A jövő évi költségvetés tervezete alapján a magyar nyugdíjrendszer változásai és finanszírozási tervei több fontos kérdést vetnek fel. Az előirányzott költségvetés szerint 2025-ben a nyugdíjakra és nyugdíjszerű ellátásokra 7200 milliárd forintot fordítanak, ami az egyik legnagyobb kiadási tétel marad. A 13. havi nyugdíj biztosítása 500 milliárd forint feletti összeget igényel, míg a NŐK40 program keretösszege 490 milliárd forintra nő. Európai összehasonlításban azonban Magyarország továbbra is az egyik legkevesebbet költő tagállam marad az öregségi nyugdíjakra, a GDP 7,45%-os arányával jócskán elmaradva az uniós 10,9%-os átlagtól. Cikkemben a 2025-ös költségvetés nyugdíjakra vonatkozó részeit elemzem.
A Trump-adminisztráció kereskedelmi miniszteri posztjára Howard Lutnick, a Cantor Fitzgerald befektetési cég elnök-vezérigazgatója lehet a befutó. Az Axios értesülései szerint a milliárdos üzletember kinevezése már csak idő kérdése.
A zöld és digitális gazdasági átálláshoz átmenetileg lazább fiskális szabályokra van szükség címmel tartott előadást kedd reggel Nagy Márton az EU KKV-közgyűlésén (SME Assembly). A nemzetgazdasági miniszter szerint az Európai Unió versenyképességi hátránya az Egyesült Államokkal, valamint Kínával szemben arra vezethető vissza, hogy az EU versenytársai sokkal több nemzeti forrást mozgatnak meg és költenek a gazdaságuk fejlesztésére, például kutatás-fejlesztési célokra. Arra mutatott rá, hogy ha Európában meggyengül az ipar, a feldolgozóipar, és nem fejlődik az európai autóipar, akkor ne is várjunk versenyképesség-javulást. Európa nem mondhat le vezető szerepéről ezen a területen. Amellett érvelt, hogy Németországnak kellene az élére állnia annak az új gazdasági megközelítésnek, amely lazább költségvetési szabályokat enged meg a tagállamoknak.
A BCG felmérése szerint a kínai fogyasztók továbbra is óvatosak és ezen egyelőre a kormányzati intézkedések sem tudtak változtatni. A fogyasztók leginkább a friss élelmiszerekre és az oktatásra költenek, de az elektronikai cikkek, háztartási gépek és az autóipar is tudtak profitálni a kormányzati intézkedésekből.
Az indiai pénzügyminiszter szerint alacsonyabb banki kamatlábakra van szükség az ország gazdasági növekedésének fenntartásához. A kormány elkötelezett amellett, hogy megtegye a szükséges lépéseket a gazdaság megfelelő pályán tartásához, miközben az élelmiszerárak emelkedése miatt megugrott infláció aggodalomra ad okot.
A Bank of Japan (BoJ) elnöke, Kazuo Ueda figyelmeztetett a túl hosszú ideig alacsonyan tartott reálkamatlábak veszélyeire egy hétfői sajtótájékoztatón. Az elnök szerint ez a gyakorlat túlzott inflációhoz vezethet, ami a központi bankot gyors kamatemelésre kényszerítheti.
A kínai ingatlanpiac stabilizálódásának jelei mutatkoznak, miközben az új lakások árai továbbra is csökkennek.
A japán gazdaság a vártnál erősebb teljesítményt mutatott a harmadik negyedévben, ami a szigetország gazdasági ellenállóképességét jelzi a globális kihívások közepette.
Gazdasági modellváltás szükséges, és fontos a kereskedelmi kapcsolatok diverzifikálásáa – mondta el Robert Habeck német alkancellár a portugáliai Web Summit konferencián az EU-s konjunktúráról és Németország szerepéről a kontinens egységében.
Noha még nem volt hivatalos bejelentés az új jegybankelnök személyéről, Gulyás Gergely mai szavaiból egyértelműnek tűnik, hogy Varga Mihály lesz az utód. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint aligha várható majd gyors monetáris lazítás – írja a Bloomberg.
Az Európai Unió nem rég megbízott versenyképességi vezéralakja, a volt EKB-elnök Mario Draghi és Emmanuel Macron francia elnök, az EU egyik legerősebb államfője éles figyelmeztetést küldött szerdán a tagállamok számára: gyorsan fel kell készülni egy második amerikai kereskedelmi háborúra. Hangsúlyozták, hogy Európának sürgősen lépnie kell, hogy elkerülje, hogy gazdasága még nagyobb válságba kerüljön – számolt be a Politico. Javaslataik éles ellentétben állnak a gazdaságsemlegesség magyar terveivel.
Csütörtökön délelőtt 10 órakor kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter – derül ki a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményéből.
Az Európai Unió gazdaság- és kereskedelempolitikája új lendületet kaphat, ha a legfontosabb portfóliók biztosjelöltjeinek prioritásai megvalósulnak, amivel egy sokkal erőszakosabb, keményebb és önállóbb EU alakulhat meg. Az iparvédelem és a kínai versennyel szembeni szigorítások, a klímavédelmi célok és az adópolitikai reformok mind a fenntartható növekedést szolgálnák. Az uniós költségvetés és a kohéziós alapok célzott felhasználása segíthet az európai ipar és társadalom megújításában. A magyar kormány amiatt aggódhat, hogy a gazdasági semlegesség helyett a gazdasági önvédelem kerül Brüsszel fókuszába.
Az elmúlt években Kína gazdasági gondjai olyannyira megszaporodtak, hogy az elemzők már 3D problémahalmazról kezdtek beszélni az adósság (debt) hegyek, a demográfia mélyrepülés és Nyugat kockázat-csökkentési (de-risking) törekvései kapcsán. A múlt héten szintet lépett a helyzet, és Donald (Trump) megjelenésével már 4D-ben „élvezheti” a kínai vezetés a műsort.
A veterán befektető, John Paulson bejelentette, hogy nem pályázik Donald Trump leendő kormányának pénzügyminiszteri posztjára - számolt be a Wall Street Jorunal.
Nagyot javult a 2025-ös költségvetés stabilitása azzal, hogy a kormány - ha csak átmenetileg is, de - hosszú idő után visszatért a büdzsé őszi elfogadásának gyakorlatához. Ezzel ha nem is teljesen, de lényegesen mérsékelte a jövő évi költségvetésre leselkedő kockázatokat. Hétfő délután került a parlament elé a 248 + 76 oldalas törvényjavaslat, melynek legfőbb jellemzője a hiány csökkentése. Szokásos költségvetést értékelő részletes elemzésünk első részében a bevételi oldalt vizsgáljuk meg, ahol bár vannak adókiengedések (adókedvezmény növelés, különadó-csökkentés és kivezetés), mégis több adóemelés jellemzi, mely jelentős egyenlegstabilizáló hatást is kifejt. Ezt pedig végső soron, ha nem is közvetlenül, de közvetetten a fogyasztók fizetik meg.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Dnyipró volt a célpont.
Nincs túszcsere, nincs tűzszünet.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Megmutatjuk , hogy miért fontos a cégek tőkeellátottsága és hogyan lehet sikeres a tőkebevonás.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?