Elképesztő jelentés érkezett: Oroszország inváziójának klímaköltsége meghaladja a 42 milliárd dollárt
Gazdaság

Elképesztő jelentés érkezett: Oroszország inváziójának klímaköltsége meghaladja a 42 milliárd dollárt

Portfolio
Oroszország ukrajnai inváziója nemcsak emberéleteket követel és gazdasági pusztítást hagy maga után, hanem hatalmas klímakárokat is okoz. Egy friss tanulmány szerint a háborúhoz köthető szén-dioxid-kibocsátás már meghaladja négy közép-európai ország éves emisszióját, és 42 milliárd dollárra tehető a környezeti kár. A harcjárművek üzemanyaga, az infrastruktúra lerombolása, az erdőtüzek és az energiarendszer elleni támadások mind súlyosbítják a háború globális ökológiai következményeit – miközben továbbra is kérdés, hogy ki viseli majd ennek a felelősségét.
Március 6-án minden az ESG-szempontokról, az azoknak való megfelelésről, a zöld átállás gyakorlatairól fog szólni. A legújabb ESG konferenciánk részletei a linken.

A tanulmány szerzői szerint a konfliktus miatti kibocsátás már most meghaladja négy közép-európai ország (Ausztria, Magyarország, Csehország, Szlovákia) éves összesített kibocsátását

- ami gyakorlatilag annyi üvegházhatású gázt jelent, mint 120 millió hagyományos gépjármű egyéves légszennyezése.

A konfliktus során keletkező kibocsátást több tényező is növeli:

  • Ide tartozik a fegyverek gyártása, a harcjárművek és repülőgépek által felhasznált óriási mennyiségű kőolajszármazék, az összecsapásokban elpusztított infrastruktúra, valamint a háború utáni újjáépítés is, ami összesen 82,1 millió tonna szén-dioxid légkörbe jutását eredményezhette.
  • A konfliktus kitörése óta már legalább 166 alkalommal érte támadás az olaj-, az áram- és a gáz-infrastruktúrát. A becslések szerint ezek a támadások 2,8 millió tonna szén-dioxid-egyenértékkel növelték a kibocsátást az elmúlt egy évben, így a háború kezdete óta összesen 19 millió tonna CO₂e kapcsolódik az energiarendszerek rombolásához.
  • A támadások során, különösen a távvezetékek és elektromos berendezések megrongálódásával, gyakran szabadul fel SF6 (kén-hexafluorid), amely 24 ezerszer erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid.
  • 2024-re szinte megduplázódott az erdőtüzek által érintett terület: 92 100 hektárnyi erdő égett le, amit tovább súlyosbít a klímaváltozás okozta szárazság és melegedés. A tanulmány szerint ezek a tűzesetek – beleértve mindenfajta tájtüzet – eddig összesen 48,7 millió tonna CO₂e-t eredményeztek a háború kezdete óta.

Merre tovább?

A jelentés vezető szerzője, Lennard de Klerk azonban arra figyelmeztetett, hogy „a béketárgyalások során sem szabad megfeledkezni az éghajlati károkról”, és hogy

Oroszországnak – mint a háború kirobbantójának – vállalnia kell a klímakárokért való felelősséget is.

A harcokhoz kapcsolódó kibocsátás nem tartozik a Párizsi Megállapodás kötelező érvényű kategóriái közé, mivel a katonai emissziók bejelentése önkéntes alapon működik. Ráadásul a felelősség megállapítása sem egyértelmű, ha vitatott vagy megszállt területek kerülnek szóba. A szakértők szerint azonban a mostani ukrajnai helyzet elemzése példaként szolgálhat más konfliktusok, köztük a közelmúltbeli közel-keleti és afrikai fegyveres események károsanyag-kibocsátásának felmérésére is.

Bár a kibocsátás okozta károk pontos számszerűsítése összetett feladat, a tanulmány a „szén-dioxid társadalmi költsége” (social cost of carbon) alapján próbálja megbecsülni a hatásokat:

EZ ALAPJÁN MINDEN EGYES TONNA KIBOCSÁTOTT szén-dioxid 185 DOLLÁR PÉNZBELI KÁRT OKOZ AZ EMBERISÉGNEK, ÍGY OROSZORSZÁG KLÍMAKÁRTÉRÍTÉSI FELELŐSSÉGE AZ INVÁZIÓ ELSŐ HÁROM ÉVÉBEN MÁR MEGHALADJA A 42 MILLIÁRD DOLLÁRT.

Habár a nemzetközi közösség lassan kezd ráébredni, milyen óriási környezeti teherrel járnak a fegyveres összecsapások, továbbra is nyitott kérdés, hogyan lehet mindezt ténylegesen elszámolni, és ki vállalja érte a felelősséget. A tanulmány szerzői szerint az ukrajnai háborúban a hátramaradó károk és a jövőbeni újjáépítés számlája már most is elképesztő, és csak növekszik, míg a világ reménykedve figyeli, sikerül-e diplomáciai úton véget vetni ennek az emberi és környezeti szempontból is mérhetetlen károkat okozó konfliktusnak.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Wise áremelkedés

A napokban írta valaki, hogy ő csak Wise-t használ minden utalásra, mert az ingyen van. Így jársz, ha nem olvasod el az erről szóló e-mailjeidet és nem ellenőrzöd néhány havonta a fizetendő

Holdblog

PMÁP: Mi legyen a pénzzel?

Rég volt akkora kisbefektetői felfordulás a hazai piacon, mint most, amikor kifutnak a PMÁP-ok és több ezer milliárd forint keresi a helyét a befektetési világban.... The post PMÁP: Mi legyen a

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ilyen tavaszi időjárás várható: berúghatja az ajtót a La Niña fázis
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Portfolio Construction Industry 2025
2025. március 27.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
modi és trump