A legtöbb esetben a tünetek megjelenése és a halál bekövetkezése között mindössze 48 óra telik el, ami rendkívül aggasztó – mondta Serge Ngalebato, a bikorói kórház orvosigazgatója az Associated Press hírügynökségnek.
A jelenlegi járvány január 21-én kezdődött, és eddig 419 esetet regisztráltak, amelyből 53 halálos kimenetelű volt.
A WHO afrikai irodájának jelentése szerint a betegség elsőként Boloko településen ütötte fel a fejét, ahol három gyermek egy denevér elfogyasztása után 48 órán belül elhunyt, miután vérzéses láz tüneteit mutatták.
Afrikában régóta aggódnak a szakértők az állatról emberre terjedő betegségek veszélye miatt, különösen azokon a területeken, ahol a vadállatok fogyasztása a mindennapi élet része.
A WHO adatai szerint az ilyen eredetű járványkitörések száma az elmúlt évtizedben több mint 60%-kal emelkedett a kontinensen.
A második járványkitörés február 9-én kezdődött Bomate városában. A WHO tájékoztatása szerint az érintett páciensektől vett minták közül 13-at már továbbítottak a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosába, Kinshasába, ahol a Nemzeti Biomedikai Kutatóintézet laboratóriuma vizsgálja azokat.
Eddigi eredmények szerint a minták negatívak lettek az ebola és más gyakori vérzéses lázzal járó betegségek, például a Marburg-vírus tekintetében.
Néhány minta azonban maláriára pozitív eredményt mutatott.
Nem ez az első eset, hogy Kongóban rejtélyes betegség szedi áldozatait. Tavaly egy másik, influenzaszerű tünetekkel járó járvány több tucat ember halálát okozta az ország egy másik részén, amelyről később feltételezték, hogy valószínűleg malária állhatott mögötte.
A jelenlegi járvány pontos okának feltárása érdekében további laboratóriumi vizsgálatok folynak.
Címlapkép: Egészségügyi dolgozók egy vizit során a Munigi mpox kezelőközpontban Nyiragongo területén, Észak-Kivuban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, 2024. augusztus 20-án, kedden. A fotó forrása: Arlette Bashizi/Bloomberg via Getty Images