Washington nem hagyta szó nélkül, hogy szép csendben az Európai Unió is egy saját tervezetett dolgozott ki az Ukrajnával való gazdasági együttműködésre. Brüsszel szerint egy kölcsönösen előnyös megoldásról egyeztetnek Kijevvel, miközben az Egyesült Államok egy 500 milliárd dollár értékű egyezményt ajánlott Ukrajnának, amely értelmében az ország nyersanyagkincsein realizált haszon egy részét Washington kapná, cserébe a katonai támogatásokért.
Az Euronews által látott szerződéstervezet szerint Washington biztosítani kívánja, hogy egy kétoldalú biztonsági garanciát nyújtó megállapodás
elsőbbséget élvezzen minden más ukrán kötelezettséggel szemben, akár az EU-tagság esetén is.
A tervek szerint az Egyesült Államok szerdán véglegesíti a kétoldalú szerződést, amely létrehozná az „Újjáépítési Befektetési Alapot” – közölte egy, az ügyet jól ismerő forrás. A dokumentum szerint az alap célja Ukrajna védelmének és újjáépítésének finanszírozása, amíg az ország gazdasága vissza nem tér a 2021 végi, a teljes körű orosz invázió előtti szintre.
A megállapodás szerint Kijevnek kellene fedeznie a költségek felét, kivéve az üzemeltetési kiadásokat, míg az Oroszország által jelenleg megszállt területek felszabadítása esetén a hozzájárulás aránya 66% lenne.
A szerződéstervezet tartalmazza, hogy Ukrajna jövőbeli kötelezettségei – beleértve a harmadik felekkel kötött szerződéseket – nem akadályozhatják a hozzájárulását az alaphoz, és az alap által kezelt források elosztását sem.
Külön kitétel szól arról is, hogy az alap megállapodásai nem sérthetik az Ukrajna EU-tagságából vagy más integrációs uniókhoz és szabadkereskedelmi övezetekhez való csatlakozásából eredő kötelezettségeit.
A dokumentum megfogalmazása kifejezetten az ország uniós jövőjére utal, ami az Európai Unió vezetői körében már régóta kiemelt kérdés.
Az Európai Tanács elnöke, António Costa hétfőn kijelentette, hogy Ukrajna EU-csatlakozása a legfontosabb biztonsági garancia lehet az ország jövője szempontjából. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig arról beszélt, hogy Ukrajna akár már 2030 előtt csatlakozhat az EU-hoz. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatni fogja országát, és hangsúlyozta:
Nem szabad elveszítenünk az egységet Európa és az Egyesült Államok között.
A biztonsági garanciák kérdésében Zelenszkij elmondta, hogy a tárgyalások Washingtonnal továbbra is zajlanak, de a részleteket egyelőre nem hozzák nyilvánosságra. „Most még nem nyilvános, mert nem hoztunk végleges döntést a biztonsági garanciákhoz szükséges kontingensekről és infrastruktúráról” – közölte az ukrán elnök.
Közben Alexander Stubb finn elnök figyelmeztette az európai vezetőket, hogy Európának is aktív szerepet kell vállalnia a tárgyalásokon, mivel eddig nagyrészt ki voltak zárva belőlük.
„Az elmúlt két hétben látványos elmozdulás történt a transzatlanti együttműködésben... fel kell ébrednünk egy új valóságra” – mondta Stubb, sürgetve az EU-t, hogy dolgozzon ki egységes stratégiát Ukrajna jövőjének biztosítása érdekében.
Címlapkép: Egy tüntető árnyéka látszik miközben egy ukrán zászlót tart a Parkman Bandstandnál tartott Fair Piece for Ukraine tüntetésen. A fotó forrása: Jessica Rinaldi/The Boston Globe via Getty Images.