Narandra Modi miniszterelnök kormányzó Bháratíja Dzsanatá Pártja (BJP) „külső beavatkozásként” értékelte az állítólagos amerikai támogatást, és az ellenzéki Kongresszus Pártot vádolta azzal, hogy ezt a beavatkozást maga kérte. A riválisok visszautasították a vádat, és Trump kijelentését „képtelenségnek” nevezték.
Ráadásul az Egyesült Államok mindeddig nem szolgáltatott bizonyítékot arra, hogy valóban történt volna ilyen pénzügyi támogatás.
India, a világ legnépesebb demokráciájának külügyminisztériuma rendkívül aggasztónak nevezte az amerikai elnök szavait, és bejelentette, hogy vizsgálatot indítanak az ügyben. A minisztérium szóvivője, Randhir Dzsaisval szerint egyelőre „korai” lenne határozott következtetéseket levonni, és arra kért minden érintettet, hogy tartózkodjanak a nyilvános találgatásoktól.
A vita hátterében Trump kormányának döntése áll, amelynek célja az amerikai állami kiadások csökkentése. Ennek részeként hozta létre a „Department of Government Efficiency” (Doge) nevű intézményt, amelynek vezetését Elon Muskra bízta. Doge egyik legjelentősebb intézkedése az USAID támogatásainak felülvizsgálata volt, amely során több projekt finanszírozását is leállították,
köztük egy 21 millió dolláros programot, amely – Trump állítása szerint – az indiai választási részvételt célozta, de valójában semmilyen részlet nem ismert róla egyelőre.
Egyes indiai és nemzetközi lapok szerint azonban az összeg valójában nem Indiának, hanem Bangladesnek lett elkülönítve, és a támogatás 2025 júliusáig lett volna felhasználható. Az indiai választási bizottság nem kommentálta az ügyet, de volt főbiztosa, SY Qureshi tagadta, hogy valaha is kapott volna ilyen támogatást.
Címlapkép: Donald Trump amerikai elnök találkozója Narendra Modi indiai miniszterelnökkel a Fehér Házban Washingtonban, az Egyesült Államokban 2025. február 13-án. A fotó forrása: Indian Press Information Bureau / Handout/Anadolu via Getty Images