Az Európai Unió új reformokat tervez bevezetni az online piacterek szabályozására. A Financial Times által ismertetett javaslattervezet szerint a változtatások elsősorban az EU-ba érkező csomagok ellenőrzésének szigorítását célozzák. Az intézkedések hátterében az áll, hogy az elmúlt években jelentősen megnőtt a kis értékű csomagok száma, amelyek többsége Kínából érkezik.
A tervezet kiemeli, hogy a nem megfelelő termékek növekvő mennyisége komoly kockázatokat jelent:
A nem biztonságos, hamisított vagy más módon nem megfelelő termékek növekvő mennyisége súlyos biztonsági és egészségügyi kockázatokhoz vezet a fogyasztók számára, fenntarthatatlan hatással van a környezetre, és tisztességtelen versenyt gerjeszt a törvényes vállalkozások számára.
Az EU már korábban is lépéseket tett az online piacterek szabályozására. A digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) keretében a Temu és a Shein is az EU látókörébe került. Az Amazon "nagyon nagy online platformként" szerepel a törvényben. Tavaly júniusban az Európai Bizottság részletes tájékoztatást kért a két kínai alapítású platformtól a problémák kezelésével kapcsolatban.
Az új javaslat szerint minden csomagot vámvizsgálatnak kellene alávetni, és kezelési díjat kellene fizetni utánuk.
Ez jelentősen megváltoztathatja az érintett online piacterek üzleti modelljét. A tervezet egy új központi uniós vámhatóság (EUCA) létrehozását is előirányozza.
Az Európai Játékipari Szövetség (TIE) által végzett vizsgálat aggasztó eredményeket mutatott. A szervezet által különböző piacterekről vásárolt játékok 80%-a nem felelt meg az uniós biztonsági előírásoknak. A TIE azt javasolja, hogy az EU ismerje el a piactereket gazdasági szereplőként, hogy jogilag felelősségre lehessen vonni őket.
Az érintett vállalatok egyelőre nem reagáltak érdemben a tervezetre. Az Amazon és az EU nem kívánt kommentárt fűzni a javaslathoz, míg a Shein és a Temu képviselői nem válaszoltak a megkeresésekre.
Címlapkép forrása: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images