Egy hónapra felfüggesztik az amerikai vámokat Trump és Sheinbaum egyeztetése után
Mexikó elnöke, Claudia Sheinbaum hétfőn közölte, hogy egy hónapra elhalasztják a vámokat, miután egyeztetett Donald Trumppal – írja a Bloomberg. Az államfő azt nem tisztázta, hogy az Egyesült Államok által vagy a válaszlépésként kivetett tarifákról van szó, azonban a piacok úgy értelmezték, hogy az amerikai elnök hátrálhat meg.
Az amerikai adatok sem mozgatták meg a piacokat
Érdemi elmozdulások továbbra sincsenek a devizapiacokon, a forintárfolyam az euróhoz képest maradt a 409,2-409 közötti sávban.
A dollárral szemben pedig 398,8 és 399 környékén oldalazik a jegyzés.
Beintett Donald Trumpnak az olajkartell, fittyet hánynak a követelésére
Az OPEC+ a hétfői ülésén nem változtatott olajkitermelési tervein, figyelmen kívül hagyva Donald Trump amerikai elnök felszólítását az olajárak csökkentésére. A szervezet áprilistól fokozatosan kívánja növelni a kitermelést, miközben továbbra is óvatosan kezeli a globális kereslet ingadozásait – számolt be a Bloomberg.
Több mint két év után ismét növekedésnek indult az amerikai feldolgozóipar
Az amerikai feldolgozóipar januárban 26 hónapos visszaesés után ismét növekedési pályára állt, a gyártás és a kereslet élénkülésével. Az Institute for Supply Management (ISM) friss jelentése szerint a feldolgozóipari bmit 50,9 pontra emelkedett, jelezve a szektor bővülését.
Egyelőre semmi nem állítja meg a dollárt
A jó bmi-adatok közlésére a dollár visszaerősödött, teljesen ledolgozva az euró délutáni korrekcióját. Az amerikai ipari termelők a vámok kivetésének lehetőségére is optimistán tekintetek előre a következő hónapokra az S&P legfrissebb adatai szerint. A dollárárfolyam így újra 1,025 alatt jár.
A vámokra készülve megjött az amerikai ipar lelkesedése
Az amerikai feldolgozóipar januárban ismét növekedési pályára állt, a termelés és az új megrendelések emelkedése mellett a vállalati bizalom is meredeken javult, pedig a az S&P Global feldolgozóipari bmi adatfelvételekor még nem volt biztos, hogy Donald Trump elnök vámokkal sújtja az ország legnagyobb kereskedelmi partnereit. Az index hét hónap után először lépte át az 50-es küszöböt, jelezve a szektor javuló helyzetét.
Bizalmi válság és rekordinfláció: küzdenek a kanadai gyártók a vámok hatásaival
Az amerikai vámfenyegetés árnyékában növekedett a kanadai feldolgozóipar, de a bizonytalanság erősödik a legfrissebb bmi-adatok szerint.
Alkotmányossági kiskaput vet be a francia kormány, de megúszhatja a bukást
A francia Szocialista Párt (PS) hétfőn úgy döntött, hogy tartózkodik a Bayrou-kormány költségvetése elleni bizalmatlansági indítvány megszavazásakor kedden, miközben saját kezdeményezésű indítványt nyújt be a köztársasági értékek védelmében. A francia kormány ismét az alkotmány 49.3-as cikkelyére támaszkodik a költségvetés elfogadtatásához, miközben komoly viták zajlanak az adóemelésekről és a gazdasági stabilitásról – írja a L'Express.
Újra napi csúcsánál az euró
A forint ismét visszagyengült a 409-es szint fölé, az euróárfolyam már 409,35 felett jár. Csak átmenetileg hozott enyhülést a Fehér Ház békülékeny hangneme a vámháborúval kapcsolatban.
A dollárral szemben sem tudott sokáig korrigálni a forint, bár 397-ig is leszúrt már a jegyzés, mostanra újra 398,9-399 környékén jár a váltás.
A kanadai pesónak viszont jót tettek a washingtoni üzenetek: a vámokkal sújtott ország devizája már a 20,95-ös kurzus alá erősödött vissza.
Vámok: Trump főtanácsadója békülékeny üzenetet küldött a betámadott országoknak
Kevin Hassett, a Fehér Ház Nemzeti Gazdasági Tanácsának (NEC) igazgatója szerint a vámok életbe lépéséig még 24 óra van, mind Mexikónak, mind Kanadának van mozgástere azon, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal a lépésekről. A devizapiacokon csökkent a nyomás a főtanácsadó nyilatkozata után.
Hassett szavaira kicsit gyengült a dollár, a forint is jön vissza
Miután Kevin Hassett arról beszélt, hogy Donald Trump a vámok élesedése előtt tárgyalni fog Kanadával és Mexikóval, a devizapiacokon csökkent a nyomás, ami a dollár enyhe gyengülésével járt. A mexikói peso már a 20,9-es szintig jött vissza.
Az euró is elkezdett korrigálni, az árfolyam már 1,0275 fölé is benézett Hassett kijelentései után.
A forint is lendületet kapott az enyhülést jelző üzenettől: a magyar deviza már a 398,2-es szintnél mozog a dollárhoz képest.
Nincsenek nagy mozgások
A piacok már nagyjából megemésztették Donald Trump amerikai elnök vámok kivetéséről szóló döntését: a forint a dollárhoz képest reggel óta oldalazik 399,6-400 között, míg az euróval szemben az árfolyam egy átmeneti korrekcióval ugyan 408,75-ig ment le, mostanra újra 409 felett jár.
A vámokkal sújtott Kanada fizetőeszköze is elkezdett óvatosan visszaerősödni: miközben egyéves mélyponton, 1,479-nél is járt az árfolyam, mostanra már 1,467-ig tudott visszajönni.
A mexikói több mint kétéves mélypontra, 21,2925-ig gyengült még hajnalban, nem sokkal az ázsiai piacok nyitása után, ahonna egy rövid időre 20,96-ig tudott visszajönni, most viszont újra 21,1-nél jár a váltás.
Délután két fontos amerikai makrogazdasági adat is hozhat nagyobb piacmozgásokat: 16:00-kor teszik közzé az ISM-index januári számait, valamint a tartós ipari rendelésállományokról szóló beszámolókat.
Váratlan kijelentést tett Donald Trump az amerikai jegybank döntéséről
Donald Trump amerikai elnök ezúttal nem kritizálta a Federal Reserve döntését, hanem helyesnek nevezte azt, hogy a jegybank szünetelteti a kamatcsökkentési pályát, miközben gazdasági bizonytalanságok és inflációs kockázatok továbbra is fennállnak.
Gyors korrekcióban a forint
Kora délután elkezdett erősödni a forint az euróhoz képest, az árfolyam 409,4-ről egészen 408,8-ig jött le. Eközben az euró is óvatosan erősödik vissza a dollárhoz képest.
Felszúrt a forint
Délre elfogyott a forint ereje: hiába korrigált vissza az árfolyam 409-ig korábban, egy felszúrás után most ismét 409,4 felett jár az árfolyam.
Napon belül már nincs nagy mozgás
Egyelőre úgy tűnik, hogy a vámháború hétvégi híreit a nyitásra megemésztette a piac, hiszen nincs nagy mozgás a devizapiacokon. Ez a forint szempontjából azt jelenti, hogy a dollárral szemben reggel jelentős gyengüléssel (réssel) induló árfolyam viszonylag stabilan 399 körül járt egész délelőtt. Az euróval szemben jóval kisebb volt az elmozdulás, és bár a nap elején volt némi gyengülés, de délre szinte teljesen visszakorrigált az árfolyam a nyitó szintjére. Az amerikai piacnyitás délután hozhat azért újabb izgalmakat.
Kemény válaszlépések kerültek asztalra az EU-csúcson, Macron erőt mutatna Trumppal szemben
Emmanuel Macron szerint Európának saját védelmi és ipari kapacitásainak megerősítésével kell biztosítania stratégiai autonómiáját, miközben határozottan kell reagálnia a globális gazdasági és biztonsági kihívásokra és a Donald Trump amerikai elnök jelentette fenyegetésekre. A február 3-i rendkívüli EU-csúcson az európai védelem megerősítése, a finanszírozási kérdések rendezése és a transzatlanti kapcsolatok jövője került napirendre. Az uniós vezetők egyetértettek abban, hogy a jelenlegi biztonsági helyzet gyors és határozott válaszokat követel, különösen a NATO-val való együttműködés és a védelmi ipar fejlesztése terén. Kaja Kallas szerint „Oroszország nem változtatott céljain, teljes körű háború zajlik Európában, így egyértelmű, hogy többet kell tennünk”, míg Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy „Európa gazdasági ereje lehetőséget ad a nagyobb önállóságra a védelemben.” Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke szerint a tanácskozás célja az volt, hogy politikai iránymutatást adjon a készülő európai védelmi fehér könyvhöz, amely meghatározza a következő hónapok döntéseit.
Kicsit erősödik a forint
Az euróhoz képest egy érezhető erősödés indult: a forint már a 409-es árfolyam alá nézett be.
A dollárhoz képest nincs érdemi elmozdulás, továbbra is 399,6 környékén oldalazik a váltás.
Emelkedett az infláció az eurózónában, de vannak biztató jelek is
Az eurózóna éves inflációja 2,5%-ra emelkedett januárban, ami enyhe növekedést jelent a decemberi 2,4%-hoz képest – derült ki az Eurostat gyorsbecsléséből. A maginfláció viszont lassul, ami komoly kihívást állíthat a kamatvágásokra készülő Európai Központi Banknak.
A forint továbbra sem tud erősödni
Az EURHUF-árfolyam nem mozdul el a 409,2 feletti szintről, már 409,4-nél is járt a váltás.
A dollárral szemben viszont a hajnali 5 egységnyi elmozdulás óta nem voltak nagy kilengések, továbbra is 399,8-400 között mozog a kurzus.
Teljesen megboríthatja az Európai Központi Bankot a vámháború
Donald Trump legújabb vámpolitikai döntése fokozza a gazdasági bizonytalanságot, ami különösen az európai autóipart érintheti hátrányosan – figyelmeztetett Francois Villeroy de Galhau, a francia jegybank elnöke. Az Európai Központi Bank döntéshozói eközben további kamatcsökkentések lehetőségét mérlegelik, miközben az inflációs kockázatok és a lassuló növekedés miatt egyre óvatosabb monetáris politikát folytatnak. A szlovák Peter Kazimir szerint egy esetleges amerikai–európai kereskedelmi konfliktus azonban újabb kihívások elé állíthatja az európai gazdaságot, és bizonytalanná teheti az EKB következő lépéseit.
Hiába figyelmeztetnek katasztrófára az elemzők, rekord magasan az optimizmus az USA-ban
Az amerikaiak gazdasági optimizmus évtizedes csúcson van a Gallup legfrissebb felmérése szerint. A megkérdezettek többsége bízik a gazdasági növekedésben, a részvénypiaci emelkedésben, valamint az infláció és a kamatok csökkenésében. Ez a pozitív hangulat összhangban van a Federal Reserve várakozásaival is, azonban kérdés, hogy a vámháború hatásai hogyan befolyásolják majd az amerikai gazdasági kilátásokat.
Gyengül tovább a forint
Napi mélypontját elérve már 409,4-nél jár az EURHUF-árfolyam. Sem a gyenge német és olasz bmi-adatok, sem a nagy európai tőzsdék zuhanása nem segített a helyzeten.
Az euró továbbra sem tud korrigálni a dollárral szemben, 1,25 százalék gyengüléssel továbbra is 1,025 alatti árfolyamon áll a dollárhoz képest.
Továbbra is szenved Európa két nagy gazdaságában az ipar
A német feldolgozóipar visszaesése enyhült januárban, amit a termelés és az új megrendelések hónapok óta leglassabb csökkenése segített elő. Az olasz bmi viszont katasztrofális helyzetet mutat.
A sokk után már a 41 százalékos inflációnak is örülnek az európai inflációs rekordernél
Az éves infláció januárban enyhén mérséklődött Törökországban, de a vártnál kisebb mértékben, miközben a havi áremelkedés a becsléseket meghaladva gyorsult.
A lesajnált devizához képest is gyengül a forint
A forint még a török lírához képest is gyengült a vámháborús hírekre: az árfolyam 11,1 fölé emelkedett, ami közel kéthetes mélypontot jelent a devizapárnál.
Vészjelzés jött a kínai iparból
A kínai Caixin feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) januárban elmaradva a piaci várakozásoktól alig maradt a pozitív tartományban, amelyek legjobb esetben is stagnálást vetítenek előre, mert az adatfelvétel Donald Trump elnökségének első napjaiban zárult csak.
A kanadai dollár és a peso is bajban
Kicsit korrigált a kanadai dollár a reggeli órákban, 1,47-ig jött vissza az árfolyam az amerikai devizához képest, korábban már 1,5-nél is mozgott a vámok bejelentésekor.
A mexikói peso 21,2 környékén mozog, ami 2021. december óta nem látott, több mint 3 éves mélypontot jelent a kurzusban.
Egyhetes mélypontig szúrt fel a forint
Napon belül már egy egységnyi gyengülésben van a forint, amivel január 28. óta nem látott mélypontra, 409,4-ig gyengült az euróval szemben.
A dollárhoz képest két heti mélypontnál oldalazik az árfolyam továbbra is 399,7-nél.
Milyen adatokra figyelünk hétfőn?
Több fontos makroadat is érkezett, vagy érkezik még hétfőn: Magyarországon a külkereskedelmi termékforgalom és a hitelintézetek mérlegadatai jött ki reggel. A magyar export különösen jól teljesített az év utolsó hónapjában, de érdemi devizamozgást ez sem okozott.
Nemzetközi szinten az eurózóna inflációs adata lesz izgalmas délelőtt 11:00-kor. Délután az amerikai ISM feldolgozóipari index kerül a fókuszba, amely az amerikai gazdaság egyik fő előrejelzője és az elmúlt időszakban többször is piacbefolyásoló volt.
Alulteljesítő a forint a zlotyhoz képest
A lengyel zloty is szenved a dollárral szemben: nyitás óta már 1,64 százalékos mínuszban van a lengyel deviza árfolyama, a váltás 4,13 közelébe emelkedett, belátható közelségbe került a 4,2-es éves mélypont.
Összehasonlítva a forinttal, a lengyel fizetőeszköz jobban tartja magát, mivel előbbi árfolyama 1,8 százalékos gyengülésben van.
A zloty az euróval szemben is jobban áll: csak 0,1 százalékos a gyengülés, de fél 9-kor már erősödésben is volt a lengyel fizetőeszköz.
Az euróval szemben korrigál a forint
A forint minimálisan erősödött az euróhoz képest reggel 8:45-ig.Az éjszakai 409,2-es szintről visszakorrigált 408,8-408,6 közé.
A dollárral szemben viszont a forint nem erősödött, továbbra is 399,5 körül mozgott az árfolyam.
Rendkívüli uniós csúcsot tartanak hétfőn, Macron kirobbanthatja a valódi EU–USA háborút
Az Európai Unió vezetői Brüsszelben találkoznak egy informális csúcstalálkozón, hogy megvitassák a közös védelmi politikát és az ezzel kapcsolatos finanszírozási kérdéseket. Várhatóan azonban Donald Trump amerikai elnök pénteken megkezdett vámháborúja miatt a kereskedelempolitika kerül majd a fókuszba, hogy az EU milyen válaszlépéseket tegyen, ha az Egyesült Államok büntetőtarifákat vetne ki az uniós kereskedelemre. Az Egyesült Királyság a brexit után új kereskedelmi megállapodásokkal kerülhet közelebb Európához.
Rendkívüli uniós csúcsot tartanak hétfőn, Macron kirobbanthatja a valódi EU–USA háborút
Az Európai Unió vezetői Brüsszelben találkoznak egy informális csúcstalálkozón, hogy megvitassák a közös védelmi politikát és az ezzel kapcsolatos finanszírozási kérdéseket. Várhatóan azonban Donald Trump amerikai elnök pénteken megkezdett vámháborúja miatt a kereskedelempolitika kerül majd a fókuszba, hogy az EU milyen válaszlépéseket tegyen, ha az Egyesült Államok büntetőtarifákat vetne ki az uniós kereskedelemre. Az Egyesült Királyság a brexit után új kereskedelmi megállapodásokkal kerülhet közelebb Európához.
Történelmi külkereskedelmi többlet, óriási év végi importzuhanással
2024 decemberében 387 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. A megelőző három évben kis deficitet láthattunk az utolsó hónapban, most viszont az import jelentős (éves alapon 7%-os) visszaesése gondoskodott arról, hogy pozitív legyen az áruforgalmi egyenleg. A tavalyi egész éves többlet a KSH előzetes adatai szerint 11,6 milliárd euró volt, ez minden idők legnagyobb aktívuma.
Summers figyelmeztet: Trump kereskedelmi háborúja öngyilkos gazdasági lépés
A Trump-adminisztráció vámháborúja nemcsak inflációt és kereskedelmi feszültséget hoz, hanem geopolitikai szempontból is az Egyesült Államok helyzetét gyengíti. A gazdasági és diplomáciai következmények így hosszú távon is éreztetni fogják hatásukat: tartósan gyorsulhat az infláció – véli Lawrence Summers, az Egyesült Államok korábbi pénzügyminisztere, aki a Biden-féle fiskális ösztönzéskör is megjósolta a ragadós inflációt. Úgy véli Kína nyerhet nagyot a vámháborún.
Kivárnak a piacok
A vámok bejelentése utáni első piaci napon már hajnalban gyengülni kezdett a forint az euróval, de főleg a dollárral szemben. Az árfolyam az amerikai devizával szemben egészen 400-ig szúrt fel, majd most a reggeli órákban 398,9-390,2 között oldalazik.
Az euróval szemben kisebb volt az elmozdulás: ennek oka, hogy mind a két a dollárhoz képest gyengült jelentősen a kereskedelmi háborús kockázatok miatt, de a forint itt is az eladási oldalra került: 408,8-nál mozog most az árfolyam.
A legfontosabb kérdés, amire a befektetők is figyelnek, hogy az Európai Unió, valamint Kína milyen retaliációs lépéseket tehet Donald Trump vámkivetéseire és fenyegetéseire. Ha komoly kereskedelmi háborús válaszlépésekről lesz szó, akkor várhatóan újabb jelentős mozgások jöhetnek.
Az is kérdés, hogy az európai tőzsdenyitáskor milyen irányt vesz a kereskedés.
Rettegés a devizapiacokon: a dollár az egekben, a forint és a többi valuta a padlón Trump bejelentésére
Donald Trump amerikai elnök hétfőn bevezetett vámjai azonnali hatást gyakoroltak a globális piacokra, erős válaszreakciókat váltva ki az érintett országokból. A döntés értelmében az Egyesült Államok 25%-os vámot vetett ki Kanada és Mexikó termékeinek importjára, míg Kínára 10%-os terhet rótt.
Az intézkedések céljaként Trump az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet nevezte meg. Kanada és Mexikó azonnal megtorló lépéseket jelentett be, míg Kína a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult panasszal. A hirtelen bevezetett vámok jelentősen megingatták a piacokat, a kereskedelmi háború veszélye pedig egyre kézzelfoghatóbbá vált.
A vámintézkedések hatására a dollár erőteljesen erősödött, míg több nemzetközi valuta történelmi mélypontra zuhant. A kínai jüan árfolyama 7,3462-re esett az offshore piacon, korábban pedig 7,3765-ös rekordalacsony értéket is elért.
A mexikói peso 21,2882-re zuhant az amerikai dollárral szemben, ami közel hároméves mélypontot jelentett, és végül 21,2583-as szinten stabilizálódott, ami 2,7%-os esést mutatott.
A kanadai dollár C$1,4755-re gyengült, amely a 2003 óta nem látott legalacsonyabb árfolyam.
Az euró is jelentősen veszített értékéből, 1,0125 dollárra zuhant, ami 2022 novembere óta nem látott szint, végül pedig 1,02325 dolláron állapodott meg, 1,25%-os csökkenéssel.
Az amerikai dollár 0,9210-ig erősödött a svájci frankkal szemben, amely májusi csúcspontnak számít, később pedig 0,9142-re korrigált.
Ezzel együtt a forint is hatalmasat zuhant: az éjszaka a pénteki záráshoz képest több mint 5 egységnyit gyengült, 400 fölé lőve a kurzust 393,8-ról.
Az euróval szemben egyelőre tartja magát a forint, „csak” 408,8-408,9 között jár az árfolyam.
A piacok várakozásai is nagyon gyorsan gyökeresen átfordultak a fejlemények hatására:
az amerikai jegybanki kamatcsökkentések esélyeit visszavágták, mivel a piacok most csupán egy-két kamatvágásra számítanak 2025-ben, szemben a korábbi optimistább előrejelzésekkel.
Az arany ára, amely általában a bizonytalanság időszakában emelkedni szokott, paradox módon viszont most csökkent, mivel a dollár erősödése csökkentette a hagyományos menekülőeszköz iránti keresletet. A spot arany 0,6%-kal unciánként 2784,30 dollárra esett, miután pénteken rekordmagasságig, 2817,23 dollárig emelkedett.
A szakértők szerint a hosszú távú kockázat az amerikai gazdaság stagflációja lehet – azaz a lassuló gazdasági növekedés és az emelkedő infláció kombinációja, amely különösen veszélyes lehet a globális gazdaságra nézve.
A pénzügyi világ továbbra is bizonytalanságban van, mivel az Európai Unió és más nagy gazdaságok válaszlépései még nem teljesen ismertek.
Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ha az EU is követi Kanada és Mexikó példáját, jelentős büntetővámok kivetésével reagál, az további globális kereskedelmi feszültséget robbanthat ki. A piacok most Trump következő lépését figyelik: vajon további kereskedelmi partnerekre is kiterjeszti-e a vámokat, vagy megpróbál-e tárgyalásos megoldást találni? Egy biztos: a világgazdaság jelentős kihívások elé néz a következő hónapokban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ