Az S&P Global feldolgozóipari bmi 51,6 pontra csökkent a decemberi 52,2 pontról, de továbbra is a bővülést jelző 50,0 felett maradt, immár ötödik hónapja.
A termelés tovább növekedett, főként a megrendelésállomány emelkedése miatt, amelyet részben az amerikai vámok – az adatfelvételkor még teoretikus, azóta biztos – kivetésének kockázata hajtott fel.
Egyes ügyfelek előrehozták rendeléseiket, hogy még a potenciális vámok életbe lépése előtt beszerezhessék az árukat.
Ugyanakkor az amerikai kereskedelmi politika körüli bizonytalanság visszafogta a megrendelések összesített növekedését, amely így az elmúlt három hónap leglassabb ütemében emelkedett.
A vámfenyegetés jelentősen rontotta a vállalkozások bizalmi kilátásait, amelyek tavaly július óta nem voltak ilyen alacsonyak.
Bár a gyártók új termékek bevezetésével próbálják élénkíteni a keresletet, a gazdasági kilátásokat övező bizonytalanság miatt óvatosabb beszerzési stratégiát folytattak. Az alapanyag-vásárlás mértéke a tavaly augusztus óta legnagyobb mértékben csökkent, mivel a vállalatok igyekeztek minimalizálni kockázataikat. Ennek ellenére a foglalkoztatottság ötödik hónapja növekedett, mivel egyes cégek új munkaerőt vettek fel a megnövekedett rendelésállomány miatt, és ezzel sikeresen kontrollálták a terheltségüket.
A termelési kapacitás növekedésének hatására a vállalatok januárban készleteiket is bővítették, bár a növekedési ütem elmaradt a decemberi kiugró emelkedéstől.
Egyes cégek logisztikai nehézségekről számoltak be, mivel a szállítási problémák és a kedvezőtlen időjárás akadályozta az áruk mozgatását. Mindeközben az infláció erősödött: az alapanyagárak növekedése 21 hónapos csúcsra emelkedett, részben a dollár erősödése miatt, amely drágította az importált termékeket. Ennek következtében a termelési költségek is megugrottak, és az infláció mértéke augusztus óta nem látott szintre emelkedett, ami további kihívások elé állítja a kanadai ipart.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio