A DHL vezérigazgatója szerint a vállalatok belefáradtak Donald Trump kiszámíthatatlan vámpolitikájába, ami bizonytalanságot okoz a gyártási és logisztikai döntésekben - tudósított a Bloomberg.
Idén januárban új szereplő jelent meg a magyar hatósági térképen: az Nemzeti Kereskedelempolitikai és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) belépésével a kereskedelempolitikai és fogyasztóvédelmi rendszert szeretnék összehangoltabbá tenni. A lépés az élelmiszer-biztonság ellenőrzését is érinti, miközben egy együttműködő partneri viszony kialakítását tűzték ki a fogyasztók és vállalatok irányában egyaránt. Az NFKH szerepével bővebben a Portfolio Agrofood konferencia foglalkozik.
Nagy-Britannia nem fogja enyhíteni élelmiszerbiztonsági előírásait az Egyesült Államokba irányuló exportjára kivetett vámok csökkentését célzó megállapodás részeként - jelentette ki Jonathan Reynolds üzleti miniszter vasárnap a Reuters szerint.
A "kölcsönös vámok" az egyoldalú megfélemlítés tipikus "légből kapott" eszközei az Egyesült Államok részéről, amely magas vámok súlyos károkat okoznak a fejlődő országoknak, különösen a legkevésbé fejlett országoknak, és akár humanitárius válságokat is kiválthatnak – többek között ezeket mondta a kínai kereskedelmi miniszter a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatójával folytatott videóhívás során.
Amikor a globalizmus kifejezés az 1940-es években szélesebb körben elterjedt, a "hitlerizmus" szinonimájaként a nemzetközi szintű előnyök nem etikus módon történő hajszolására használták. Donald Trump és MAGA mozgalma távolról sem a globalizmus elutasítását képviseli, hanem annak eredeti jelentését tükrözi.
Az indiai kereskedelmi miniszter, Piyush Goyal pénteken határozottan kijelentette: India „soha nem tárgyal, ha pisztolyt szorítanak a fejéhez”, utalva ezzel Donald Trump amerikai elnök 90 napos vámfelfüggesztésére, amely több ország, köztük India számára is átmeneti mentességet biztosít. Goyal hangsúlyozta, hogy India csak olyan megállapodásokat fogad el, amelyek az ország érdekeit szolgálják, és a tárgyalások csak kölcsönös tiszteleten alapulhatnak – számolt be a Times of India.
A dél-amerikai Mercosur-országok 50 termékre egyénileg lazíthatják a közös külső vámtarifákat, hogy nagyobb mozgásterük legyen a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokon – számolt be a Bloomberg.
A csökkenő olajárak lehetővé teszik, hogy orosz nyersolajat ismét nyugati tulajdonú és biztosított tankerek szállítsanak a szankciók megsértése nélkül, jelentősen átalakítva a globális szállítási dinamikát. A változás szűkíti az atlanti térségben elérhető hajók kínálatát, és meredeken emeli a szállítási árakat – írja a Bloomberg.
Az amerikai vállalatok sorra emelik áraikat vagy vezetnek be vámfelárakat a Trump-adminisztráció új vámtarifái miatt. A 10%-os általános vám és a Kínára kivetett akár 145%-os teher különösen sújtja az importáló cégeket, amelyek a költségek egy részét a fogyasztókra hárítják. Egyes márkák nyíltan feltüntetik a „Trump-vámot” a vásárlások során, míg mások promóciós akciókkal próbálják enyhíteni a hatást. A bizonytalan helyzet felhalmozásra és pánikvásárlásra ösztönzi a fogyasztókat.
Donald Trump elnök bejelentette, hogy újabb öt ügyvédi iroda kötött megállapodást az adminisztrációval, összesen legalább 600 millió dollár értékben vállalva pro bono jogi munkát – írja a CNBC.
Az Európai Unió új kereskedelmi stratégiával igyekszik csökkenteni függőségét az Egyesült Államoktól, válaszul Donald Trump amerikai elnök újabb vámintézkedéseire. Miközben az EU tárgyalásokat folytat Washingtonnal, párhuzamosan gyorsítja a szabadkereskedelmi megállapodások megkötését Ázsiával, Dél-Amerikával és más partnerekkel. A cél az ellátási láncok diverzifikálása, a piacok bővítése és az uniós gazdaság védelme a globális kereskedelmi feszültségekkel szemben – számolt be a Bloomberg.
A Fourlis Group, az IKEA görögországi, ciprusi, romániai és bulgáriai üzemeltetője bejelentette, hogy a 2024. november 27-én, közvetlenül a Black Friday előtt elszenvedett ransomvare (zsaroló vírus) támadás mintegy 20 millió eurós veszteséget okozott a vállalatnak - tudósított a Bleeping Computer.
A globális figyelem most a vámokra szegeződik: az Egyesült Államok és Kína éles csatát vív a területen. Ám miközben a világ a kereskedelmi adok-kapokra koncentrál, Kína közben csöndben felépítette a saját digitális pénzügyi infrastruktúráját — egy olyat, amely már nem az amerikai dollárra és nem a SWIFT-rendszerre épül. Hogyan formálja át a digitális jüan és az mBridge platform a nemzetközi elszámolási rendszert — és miért nem kell mégis temetni a dollárt? A cikk szerzője előadónk lesz május 27-ei Financial IT rendezvényünkön, regisztráció itt!
Maroš Šefčovič európai kereskedelmi biztos vasárnap Washingtonba utazik, hogy tárgyaljon az aktuális vámügyi kérdésekről - közölte pénteken az EU szóvivője.
Kato Katsunobu pénzügyminiszterrel, Muto Yoji gazdasági, kereskedelmi és ipari miniszterrel, valamint Kono Taroval, Japán korábbi külügyminiszterével egyeztetett Tokióban Nagy Márton - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Egy hétnyi vámpánik után most némi haladékkal folytathatja tárgyalásait az EU, hogy egy mindkét fél számára előnyös kereskedelmi megállapodást köthessen az Egyesült Államokkal. Erre jóval nagyobb lesz az esély, ha az amerikai elnök is részt vesz majd az egyeztetéseken, de ha sikertelenül végződnek a tárgyalások, akkor a vámháború érdemi válaszadás nélkül is recesszióba sodorhatja az unió egészét.
Nagy emekedésben a vezető részvényindexek.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A háború elejétől kezdve már az 1 milliót közelíti az összes orosz halott és sebesült száma.
A kínálat továbbra is feszes lesz.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.