Az amerikai feldolgozóipar januárban ismét bővülésbe fordult, amint a termelés és az új megrendelések emelkedésnek indultak.
Az S&P bmi 51,2 pontra emelkedett a decemberi 49,4-ről, ami azt jelzi, hogy a szektor hangulata ismét javul.
A növekedést részben az ügyfélbizalom helyreállása és a kereslet erősödése segítette elő. Bár az exportmegrendelések továbbra is enyhén csökkentek, a belföldi kereslet növekedése ellensúlyozta ezt a hatást.
A gyártási volumen hat hónap után először mutatott növekedést, ami éles fordulatot jelentett a 2024 második felében tapasztalt visszaeséshez képest.
A Trump-adminisztráció beiktatásával a vállalatok jelentős mértékben növelték optimizmusukat, a következő egy évre vonatkozó üzleti várakozások pedig 34 hónapos csúcsra ugrottak. Az új kormányzat pro-business megközelítése hozzájárult ahhoz, hogy a vállalatok pozitívabban ítéljék meg a gazdasági környezetet, és ennek hatására több mint a megkérdezett cégek fele a termelés további növekedésére számít 2025-ben. Ez a fokozott bizalom arra ösztönözte a vállalatokat, hogy növeljék a munkaerő-felvételt, a foglalkoztatás pedig immár harmadik hónapja folyamatosan bővül.
Bár a gazdasági kilátások javulnak, az inflációs nyomás is fokozódott.
Az alapanyagköltségek növekedése miatt a gyártók a termékárakat is emelték, ami már harmadik hónapja gyorsuló inflációs ütemet eredményezett, elérve a 2024 márciusa óta nem látott szintet. Egyes elemzők szerint, ha ez az árnövekedési tendencia folytatódik, az megnehezítheti a kamatcsökkentéseket a következő hónapokban, mivel a fokozódó infláció és a gazdasági élénkülés együtt nem feltétlenül kedvez a monetáris lazításnak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images