Már 2022, 2023-ban is azt lehetett tapasztalni, hogy az agrárium és az élelmiszeripar hitelállománya nem növekszik hazánkban - közölte Hollósi Dávid a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián. Kiemelte, ennek több oka is van: nem volt állami támogatásprogram a beruházásokhoz, nagyon magasak a kamatok, illetve, olyan piaci, vevői, szállítói, valamint kiskereskedelmi-fogyasztói környezet alakult ki, ami mellett a beruházások és a hitelfelvételi kedv csökkent.
1780 milliárd forint környékén stabilizálódott az élelmiszeriparunk és az agráriumunk egyben. Ennek, számitásaim szerint 2000 milliárd forint fölött kellene lennie, ha azt mondanánk, hogy a reálértéken akarjuk tartani azt a pénzmennyiséget, ami kell az ágazat normális működéséhez.
A szakember beszélt arról is, hogy habár a jegybanki kamatpolitika biztosan abba az irányba hat, hogy valamivel még tudnak csökkenni az alapkamatok, de 5 százalék alá véleményük szerint nem nagyon tud menni. Ez alapján azt látni, hogy ha a banki felárat ehhez hozzáteszük, akkor nehezen kigazdálkodható hitelek alakulnak ki, ezért nagyon fontosak a kamattámogatott programok.
A KAP stratégiai tervben lesz kamattámogatási program, ezt mindenki figyelmébe ajánlom. Vadásszuk ezeket a termékeket, ezt kérem mindenkitől, mert az általános kamatszint magasan marad.
Hollósi Dávid úgy látja, egy nagyon intenzív, jó időszak jön most. Azzal kapcsolatban pedig, hogy a bankosok milyen cégeket keresnek, kiemelte, fontos, hogy vissza tudja és akarja is fizetni a hitelt a vállalkozás. Hozzátette, az agrárszektor eléggé letisztult az elmúlt 10-15 évben, komoly szereplők vannak jelen az ágazatban, és azok, akik nem voltak korábban hatékonyak vagy rosszul gazdálkodtak, mára eltűntek a piacról.
Címlapkép forrása: Mónus Márton