Az éves infláció januárban enyhén mérséklődött Törökországban, de a vártnál kisebb mértékben, miközben a havi áremelkedés a becsléseket meghaladva gyorsult.
Az év végéig két kamatcsökkentésre számít a piac az MNB-től, ezt mutatják a határidős kamatmegállapodások árazásai. Ez alapján nem történt elmozdulás a várakozásokban a tegnapi kamatdöntő ülés után, pedig a jegybank lehetőségeihez képest egészen egyértelműen üzent: nincs tér a monetáris lazításra.
Közzétette mai kamatdöntéséhez fűzött indoklását a Magyar Nemzeti Bank. A jegybank továbbra is nagyon óvatos a kamatpályát illetően. Sőt a nagy jegybankok divergáló monetáris politikája, a fokozott bizonytalanság, a változékony pénzpiaci környezet és az inflációt övező kockázatok nem csak a kamatcsökkentés szüneteltetését, de a szigorú monetáris kondíciók fenntartását indokolják. Ez nagy változás a korábbi kommunikációhoz képest, a jegybank hangneme egyértelműen szigorodott.
Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó kamatot a Magyar Nemzeti Bank. A lépés a várakozásoknak megfelelő, előzetesen a szakértők úgy gondolták, hogy sem az inflációs kilátások, sem a forintárfolyam helyzete, sem pedig a bizonytalan nemzetközi környezet nem teszi lehetővé, hogy a jegybank kamatot csökkentsen.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa decemberben nem csökkentette a kamatot, a tanács tagjai közül egyedül Patai Mihály szavazott kamatcsökkentésre – derül ki a jegyzőkönyvből. Patai az MNB korábbi ülésén is egyedül szavazott kamatcsökkentésre.
Az alapkamatok nagy valószínűséggel nem fognak 5 százalék alá csökkenni, aminek következtében nehezen kigazdálkodható hitelek alakulnak ki, ezért fontosak a kamattámogatott programok - mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián. A szakember szerint egy nagyon jó, de intenzív időszak következik, viszont fontos, hogy a KAP stratégia tervben lévő kamattámogatási programmal minél többen éljenek, hiszen a következő időszakban is magasan marad az általános kamatszint.
Az MNB változatlanul, 6,5%-on hagyta az alapkamatot, miután az MNB által figyelt szempontok alapján vegyes jelzések érkeztek az előző kamatdöntés óta eltelt időben. Virág Barnabás, az MNB alelnöke 15 órakor tart háttérbeszélgetést a kamatdöntés hátteréről. Az eseményről ebben a cikkben élőben tudósítunk.
Változatlanul hagyta az alapkamatot mai ülésén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, az maradt továbbra is 6,5%. A döntés nem okozott meglepetést, a pénzpiaci folyamatokat látva várható volt, hogy nem fog lépni most a jegybank.
Ahogy holnap, úgy még a jövő év első hónapjaiban sem kezdi el újra vágni a kamatot a Magyar Nemzeti Bank – vélik a Portfolio által megkérdezett elemzők, akik szerint a jegybank mérsékelheti a növekedési, illetve emelheti az inflációs előrejelzését. Az első lazításra 2025 második negyedévében kerülhet sor, vagyis a kövektező lazító lépés már Varga Mihály jegybankelnökségének idejére tolódhat.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a kamatokat, viszont a növekedésre sokkal pesszimistább lett, mint három hónapja volt, ezzel együtt pedig az inflációra optimistább lett. A közelgő sajtótájékoztatón hamarosan kiderül, hogy a jegybank milyen kamatpályában gondolkodhat.
Csehországban az infláció novemberben lassabb volt a vártnál, de továbbra is a jegybanki toleranciasáv felső határán maradt. A jegybank mérlegeli, hogy szüneteltesse a monetáris lazítást a vegyes gazdasági kilátások közepette – számolt be a Bloomberg.
Az MNB novemberi kamatdöntése utáni satjtóájékoztatón Virág Barnabás alelnök már elmondta, hogy egy Monetáris Tanács tag szavazott kamatcsökkentésre, és a most közzétett jegyzőkönyvből az is kiderül, hogy Patai Mihály volt az.
A dél-koreai központi bank az eddigi 3,25 százalékról 3 százalékra, két éve a legalacsonyabb szintre csökkentette az alapkamatot csütörtökön.
Virág Barnabás a mai háttérbeszélgetésen elmondta, hogy a stabil növekedés alapja, ha még az infláció árnyékát is eltörlik. A nemzetközi folyamatok azonban romlottak és a forint gyengülése növeli a jövő évi inflációs kockázatokat. A másik oldalról viszont a folyó fizetési mérleg többlete kedvező és jövőre a növekedési kilátások is javulhatnak. A legfontosabb üzenet, hogy addig maradhatnak ezen a szinten a kamatok, amíg azt a külső és belső folyamatok indokolják.
A Magyar Nemzeti Bank megítélése szerint a geopolitikai feszültségek, a változékony pénzügyi piaci folyamatok és az inflációs kilátásokat övező kockázatok a kamatcsökkentés további szüneteltetését indokolják - így indokolja a jegybank, hogy mai kamatdöntő ülésén változatlanul hagyta az iránydó rátát.
Változatlanul hagyta az alapkamatot mai ülésén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, az maradt továbbra is 6,5%. A döntés nem okozott meglepetést, a pénzpiaci folyamatokat látva várható volt, hogy nem fog lépni most a jegybank.
A lényeg, egy helyen.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nem volt jó a hangulat.
Azt állítják, lejárt az ötéves stratégiájuk.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?