Itt a lista, ezzel vág vissza Kanada Trumpnak

Itt a lista, ezzel vág vissza Kanada Trumpnak

Hétvégén bejelentették, hogy az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából érkező árukra, erre válaszul Kanada bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vet ki 155 milliárd dollár értékű amerikai árura. Első körben 30 milliárd dollárnyi árura vonatkoznak a megemelt kanadai vámok, az érintett termékekről részletes listát tett közzé Kanada.

A kormány alig költött támogatásokra, drasztikus a beruházási visszaesés

A kormány alig költött támogatásokra, drasztikus a beruházási visszaesés

A 2024-es év a korábbi évekhez képest szerény államilag támogatott beruházást hozott Magyarországra: a kormány csak alig 42 milliárd forint értékben nyújtott célzott állami ösztönzőket különböző projektekhez. A megelőző évi támogatásoknak alig 1,5 százalékára szerződött a kormány a Külgazdasági és Külügyminisztérium szerződéslistája szerint. Ez a fajsúlyos visszaesés pedig meg is látszódott azon, hogy a beruházások visszaesése miatt tavaly ősszel technikai recesszióba került Magyarország.

Megszólalt a szakértő: sokat nem csökkenhet a kamat, de lesz megoldás a beruházási hiteleknél

Megszólalt a szakértő: sokat nem csökkenhet a kamat, de lesz megoldás a beruházási hiteleknél

Az alapkamatok nagy valószínűséggel nem fognak 5 százalék alá csökkenni, aminek következtében nehezen kigazdálkodható hitelek alakulnak ki, ezért fontosak a kamattámogatott programok - mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián. A szakember szerint egy nagyon jó, de intenzív időszak következik, viszont fontos, hogy a KAP stratégia tervben lévő kamattámogatási programmal minél többen éljenek, hiszen a következő időszakban is magasan marad az általános kamatszint.

Hol lehet a vége? Nem találja a kiutat a magyar ipar

Hol lehet a vége? Nem találja a kiutat a magyar ipar

Már hallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében a magyar iparról és kiskereskedelemről érkezett friss adatok segítségével elemeztük a magyar gazdaság állapotát. A témában itt volt velünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Az adás második részében az élelmiszeripar és az agrárium 2025-ös finanszírozási lehetőségeiről volt szó. Arról, hogy milyen új, versenyképesség növelő fejlesztésekre és korszerűsítésekre nyílik lehetőség a hazai gazdák és vállalkozók számára, Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.

Egyre nagyobb a gond Németországban

Egyre nagyobb a gond Németországban

A német feldolgozóipari vállalatok az előző havinál kedvezőtlenebbül ítélték meg exportlehetőségeiket decemberben a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének havi rendszerességgel végzett felmérésének szerdán közzétett adatai alapján.

Hasít a turizmus üzletág, gyengélkedik az ipari szegmens az Opus Globalnál

Hasít a turizmus üzletág, gyengélkedik az ipari szegmens az Opus Globalnál

A kedvezőtlen gazdasági környezet közepette csökkenő bevétel mellett javuló EBITDA-ról számolt be az Opus Global 2024 első kilenc hónapjára a ma közzétett gyorsjelentésében. Míg az ipari termelési, a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat gyengélkedik idén, a turizmus kiemelkedően teljesít a bevételnövekedés és az eredményesség tekintetében is.

Felpöröghet a magyar élelmiszeripar: így nyerhetnek versenyelőnyt a cégek

Felpöröghet a magyar élelmiszeripar: így nyerhetnek versenyelőnyt a cégek

A Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián az agrár- és élelmiszeripar kihívásait és lehetőségeit is megvitatták a résztvevők. Becze István előadásában ismertette Székely Termék mozgalom céljait és lehetőségeit, mely után kerekasztal beszélgetés keretein belül szó esett a magyar élelmiszeripar hazai és külpiaci kihívásairól, az árérzékenységből fakadó nehézségekről. A szakértők hangsúlyozták az innováció és a fenntarthatóság fontosságát, emellett a márkaépítés jelentőségére is kitértek. A beszélgetés résztvevői szerint az exportpiacokra való belépés stabil termelési kapacitást, hosszú távú elkötelezettséget és pénzügyi stabilitást igényel, és a KKV-k és nagyvállalatok közötti együttműködés, valamint a jól felépített brandek jelentős versenyelőnyt biztosíthatnak mind belföldön, mind a nemzetközi piacokon.

Támogatási és fejlesztési boom jöhet a magyar élelmiszeriparban

Támogatási és fejlesztési boom jöhet a magyar élelmiszeriparban

Hosszú várakozás után néhány hónapja eldördült a startpisztoly az élelmiszeripari pályázatokért folyó versenyben, ahol összesen 200 milliárd forint a tét. Ahogy azt előzetesen is sejteni lehetett, a kisebb cégeknek szánt 50, a nagyobbaknak jutó 150 milliárd forint iránt nagyon komoly érdeklődés mutatkozott a piacon, számos kérdés merült fel azonban arra vonatkozóan is, hogy kik, és hogyan tudnak jól élni a lehetőséggel. Erről, valamint a magyar élelmiszeripar versenyképességével kapcsolatos további kérdésekről is szó esett a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián.

Tíz összetevő, amitől sikeres lehet a 2024-2027 közötti beruházási program

Tíz összetevő, amitől sikeres lehet a 2024-2027 közötti beruházási program

Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke a Portfolio Agrászektor 2024 konferencián ismertette, hogy a sikeres beruházási programhoz elengedhetetlen a gazdasági környezet kihívásainak kezelése. Kiemelte, hogy az állami támogatások és a pályázatok szűrése során a legversenyképesebb szereplők kaphatnak lehetőséget. Az ágazat fejlődésének érdekében létfontosságú, hogy a 1500 milliárd forintos támogatást ne csupán felhasználják, hanem hosszú távú befektetések formájában építsék be a mezőgazdaság jövőjébe.

Ilyen még nem volt: egy teljes évnyi eredményt fordíthat fejlesztésre az élelmiszeripar

Ilyen még nem volt: egy teljes évnyi eredményt fordíthat fejlesztésre az élelmiszeripar

A most aktuális pályázatok révén hozzávetőleg az élelmiszeripar egy teljes évi eredményét költheti beruházásokra, amelytől jelentős hatékonyság-javulást, a versenyképesség erősödését várják a szereplők. Nagy kérdés, hogy mire és hogyan költik majd el a nagy érdeklődést mutató vállalatok az összeget és milyen változást hozhat mindez a magyar élelmiszergazdaságban. Erről beszélt az Alapvetés podcastban Boros Zoltán, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Nagyvállalati Ügyfelek Igazgatóságának igazgatója, és Héjja Csaba, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának stratégiai elemzője. A téma szóba kerül Siófokon, az Agrárszektor 2024 konferencián is.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.