A madárinfluenza okozta pusztítás miatt az Egyesült Államokban súlyos tojáshiány alakult ki, ami várhatóan még hónapokig eltarthat - jelentette a CNN.
Már hallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében a magyar iparról és kiskereskedelemről érkezett friss adatok segítségével elemeztük a magyar gazdaság állapotát. A témában itt volt velünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Az adás második részében az élelmiszeripar és az agrárium 2025-ös finanszírozási lehetőségeiről volt szó. Arról, hogy milyen új, versenyképesség növelő fejlesztésekre és korszerűsítésekre nyílik lehetőség a hazai gazdák és vállalkozók számára, Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Helyreigazítás a „Meglepetés érheti a tea- és háztartási keksz- vásárlókat” című cikkünkkel kapcsolatban.
Moldova oroszbarát szakadár régiója, Transznisztria, gyakorlatilag minden iparágat és vállalkozást leállít, kivéve az élelmiszer-termelést - írja a Guardian. A lépés azért szükséges, mert a régió Ukrajnán keresztül szerezte be eddig az orosz gázt, mely utánpótlási vonal most megszűnt.
Oroszország büntetővámot helyez ki számos olyan árucikkre, melyeket “barátságtalan országok” vállalatai akarnak eladni Moszkvának. Az intézkedés valószínűleg Magyarországot is érinteni fogja.
A német feldolgozóipari vállalatok az előző havinál kedvezőtlenebbül ítélték meg exportlehetőségeiket decemberben a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének havi rendszerességgel végzett felmérésének szerdán közzétett adatai alapján.
A kedvezőtlen gazdasági környezet közepette csökkenő bevétel mellett javuló EBITDA-ról számolt be az Opus Global 2024 első kilenc hónapjára a ma közzétett gyorsjelentésében. Míg az ipari termelési, a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat gyengélkedik idén, a turizmus kiemelkedően teljesít a bevételnövekedés és az eredményesség tekintetében is.
A Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián az agrár- és élelmiszeripar kihívásait és lehetőségeit is megvitatták a résztvevők. Becze István előadásában ismertette Székely Termék mozgalom céljait és lehetőségeit, mely után kerekasztal beszélgetés keretein belül szó esett a magyar élelmiszeripar hazai és külpiaci kihívásairól, az árérzékenységből fakadó nehézségekről. A szakértők hangsúlyozták az innováció és a fenntarthatóság fontosságát, emellett a márkaépítés jelentőségére is kitértek. A beszélgetés résztvevői szerint az exportpiacokra való belépés stabil termelési kapacitást, hosszú távú elkötelezettséget és pénzügyi stabilitást igényel, és a KKV-k és nagyvállalatok közötti együttműködés, valamint a jól felépített brandek jelentős versenyelőnyt biztosíthatnak mind belföldön, mind a nemzetközi piacokon.
Elsősorban a kedvezőtlen időjárási kilátásoknak köszönhetően meredeken emelkedik a kakaó világpiaci ára.
Hosszú várakozás után néhány hónapja eldördült a startpisztoly az élelmiszeripari pályázatokért folyó versenyben, ahol összesen 200 milliárd forint a tét. Ahogy azt előzetesen is sejteni lehetett, a kisebb cégeknek szánt 50, a nagyobbaknak jutó 150 milliárd forint iránt nagyon komoly érdeklődés mutatkozott a piacon, számos kérdés merült fel azonban arra vonatkozóan is, hogy kik, és hogyan tudnak jól élni a lehetőséggel. Erről, valamint a magyar élelmiszeripar versenyképességével kapcsolatos további kérdésekről is szó esett a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián.
Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke a Portfolio Agrászektor 2024 konferencián ismertette, hogy a sikeres beruházási programhoz elengedhetetlen a gazdasági környezet kihívásainak kezelése. Kiemelte, hogy az állami támogatások és a pályázatok szűrése során a legversenyképesebb szereplők kaphatnak lehetőséget. Az ágazat fejlődésének érdekében létfontosságú, hogy a 1500 milliárd forintos támogatást ne csupán felhasználják, hanem hosszú távú befektetések formájában építsék be a mezőgazdaság jövőjébe.
A most aktuális pályázatok révén hozzávetőleg az élelmiszeripar egy teljes évi eredményét költheti beruházásokra, amelytől jelentős hatékonyság-javulást, a versenyképesség erősödését várják a szereplők. Nagy kérdés, hogy mire és hogyan költik majd el a nagy érdeklődést mutató vállalatok az összeget és milyen változást hozhat mindez a magyar élelmiszergazdaságban. Erről beszélt az Alapvetés podcastban Boros Zoltán, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Nagyvállalati Ügyfelek Igazgatóságának igazgatója, és Héjja Csaba, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának stratégiai elemzője. A téma szóba kerül Siófokon, az Agrárszektor 2024 konferencián is.
2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első kilenc hónapban még mindig masszív mínuszban van a mutató (-12,3%). Az élelmiszeripar belföldi árai is emelkednek immár (szeptember 0,9% év/év). Mindebből a fogyasztók átlagosan 4,5 százalékos drágulást láttak októberben. Az év végéig további lassú áremelkedést várok az értéklánc minden szintjén. Szóval, a lassan mögöttünk hagyott 2024-es év is tele volt izgalmakkal, vagy még inkább problémákkal. Az, hogy az esélyek vagy a veszélyek kerülnek túlsúlyba, az üzemi szinten dől el. Aki nem lép, az kilép. A tétlenség, a várokozás napjainkban igen sokba kerülhet.
Az Amixa Holding bejelentette, hogy a közelmúltban végrehajtott Foodnet Zrt. akvizíciót követően tovább bővíti tevékenységét az élelmiszeripar egy kiemelkedő növekedési potenciállal rendelkező niche szegmensében.
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra – ez csak a körforgásos gazdasággal érhető el – hangzott el a BCSDH és a Holland Királyság Nagykövetsége által szervezett találkozón, ahol az előadások és panelbeszélgetések középpontjában az innovatív szabályozási megoldások, az értéklánc-alapú együttműködések, valamint a természeti erőforrások felelős felhasználásának fontossága állt. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a fenntarthatóság felé vezető úton a gazdaság, a társadalom és a politika szoros együttműködése elengedhetetlen.
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
A francia elnök figyelmeztette Európát, ne csak amerikai fegyverekre költsön.
Kirúgások és drasztikus költségcsökkentés jöhet.
Mégis elfogadna moldovai gázszállítmányokat a Dnyeszter Menti Köztársaság.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.