Az elmúlt időszakban elsősorban a recessziós félelmek és Donald Trump elnök okozta bizonytalanság az, ami a legjobban fáj az amerikai befektetőknek. Ez meg is látszik az amerikai részvénypiacokon, hiszen idén a Nasdaq 100 árfolyama több, mint 10%-os eséssel honorálta az eddigieket.
Azonban a részvénypiacok, az amerikai befektetések és úgy általában az amerikai gazdaság számára a legnagyobb kockázat nem ez, hanem a költségvetés helyzete. A magasabb hiány növeli a kamatokat, ami idővel visszafogja a tőzsdék teljesítményét. A magasabb kamatok ráadásul fontos területektől vonnak el erőforrásokat, ami később szintén az alacsonyabb gazdasági növekedésben csapódik le, ami megérződik a részvénypiacok átlagos teljesítményén is. Aki csak 1-2 évre fektet be annak ez mindegy, de aki hosszabb távon gondolkozik és előretekint, annak nagyon fontos összefüggések ezek.
De szerencsére aggodalomra semmi ok: a költségvetési helyzetet rövid távon Elon Musk hatékonyságjavító intézkedései fogják megmenteni, hosszabb távon pedig a mesterséges intelligencia által okozott termelékenységnövekedés. Legalábbis ebben reménykedik most mindenki. Ha kiderül, hogy ez nem igaz, az nagy bizalomvesztést okozhatna, aminek pénzügyi következményei is lennének. Éppen most mondtak ítéletet ebben a kérdésben, mutatjuk mit jelent ez és hol lehetnek a kockázatok.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!