
Ami az Egyesült Államok kormányának a Signal, az Brüsszelben a Whatsapp az uniós vezetésnek. Leginkább ez az üzenetküldő platform, ahol az uniós diplomaták egymással, barátokkal és adott esetben újságírókkal tartják a kapcsolatot. A szolgáltatás népszerűsége az Európai Unió alapvető természetében gyökerezik: 27 ország állampolgárainak kell egymással tartaniuk a kapcsolatot, miközben bár roamingdíjak már nincsenek az EU-ban, más országok telefonszámait hívogatni még költségesnek számít.
Az uniós Whatsapp-csoportok így gombamód nőnek ki a Földből minden nap, szakmai csoportoktól kezdve egészen a munka utáni sörözéseket egyeztető fórumokig. Éppen emiatt a Portfolio-nak nyilatkozó uniós diplomaták viccelve mondták, hogy
Meglepő, hogy az amerikaiak hibáztak elsőként akkorát, hogy egy újságírót vettek be egy chatcsoportba, mert ez Brüsszelben bármelyik munkanap megtörténhetett volna.
Bár az Európai Unió intézményei viszonylag szigorú szabályokat alkalmaznak a munkaügyi, minősített adatok és tervek kommunikációjára, az jól látható az EU-val foglalkozó újságírók cikkeiből, hogy a titoktartás sokszor olyan, mintha – belgiumi mondással élve – „lyukas sajtba akarnának vizet zárni”. Ursula von der Leyen EB-elnöksége óta viszonylag ritka, hogy minősített vagy valóban titkos tervek szivárognának ki, de sokszor épp maga a Bizottság csinál magának úgy tesztközönséget, hogy bizonyos híreket „bereptet” újságírók ablakain.
A mostani Signal-botrány európai szemmel nemcsak amiatt érdekes, hogy mekkora hibát követett el a világ vezető katonai és gazdasági hatalma, amikor Jeffrey Goldberget, a The Atlantic főszerkesztőjét március 11-én hozzáadták egy magas rangú kormányzati tisztségviselőkből álló Signal-csoporthoz, ahol éppen egy jemeni húszi lázadók elleni rakétacsapásról egyeztetett J.D. Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, John Ratcliffe, a CIA igazgatója, Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzési igazgató, valamint Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke.
Sokkal tanulságosabb volt, hogy az amerikaiaknak valójában nincsenek terveik, csak ellenérzéseik Európával szemben
– foglalta nekünk össze egy EU-s ügyekben jártas forrás.
A Donald Trump második elnöksége óta tartó külpolitikai és diplomáciai káoszban ugyanis néhányan arra gyanakodtak, hogy valamilyen komoly terv van az EU-val való tárgyalásokra, aminek csak egy eleme a nyilvánosságban folyó zavarkeltés az egymásnak ellentmondó üzenetekkel.
Ehhez képest kiderült: az óceán másik oldalán borzalmasan keveset tudnak az unióról, de Washingtonban szívből utálják az egységes európai érdekérvényesítést.
Azt a legtöbben illúziónak tartottuk, hogy van nagy amerikai terv, de azt azért a legtöbben elhittük, hogy van amerikai cél, ahova így-úgy, de majd eljutunk egy tárgyalással
– mondta a Portfolio-nak egy magas rangú EU-s tisztviselő.
Forrásunk megmutatott néhány uniós Whatsapp-csoportot is, amiből világosan látszott, hogy az európaiak éppen annyira lenézik amerikai kollégáikat, mint az az Atlanticen megjelent amerikai Signal-szivárgásból is kiviláglott a másik oldal hozzáállásáról. Brüsszelben a külügyekkel és kereskedelempolitikával foglalkozó szereplők, szakértők és döntéshozók már Joe Biden elnöksége alatt is rendre elmondták:
az amerikai–európai kapcsolatok kényszerű együttműködésen, kölcsönösen partnerségen alapultak, de történelmi távlatban már az előző négy évben is mélyponton voltak.
Arra nem számítottak, hogy Donald Trump elnöksége javít a helyzeten. Sőt, mint arról már tavaly ősszel írtunk, sok EU-s diplomata éppen azért szurkolt a republikánus politikus győzelmének, mert azt remélték, hogy akkor nem kapaszkodnak tovább az amerikai nagytestvér idealizált reményfoszlányába az uniós vezetésben, valamint a tagállamok kormányaiban. Azt remélték, hogy az érintettek felismerik a valóságot,
hogy az Európai Unió vagy önerőből válik nagyhatalommá, vagy idővel elenyészik.
Tavalyi forrásaink szerint a mostani helyzet őket igazolja: Brüsszelben a Bizottság olyan stratégiai autonómiát erősítő javaslatokat is felkarol, amelyeket az előző években a fiók mélyére rejtett az a von der Leyen-féle kollégium is, amelyik célul is tűzte ki a saját lábán is megálló EU viziójának megvalósítását.
Az általuk mutatott, egy uniós ügynökség vezetőjét is magában foglaló chatcsoportban a Signal-szivárgáskor az első üzenet egyből az volt, hogy
ezek tényleg teljesen idióták.
A további, az első Atlantic-cikk estéjén leforgó beszélgetésben rögtön szóba is került az aznap Washingtonba látogató Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos reménytelen egyeztetési kísérlete: „akkor jöhetnek a válaszlépések”, utalt egy résztvevő az uniós autóimportra kivetett vámokkal kapcsolatos helyzetre.
Mémdiplomácia és ukrajnai egyeztetés
Ha valaki azt gondolná, hogy minden uniós diplomata, szakértő és tanácsadó egy szürke aktakukac, akkor azt talán meglepheti, hogy a Portfolio által látott néhány, nem szigorúan titkos Whatsapp-csoportban például JD Vance alelnök „mondok egy imát a győzelemért” mémmé vált, ahogy az összetett kezes imádkozó emoji is. Ugyanígy Michael Waltz emojis örvendezésének is meglett az EU-s parafrázisa:

Ahogy a lapunknak nyilatkozók elmondták, ugyan a nemzetközi sajtóban több cikk is megjelent arról, hogy „az európai diplomaták rádöbbentek”, hogy nem számíthatnak Washingtonra, minden forrásunk azt mondta, „február óta ez az alapvető hozzáállás a döntéshozóknál”. Már az első, február közepén látott amerikai kezdeményezésű Ukrajnával kötendő nyersanyag-megállapodás nyilvánosságra kerülésekor tudatosult a „delíriumos álomvilágban élő” tisztviselők számára is, hogy az Egyesült Államok még Ukrajna újjáépítéséből is kigolyózná az Európai Uniót. Az ukrán tisztviselőkkel folytatott egyeztetésekből pedig világos képet kaptak arról, hogy az amerikaiak egy „bombaüzletet” látnak, miközben a kijeviek is egy bizonytalan kimenetelű befektetésként jellemezték az egész helyzetet.
Az Európai Unió titokban dolgozik egy saját javaslaton is, amelyben megpróbálnának egy racionálisabb megállapodást javasolni az amerikaiaknak is: egy valódi, a Marshall-segélyhez hasonló beruházási és támogatási programot képzelnek el, amelybe valamennyire beleszámítanák a 2022-es konfliktus kezdete óta adott felajánlásokat, miközben egy kötvénycsomagokkal, koncessziós megállapodásokkal kísért újjáépítési programot ajánlanak fel.
A mostani amerikai terv, hogy a jövőben minden nagyobb infrastrukturális és ásványkincs-beruházást ellenőrizzen Ukrajnában, vétójogot szerezve ezzel Kijev más szövetségesei bármilyen szerepvállalása ellen, aláásná az ország EU-tagságát is. Az uniós diplomaták kijevi kollégáiktól úgy értesültek, hogy a tervet az ukrán vezetés legfelső szintje is ellenzi:
Volodimir Zelenszkij nem akar az ország függetlenségét megvédő elnökből az Ukrajnát elzálogosító vezető lenni.
Abban reménykednek az európaiak – valamint az ukrán tisztviselők többsége is –, hogy az EU alternatívája, amely tőzsdei, kötvénykibocsátói szemlélettel állna az újjáépítéshez, az amerikaiaknak is jobban tetszik majd. Főként azért, mert Washington nem akar belefolyni az európai ügyekbe, ha nagy nehezen egy tűzszünetet vagy akár egy békét sikerülnie kitaposnia Oroszországból és Ukrajnából. Onnantól az EU és a NATO amerikaiak nélküli erői felelnének a térségért.
A Napnál is világosabb, hogy az amerikaiknak már az üzlet lesz, hogy nem kell Európa és Ukrajna biztonságára költeniük
– jellemezte a helyzetet egy diplomata.
Az uniós tervek a nyersanyag– és újjáépítési megállapodásokról nem keringenek a Whatsappon, egyelőre legalábbis. Összesen csak annyit tudni, amennyit Stéphané Séjourné belsőpiaci biztos februárban elejtett a sajtónak: az EU is készít egy alternatívát.
Addig is az újságírók és egy-két EU-s tiszviselő is azt várja, hogy melyik Whatsapp-csoportba adnak hozzá véletlenül valakit a sajtótól.
Címlapkép forrása: Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Felkészültek a hazai vállalkozások az MI rendeletre, vagy még kivárnak?
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre.
Azonos külső, két teljesen különböző karakter: teszten a legújabb kínai SUV
JAECOO 7 PHEV és JAECOO 7 4x4: marsbéli tájakon teszteltünk.
Elszállhat a reptéri késések után járó kártérítések 85%-a
Brüsszel egy több mint 10 éves tervezet alapján lazíthat a légitársaságok kompenzációs kötelezettségein.
Berágott Donald Trump Oroszországra, Moszkva váratlan dolgot tett - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Kiderült, kik a legjobban kereső bankvezérek Európában, íme a lista
Az is látszik, hol van a legtöbb, jól kereső dolgozó.
Atomcsapástól tart az egyik európai ország, hatalmas munkálatokba kezdenek
2-3 év alatt újítanák fel az óvóhelyeket.
Medvepiac vagy bikapiac? Egyik sem
Trump beiktatása óta hatalmas a zűr a piacokon, naponta jelent be dolgokat, aztán vonja vissza másnap, sújt vámokkal országokat, aztán meggondolja magát, majd mégis csinál valamit. Ilyen körny
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m
Cégfelvásárlás - az ár és az érzelmek játéka
A cégfelvásárlások középpontjában mindig az ár áll, de a tranzakciók nem csupán racionális pénzügyi döntéseken múlnak. Az eladók és a vevők érzelmi attitűdje, intuíciói és pszichol
Nálatok laknak-e állatok?
Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,
Gauder Milán nem hajótörött! (2. rész)
Móricz Dániellel a magyar kötvénypiaci ársapkáról, Gauder Milánnal meg Afrikáról, színházgazdaságról és oktatásról beszélgettünk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még
Ingyenes Födémszigetelés és a HEM Rendszer: Hogyan Használhatod Ki Az Otthonfelújítási Támogatásokat?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ingyenes Födémszigetelés és a HEM Rendszer: Hogyan Használhatod Ki Az Otthonfelújítási Támogatásokat? A lakásfelújítási támogatások sok család

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
- Figyelmeztet a Bizottság: Magyarország olyan adóssághegyen ül, amit nehéz lesz legyűrni
- Újra elszabadul az infláció – minden borul a lakossági állampapírok piacán?
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Muszlim piacra is jut magyar bárány, itthon viszont alig keresik
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.