MNB: jelentős klímaberuházásokra van szükség

MNB: jelentős klímaberuházásokra van szükség

Az energiaátmenet a világ egyik legnagyobb kihívása és egyben az egyik legnagyobb lehetősége is, amelyhez a jegybankok új szemléletmódjára is szükség van - hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tájékoztatása szerint Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a Network for Greening the Financial System (NGFS) londoni konferenciáján hétfőn.

Nagy nap lesz a szerdai az amerikai bankoknak

Nagy nap lesz a szerdai az amerikai bankoknak

A gazdasági és szabályozási bizonytalanság miatt konzervatív osztalék- és részvény-visszavásárlási politikára lehet számítani a Fed stressztesztjén ezen a héten áteső amerikai nagybankoktól – írja a Reuters.

"Ha 10 éve azt mondják nekem, hogy Románia utoléri Magyarországot, nehezen hiszem el"

Románia jelentős gazdasági fejlődésen ment át az elmúlt 20 évben, amelynek nagyrészt a nyugati gazdasági rendszerbe történő beintegrálódás volt az oka – mondta el lapunknak adott interjújában Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja. A közgazdász szerint abban, hogy Románia a régió többi országához képest is jól teljesített, nagy szerepe volt az ország adottságainak, valamint annak, hogy a kormányzat hagyta a piac szabályait érvényesülni. Azt Bálint is megerősítette, hogy a fejlettségi mutatókat nem lehet készpénznek venni, és bár a román gazdaság fejlődését odahaza nem egyformán érzi mindenki, szerinte az eredmények elvitathatatlanok. A jövő már bizonytalanabb, a várható organikus lassulás mellett ugyanis jelentős kockázatot jelent a költségvetés helyzete, amely azonnali beavatkozást igényel. Mindent figyelembe véve viszont Románia folytathatja a felzárkózást, és az évtized végére még közelebb kerülhet az EU-s fejlettségi szinthez – addigra talán már eurója is lesz az országnak.

Újra emelkedik a japán infláció

Újra emelkedik a japán infláció

Japánban 2,8 százalékra, háromhavi csúcsra nőtt az éves infláció májusban az áprilisi 2,5 százalékról a pénteken ismertetett kormányzati adatok szerint.

Nagy tételben veszik az aranyat a jegybankok, a következő években sem állnak le

Nagy tételben veszik az aranyat a jegybankok, a következő években sem állnak le

Meredeken emelkedett az elmúlt hónapokban az arany árfolyama, egymás után dőltek meg a korábbi rekordok. A geopolitikai feszültségek és az infláció is besegített, de az árfolyamot a központi bankok kereslete is felfelé segítette, soha nem vettek még annyi aranyat a jegybankok, mint 2022-ben és 2023-ban. A World Gold Council legfrissebb felmérése alapján a jegybanki aranyvásárlásoknak még nincs vége.

Rángatták a forintot a kamatdöntés után

Rángatták a forintot a kamatdöntés után

Ma kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank, a 25 bázispontos kamatcsökkentés után a jegybank alelnöke Virág Barnabás is megszólalt, az alelnök elmondta, hogy a monetáris politikában új korszak kezdődik. A kamatdöntést követően heves mozgások jöttek a forintban.

Nincs eurónk, de miért? – Megszólalt Bod Péter Ákos

Nincs eurónk, de miért? – Megszólalt Bod Péter Ákos

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy miért nem vezettük még be az eurót 20 évvel az uniós csatlakozás után, ki profitál ebből és jó-e az, ha nincs deklarált árfolyamcélja a jegybanknak. Vendégünk volt Bod Péter Ákos, egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke. A második részben arra kerestük a választ Oláh Attilával, a Groupama Biztosító vállalati személybiztosítási és egészségbiztosítási vezetőjével, hogy miért nő gyorsabban az egészségbiztosítások piaca, mint a magánegészségügyé és mit nyernek a dolgozók egy jó munkáltatói egészségbiztosítással.

Itt a kamatdöntés! Fékezett, de nem állt meg az MNB

Itt a kamatdöntés! Fékezett, de nem állt meg az MNB

A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 7%-ra mérsékelte irányadó kamatát a Magyar Nemzeti Bank. A lépés megegyezik a várakozásokkal, a piaci szakértők csaknem teljesen egységesen azt várták, hogy a jegybank lassítani fog az elmúlt hónapokban megszokott 0,5 százalékpontos kamatvágási tempóhoz képest.

Gyenge a forint, már most lassíthat az MNB

Gyenge a forint, már most lassíthat az MNB

A jegybankot óvatosságra inti a zavaros nemzetközi pénzpiaci környezet és a gyengülő forint, ezért a korábban már beharangozott 25-50 bázispontos kamatcsökkentési lehetőség közül a kisebb lazítást választja holnapi kamatdöntő ülésén - vélik a Portfolio által megkérdezett elemzők. Az óvatosság ezután csak fokozódik, az év második felét 7%-on kezdő irányadó kamat decemberig alig csökken tovább, 2024 végén 6,5%-on állhat majd.

Megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után

Megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után

A Federal Reserve (magyar idő szerint) ma este 8 órakor tette közzé kamatdöntő üléséről szóló közleményét, amelyből kiderült, hogy a jegybank szinten tartotta a kamatokat. A közleményben semmilyen előretekintő iránymutatás nem szerepelt, a kiegyensúlyozott kockázatok mellett a Fed az adatvezérelt jelleget hangsúlyozta. Jerome Powell elnök a sajtótájékoztatón szintén látványosan kerülte, hogy bármilyen üzenetet küldjön a piacoknak, így azok nem is mozdultak el érdemben az esemény hatására. Az előrejelzések – főleg a kamatokra vonatkozóan – ellenben érdekesek.

Nem dőlhetünk hátra - üzente az MNB-alelnök a friss inflációs adatok után

Nem dőlhetünk hátra - üzente az MNB-alelnök a friss inflációs adatok után

A szolgáltató szektor inflációja és a magas bérdinamika miatt nem dőlhetünk hátra, a következő hónapokban emelkedhet az infláció, így ez még inkább indokolja a türelmes és óvatos monetáris politikát - hangsúlyozta egy hétfői budapesti jegybanki konferencián Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nemzetgyűlési választások: hatalmas győzelmet aratott Le Pen pártja, Macron súlyos vereséget szenvedett
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.