Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Gyengült a forint csütörtökön, az euró 416 forint felett is járt, a dollár árfolyama pedig átvitte a 400-as szintet. A zlotyval szemben is soha nem látott szintre gyengült a forint a mai nap folyamán.
A Federal Reserve elnöke, Jerome Powell egyértelművé tette, hogy az intézmény nem kíván részt venni semmilyen olyan kormányzati kezdeményezésben, amely nagy mennyiségű bitcoin felhalmozására irányul. A kijelentés a Fed legutóbbi kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón hangzott el, és jelentős hatással volt a kriptovaluta árfolyamára, írja a Reuters.
Az amerikai jegybank óvatos előrejelzése a jövőbeli kamatcsökkentésekről "reality checket" szolgáltat a befektetőknek, ami egészséges korrekciót eredményezett a részvénypiacokon, vélekedett Jeremey Siegel, a Pennsylvaniai Egyetemhez tartozó Wharton School pénzügyi professzora. A Fed várhatóan kevesebb kamatcsökkentést hajt végre 2025-ben, mint azt korábban jelezték, ami a gazdasági kilátások és az inflációs nyomás újraértékelését tükrözi - tudósított a Cnbc.
Ma mutatja be a Magyar Nemzeti Bank a friss inflációs jelentést, az eseményről folyamatosan beszámolunk.
A japán jegybank változatlanul hagyta az alapkamatot, miközben a Fed szigorúbb hangnemre váltott. Az eredmény nem is maradt el, a japán jen átlépte a fontos 155-ös szintet a dollárral szemben.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a jegybank, azonban jövőre már sokkal kisebb mértékű kamatcsökkentésben gondolkodik a Fed, mint három hónappal korábban. Ennek lehetőségére már felhívtuk a figyelmet.
Gyengüléssel fordult a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntésére a forint: egyrészről a kedvezőtlen németországi bmi-adatok, másrészről a dollár ereje is a magyar devizára kedvezőtlenül hatott. Végül a várakozásoknak megfelelően a jegybank nem lépett, a piaci csapkodás erősödés indult. Délután a tengerentúlról is fontos adatok érkeznek.
Az MNB változatlanul, 6,5%-on hagyta az alapkamatot, miután az MNB által figyelt szempontok alapján vegyes jelzések érkeztek az előző kamatdöntés óta eltelt időben. Virág Barnabás, az MNB alelnöke 15 órakor tart háttérbeszélgetést a kamatdöntés hátteréről. Az eseményről ebben a cikkben élőben tudósítunk.
Fokozatos gazdasági élénkülést vár a magyar gazdaságra vonatkozóan a Magyar Nemzeti Bank, de a jövő évre vonatkozó friss GDP-növekedési előrejelzése így is éppen csak maghaladja a 3%-ot. A 2025-ös inflációs prognózisát felfelé húzta a jegybank.
Közzétette mai kamatdöntéséhez fűzött indoklását a Magyar Nemzeti Bank. A jegybanki helyzetértékelés nem sokat változott, a kockázatok hangsúlyozásával indokolta az óvatos kamatpolitikát. A közlemény szerint a meghatározó gazdaságok várható kamatpályáit és jövőbeli költségvetési politikáit továbbra is bizonytalanság övezi. A fennálló geopolitikai feszültségek a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülésen keresztül növelik a felfelé mutató inflációs kockázatokat. Előretekintve is óvatos és türelmes monetáris politika indokolt. A Tanács megítélése szerint a geopolitikai feszültségek, a változékony pénzügyi piaci folyamatok és az inflációs kilátásokat övező kockázatok a kamatcsökkentés további szüneteltetését indokolják.
Változatlanul hagyta az alapkamatot mai ülésén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, az maradt továbbra is 6,5%. A döntés nem okozott meglepetést, a pénzpiaci folyamatokat látva várható volt, hogy nem fog lépni most a jegybank.
Az amerikai jegybank az év utolsó ülésén a várakozások szerint 25 bázisponttal csökkentheti az alapkamatot, azonban a befektetőket az érdekli a leginkább, hogy hogyan folytatódhat tovább a kamatcsökkentési ciklus. Bár eddig nagyon jól vizsgázott a jegybank, de a maginfláció továbbra is bőven 2% feletti, miközben az amerikai gazdaság annyira erős, hogy a további kamatcsökkentés veszélyeztetheti az inflációs célokat. Vékony jégen táncol tehát a Fed, miközben a részvénypiacokon euforikus hangulat uralkodik.
A műsor első részében Varga Mihály jegybankelnöki meghallgatásával foglalkoztunk, többek között azzal, hogy milyen monetáris politikát folytathat a jelenleg még pénzügyminiszterként dolgozó politikus, illetve, hogy kik voltak még jelen a mai eseményen és ennek mi lehet az üzenete. Minderről Csiki Gergelyt, a Portfolio lapigazgatóját, makroelemzőjét kérdeztük. A műsor második részében arról volt szó, hogy miközben Magyarország nem áll rosszul a digitális infrastruktúra fejlettsége terén, a lakosság tudása és IT-érettsége még bőven fejlődhet. Beszéltünk arról is, hogy a cégek hol tartanak a digitális érettségben. Turzó Ádám, a Portfolio pénzügyi elemzője volt a vendégünk.
Az év vége felé közeledve ideje kitekinteni 2025-re és megnézni, mi várható a monetáris politikában. Sok szempontból új időszámítás kezdődik. De nem csak idehaza, hanem nemzetközi színtéren is. A sok új mellett, azonban könnyen lehet, hogy szembe jön majd velünk egy régi ismerős: a mennyiségi lazítás, azaz a QE.
Varga Mihály jegybankelnök-jelöltet hallgatta meg hétfő reggel a parlament illetékes bizottsága, az eseményről élőben tudósítottunk. A jelölt hangsúlyozta beszédében, hogy az alacsony infláció fenntartása a cél és fontos horgony marad a 3%-os inflációs cél. Fontos üzenete volt továbbá az is, hogy leszögezte: a jegybank mérsékelni fogja a klasszikus működési feladatain kívüli tevékenységeit. Egyúttal bemutatta azokat a leendő kollégáit, akik csatlakoznak hozzá a Magyar Nemzeti Bankba.
A növekedési rangsor végén uniós országok kullognak.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
2025 a „a haza védelmezőjének éve” lesz.
A közútkezelő az ünnepek alatt várhatóan megnövekedő forgalomra is figyelmeztet.
A megválasztott elnök megfenyegette Panamát.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?