Habár november van, és ez az év egyik olyan hónapja (a december és a január mellett), amikor a napelemes rendszerek termelése a legalacsonyabb szintű a névleges teljesítményükhöz képest, a napenergia kkv-s és céges öncélú hasznosítása talán soha nem volt még időszerűbb. Ezt részben azért is emeli ki szerkesztőségünkhöz eljuttatott összefoglaló cikkében a Wagner Solar Hungária Kft., mert saját tapasztalatai is afelé mutatnak, hogy az elmúlt években
jelentős mértékben megszaporodtak a jelentős gazdasági következményekkel is járó áramkimaradások.
Az utóbbi hónapokban a Portfolio által is többször megírt, de már korábban általános jelenséggé vált kora esti durva áramár ugrások egyaránt azt jelzik, hogy a céges gondolkodásban helye van az áramellátást stabilabbá tevő, a külső körülményeket részben vagy akár egészben kizárni képes megoldásoknak - hangsúlyozzák. Az olcsóbb, kiszámíthatóbb áramköltségek és a külső kitettségi kockázat csökkentésének igényét az energiatárolás és tartalékellátás kulcsa, a hibrid inverter képes kielégíteni - jegyzik meg.
A fogyasztói akarat érvényesül
A hibrid inverter a napelem-inverter és akkumulátoros inverter egyetlen készülékbe építéséből született. Van benne egy olyan vezérlő egység, ami az on-grid és az off-grid megoldások ötvözését teszi lehetővé, vagyis:
beállítható az adott rendszer úgy, hogy a napelemek, a hálózat és az akkumulátorok közötti munkamegosztás, az energiatárolás, a direkt és a hálózati áramfelvétel a fogyasztói érdekek alapján érvényesüljön.
Ez például úgy történhet meg a cikk szerint, hogy a napelemekről az energiatárolókba került villamos energiát a fogyasztó számára akkor tegye elérhetővé (és így gyakorlatilag ingyenessé), amikor a piacon az áram ára magas; vagy úgy, hogy amikor az áram ára alacsony, akkor a fogyasztó a hálózatról vételezzen áramot, és a saját napelemei a saját akkumulátorait töltsék fel. De akár úgyis, hogy az akkumulátorokban felhalmozott villamos energia egy részét az áramkimaradásokra, hálózati problémák áthidalására tartalékolja.
Az akkumulátor rendszerbe építése ráadásul arra is alkalmassá teszi a rendszert, hogy amikor a hálózaton (az árampiacon) olcsó az áram, "bespájzoljon", és akkor lássa el a fogyasztót ezzel az olcsón vett árammal, amikor annak ára a hálózaton drágább.
Megjegyzik: az ismertebb hibrid inverter gyártók (mint a Deye, Fronius, Huawei, Solar Edge, SolaX, stb.) közös jellemzője, hogy a berendezéseik a pénzügyileg igazolható hasznon túl a stabilabb energiaellátást is biztosítani tudják.
Az itthon lakossági napelemes, napkollektoros, hőszivattyús és elektromos autótöltő rendszerekkel, vállalati megoldásokkal foglalkozó, és nagykereskedelmi tevékenységet is folytató Wagner Solar Hungária Kft. jelzi: évek óta a Solax rendszerelemeit használja, nincs ez másként a hibrid inverterekkel sem.
A 2012-ben alapított kínai cég az utóbbi évekre a napelemes energiatároló rendszerek és rendszermegoldások globális főszereplőjévé vált
- jegyezte meg a cikkben Házi Ádám, a Wagner Solar Hungária Kft. Stratégiai és fejlesztési igazgatója
Szünetmentes áramforrásként is
Ami az inverter műszaki paramétereit illeti, e "dobozok" fontos jellemzője a masszív, robosztus felépítmény mellett, hogy 10 milliszekundumnál (0,01 másodperc) kevesebb idő alatt képes átkapcsolni a napelemes rendszer, a hálózat és az akkumulátor között.
Így gyakorlatilag szünetmentes áramforrásváltó eszközként működik,
amely biztosítja a napelemek maximális kihasználtságát, a villamos energia akkumulátoros tárolását és az energia felhasználáshoz szükséges váltakozó áramúra átalakítását is.
Arra hívják fel a figyelmet: már a kis és közepes méretű vállalkozásoknál is igaz, hogy akár csak néhány órás áramkimaradás is komoly veszteséget okoz – akár csak az így kidobott (bér)költségre vetítve is. A Wagner Solarnál kiszámolták, hogy
egy 70 fős cég esetében egymillió forintos kiesést kénytelenek elkönyvelni, ha két órára kiesik az áramszolgáltatás.
Meglátásuk szerint tehát ezt is érdemes a beruházási döntéskor figyelembe venni; így talán nem véletlen, hogy amelyik cég ma napelemet telepíttet, az alapból ilyen backupos rendszert kér. Mindezt az inverter képesek fázisonként aszimmetrikusan (0 és 10 kW közötti teljesítményen) is kezelni, a hét minden napján 0-24 órában produkálni - mutat rá a cikk.
Címlapkép forrása: Wagner Solar