A Harvard Egyetem Davis Központjának kutatója, Craig Kennedy felfedte, hogy a Kreml 2022 februárjában titokban egy olyan törvényt hozott, amely kötelezi az orosz bankokat arra, hogy kedvezményes hiteleket nyújtsanak háborús tevékenységeket támogató vállalatoknak. Ezek a hitelek azonban nagyrészt hitelképtelen cégekhez kerülnek, amelyek alkalmatlanok a kölcsönök visszafizetésére.
A jelentés szerint a 2022 közepe óta tapasztalt vállalati hitelnövekedés – 415 milliárd dollár, a GDP 19,4%-ának megfelelő összeg – 70%-ban háborús tevékenységekhez kötődött és legalább a fele olyan cégekhez került kihelyezésre, amelyek fizetésképtelenek.
A preferenciális hitelezési rendszer tovább fokozza az orosz gazdaság problémáit, mivel a jegybank inflációt csökkenteni próbáló intézkedései hatástalanok maradtak. Kennedy szerint az orosz központi bank által bevezetett 20%-os kamatláb sem csökkentette jelentősen a hitelkeresletet a védelmi szektorban.
Ezzel szemben a „valós” gazdaság egészséges vállalkozásai küzdenek a magas hitelköltségekkel, ami súlyos adósságkockázatokat idézhet elő.
A jelentés Gazpromot említi példaként, amely 22%-os vagy annál magasabb kamatra kénytelen belföldön hitelt felvenni, hogy pótolja európai exportjának összeomlásából eredő veszteségeit. A gazdaság gyengébb vállalatai különösen sebezhetők, és egy esetleges adósságválság az egész pénzügyi szektort destabilizálhatja.
Kennedy figyelmeztet, hogy egy hirtelen hitelesemény – például vállalati vagy banki csőd – sokkal gyorsabban és kiszámíthatatlanabbul idézhet elő válságot, mint az infláció.
A közvetlen háborús kiadások mellett Oroszország további forrásokat használ fel a konfliktus finanszírozására. Ezek között szerepel az orosz Nemzeti Vagyonalap, civil költségvetési programok, állami tulajdonú vállalatok bevételei, oligarchák személyes forrásai, valamint afrikai nyersanyagkitermelésből származó jövedelmek. Andrii Nesteruk pénzügyi szakértő szerint ezek az alternatív források azonban egyre szűkülő mozgásteret biztosítanak Moszkvának, nagyrészük már teljesen kiapadt.
Több elemző arra is figyelmeztetett, hogy az orosz gazdasági adatok – beleértve az inflációt – torzíthatják a valóságot.
Ilja Neszkhodovszkíj, az ANTS nevű szervezet gazdasági szakértője szerint az infláció valódi mértéke akár kétszerese is lehet az orosz kormány által közölt hivatalos adatoknak.
Ez tovább rontja a helyzet átláthatóságát, miközben a Kreml rejtett háborús kiadásai már most is óriási terhet rónak az orosz gazdaságra. Eközben pedig a szankciók a külső finanszírozástól és a külkereskedelmi partnereitől vágja el Oroszországot.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images