Az 1960-as évektől 2003-ig a 3M olyan tűzoltóhabokat gyártott, amelyek PFOS-t és PFOA-t tartalmaztak, noha a kutatások már 1949-ben kimutatták, hogy ezek az anyagok nem bomlanak le természetes úton – számolt be a Guardian.
A vállalat azonban egészen a 90-es évekig olyan marketinganyagokat terjesztett, amelyek szerint a termékek biológiailag lebomlanak és biztonságosak a környezetre nézve.
Ezek az állítások világszerte vezettek a termékek széleskörű használatához, ami mára súlyos szennyezéseket okozott, például Ausztrália és az Egyesült Királyság területén.
A PFAS-vegyületek egészségügyi kockázatai, mint például rákos megbetegedések, hormonális problémák és termékenységi zavarok, egyre nagyobb figyelmet kapnak. Az érintett közösségek, például az ausztráliai RAAF Tindal légibázis környéke, óriási költségekkel néznek szembe a szennyezett ivóvíz tisztításának és a lakosok védelmének érdekében. Az Egyesült Királyságban számos korábbi katonai és ipari helyszín, például a Duxford repülőtér, szintén jelentős szennyeződést szenvedett el.
A 3M vállalat 2000-ben bejelentette, hogy kivonja a PFOS-t és PFOA-t termékeiből, majd 2022-ben azt is közölte, hogy 2025 végéig teljesen megszünteti a PFAS-vegyületek gyártását. Ugyanakkor az Egyesült Királyságban csak 2011-ben tiltották be a PFOS-t tartalmazó habokat, a PFOA-t tartalmazók pedig csak 2025 júliusáig maradnak használatban.
A kormányok és a szakértők egyaránt sürgetik a PFAS-vegyületek szigorúbb szabályozását, amelyek az emberiség egyik legnagyobb fenyegetésének számítanak. Az Egyesült Királyság kormánya például vizsgálja a vegyszerek tűzoltóhabokban való alkalmazásának további korlátozását, azonban a problémát lassú és költséges folyamat megoldani.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio