Izgalmas lehetőség nyílik a vállalati energiabeszerzéssel, felhasználással, megújuló energiatermelési megoldásokkal foglalkozó szakemberek és piaci szereplők számára! A Portfolio 2025. április 8-án rendezi meg a Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferenciát a budapesti Marriott Hotelben. Ez az esemény kiváló alkalom lesz a legújabb trendek és gyakorlatok megismerésére. A részletes program és a regisztráció elérhető a konferencia weboldalán. Ne maradjon le a korai regisztrációs kedvezményről!
Egy sor jogszabályi változás lépett életbe az év elejétől a villamosenergia-rendszerre vonatkozóan, melyek az erőművek hálózati csatlakozását, az energiatárolók telepítését, a háztartási napelemes rendszerek hálózati betáplálását, a társasházi energiaközösségeket, valamint a termelői vezeték és a csatlakozási pont közös használatát is érintik. A módosításoktól a kormány egyebek mellett azt várja, hogy átláthatóbbá és hatékonyabbá teszi a villamosenergia-rendszer működését, és növeli a közép- és nagyfeszültségre beépülő kapacitások tervezhetőségét.
Az elmúlt két évben sokkal nagyobb mértékben emelkedett a kötelező átvételi ár a KÁT-os termelőknek, mint a megelőző időszakban, így extraprofitjuk keletkezett, és az átvételi ár inflációkövetésének 5 évre szóló felfüggesztésével "csak visszahúzzuk a megtérülést az eredeti pályára" – mutatott rá a Portfolio-nak adott nyilatkozatában Steiner Attila. Az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára keddi piaci körképünk nyomán hangsúlyozta: nem tervezik, hogy a negatív áramáras időszakokra felfüggesszék a KÁT-támogatások kifizetését. Az átalakítások kapcsán hangsúlyozta: a befektetők továbbra is "a pénzüknél lesznek", több új lehetőséget is kinyitnak nekik, miközben az ipari energiafogyasztók terheit mérséklik. Az összetett témával, a naperőművek megtérülési kérdéseivel, további telepítési pályájával, az energiatárolási megoldásokkal részletesen foglalkozunk a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján is, amelyről további részletek és a tervezett program itt érhetők el.
A csehországi ügyfeleinket már "nyugatról látjuk el, nem orosz gázzal", és az ukrajnai tranzit leállása miatt kiesett évi 1 milliárd köbméter orosz gázt "a déli útvonalra tereltük át" – jelentette be a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Mátrai Károly. Az MVM Csoport vezérigazgatója bemutatta, hogy milyen lépéseket tettek az orosz gáz diverzifikációja terén, és az E.ON romániai leánycégének felvásárlásánál látott félelmek kapcsán azt hangsúlyozta: "nem lenne célszerű a tengerbe vizet hordani". Ezzel arra utalt, hogy mindig a helyi földgázforrások a legolcsóbbak, így "az orosz gáz Romániába szállítása irdatlan szállítási költségeket róna ránk", ezért nem is tervezik. Arra számít, hogy "optimális esetben" nyáron le tudják zárni a tranzakciót; a nyár egyébként nagyon sűrűnek ígérkezik, mivel várhatóan akkortól kezdődik meg a Mátrai Erőmű területén az új rugalmas gázerőmű, illetve az MVM második székházának építése is. A cégcsoport 2035-ig szóló stratégiájának előrehaladása és a külső forrásbevonási tervek is szóba kerültek, és azt is elárulta Mátrai Károly, hogy "a 2024-es év a második legsikeresebb éve volt az MVM Csoportnak 2023 után". A befektetőknek azt üzente: "további régiós akvizíciókra mindenképpen számíthatnak", és a naperőművek mellett akár szélerőművek vásárlása, építése is jöhet. Rögzítette: itthon az a legfontosabb cél a következő években, hogy "egy egységes ügyfélkiszolgálási rendszert hozzunk létre".
Hamarosan új pályázat nyílhat a hazai energiaintenzív vállalkozások számára, melyen energiatároló és opcionálisan megújuló alapú energiatermelő beruházásaikhoz nyerhetnek el vissza nem térítendő támogatást. A kiválasztási eljárás fontos eleme lehet az elérhető önellátás mértéke, amelyre vonatkozóan a pályázóknak kellene adatokat bemutatniuk fogyasztási adataik és a tervezett projekt műszaki tartalma alapján. A cél az, hogy a beruházásokkal elérhető nagyobb energiafüggetlenség révén hosszú távon csökkenhessenek a vállalatok energiaköltségei, ezáltal pedig erősödhessen a versenyképességük.
Négy kulcstényezőt azonosítottak a Green Cloud szakértői, amelyek alapjaiban határozzák meg, hogy miként alakul a hazai napelemes iparág jövője, és azt is megjegyzik, hogy "a KÁT-Kánaán végét jelző pénteki bejelentés például mindenképpen üdvözlendő" – derült ki a vállalat sajtóközleményéből.
Az Európai Unió tagállamai éppen, hogy teljesítették a február elsejére együttesen előírt kötelező minimális gáztárolási célt, de a Portfolio vizsgálata alapján három tagállam alulteljesítette azt, és egy negyedik csak hajszálnyira haladta meg. Magyarország az uniós rendeletből adódó könnyítéssel együtt bőven teljesítette a kötelező minimális célt, igaz az ellátásbiztonságra törekvés is ezt tette szükségessé. Egy szokatlan jelenség - a nyári határidős gázárak magasabbak a téli áraknál - azonban Európa-szerte nehezíti a gáztárolók feltöltési folyamatát, és ez ősztől kezdve akár még ellátásbiztonsági kockázatokat is magával hozhat.
Az energiarendszer klímavédelmi célok hatására kezdődött, ma már számos tényező által hajtott napjainkban zajló paradigmaváltása számos olyan új technológia és megoldás megjelenésével járt, amelyek elterjesztése, de még kipróbálása is nehézkes a nagyrészt a hagyományos viszonyokhoz igazodó szabályozási környezetben. Ebben a helyzetben hozhat kedvező változást egy Magyarországon eddig nem alkalmazott, a szabályozás területén szintén innovatívnak számító eszköz, az energetikai szabályozási tesztkörnyezet bevezetése és alkalmazása, aminek előkészítésén már dolgozik a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.
A 2024 év végi számokhoz képest duplájára nőtt a hazai villamosenergia-tárolói kapacitás, ami 2026 végére akár a fél gigawattos beépített összteljesítményt is elérheti - közölte az Energiaügyi Minisztérium Facebook oldalán. A hazai akkumulátorok fontos szerepet kaphatnak a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásában, amire azért van egyre nagyobb szükség, mert tavaly a hazai áramtermelés negyedét már a megújulóenergia alapú napelemek adták.
A gyorsan bővülő hazai napenergia-termelés az elmúlt öt évben jelentősen mérsékelte a fosszilis energiahordozók hazai árammixben elfoglalt részarányát, és mintegy 1,6 milliárd euróval fogta vissza Magyarország ezek importjához fűződő költségeit. Szintén a napenergia térnyerése és a továbbra is jelentős fosszilis energiaimport hatására 2024-ben az egész EU-ban nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a napi legmagasabb és legkisebb áramárak közötti különbség, ami miatt ugyanakkor Magyarországon rejlik az egyik legnagyobb üzleti lehetőség a napenergia akkumulátoros tárolásában.
Az Egyesült Arab Emírségek és a térség többi országa hatalmas lépéseket tesz a megújuló energiaforrások felé, miközben továbbra is kiemelkedő szereplői maradnak a globális fosszilis energiahordozó piacnak. Az Emírségek állami vállalata, a Masdar nemrég jelentette be a világ eddigi legnagyobb napelem- és akkumulátorprojektjét, amely 5 gigawatt napelemből és több mint 19 GWh elektromos tárolóból áll. Az ambíciók nagyok: az alacsony bázisról induló országok hamar felkerülhetnek a megújulóenergia-forrásokat legnagyobb arányban használók listájára, és 2030-ra a megújuló energiaforrások a régió teljes energiatermelésének 30%-át is kitehetik. A lépés arra is lehetőséget ad az arab országoknak, hogy a fel nem használt fosszilis energiahordozókat külföldre értékesítsék - írta meg a Financial Times.
A hazai áramtermelő kapacitásnak már a felét kitevő napelemek európai termelési rekordot eredményező terjedése mellett más fontos változások is történtek a villamosenergia-rendszerben az erőművi kapacitás és áramtermelés tekintetében 2024-ben. Folytatódott a már 12 éves mélyponton álló import csökkenése, ahogyan a lignites-szenes hazai termelés részarányának esése is, miközben az épp a napelem miatt fontos akkumulátoros energiatároló kapacitás is kezd egyre jobban láthatóvá válni.
Az Európai Unió tervei szerint legalább egy évvel meghosszabbítják a gáztárolók feltöltési kötelezettségére vonatkozó szabályozást, amely 2025 decemberében lejár - tudta meg a Reuters. Az előírások célja, hogy pufferként szolgáljanak az ellátásbiztonsági kockázatok kezelésére, amit az orosz-ukrán háború következményeként fellépő energiaellátási problémákra válaszul írtak elő.
Egy új elemzés szerint érdemes lenne megfontolni az európai és észak-amerikai villamosenergia-rendszerek összekapcsolását és a kétirányú szállítást lehetővé tevő, az Atlanti-óceán alatt telepítendő interkonnektor lehetőségét, ez ugyanis mindkét kontinensnek segíthet abban, hogy a tiszta, megújuló elektromos energiára történő átállás biztonságosabb és hatékonyabb legyen.
Hatott az Energiaügyi Minisztérium sorozatos figyelmeztetése, hogy január 15-én lezárul a Napenergia Plusz Program, mert az utolsó hetek hajrájában végül közel 750 pályázó adta be a kérelmét, és így az összes támogatási igény 23 ezer fölé nőtt, akik összesen 96,4 milliárd forintnyi forrást kértek. A tárca pénteki közleményéből egyúttal az is kiderült, hogy a 105,8 milliárdos keretösszegből 9,4 milliárd forint "beragadt", azaz nem kötötték le támogatási igénnyel a pályázók, így a tárca korábbi jelzése értelmében ezt átforgatják más célokra.
Egyetlen áramszünet is milliós károkat okozhat a kis- és közepes vállalkozásoknak, miközben a növekvő energiaárak folyamatosan emelik a termelési költségeket. Nem véletlen, hogy a hibrid inverteres napenergia-hasznosítás – azaz a napelemek és az akkumulátoros energiatárolás összehangolt alkalmazása – minden eddiginél keresettebb megoldássá vált. Ezek a rendszerek nem csak biztonságosabbá és kiszámíthatóbbá teszik az áramellátást, de akár már néhány éven belül komoly anyagi megtakarítást is jelenthetnek.
Mi kell az árak csökkentéséhez?
Így gondolkodhat Donald Trump?
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.