Ma zárul a Napenergia Plusz Program (NPP), miközben hamarosan újabb energetikai támogatás nyílik meg a háztartások előtt. Eddig 20,6 ezer pályázónak ítéltek oda támogatást, összesen több mint 84 milliárd forint értékben, és már készül a következő, kevesebb papírmunkával járó otthonfelújítási támogatás is, amelyre 2025. január 20-tól lehet majd jelentkezni. Időközben egy kifejezetten vidéki lakóingatlanokat célzó program is elindult, így a lakosság számos új lehetőséget kaphat az energiahatékonysági beruházások megvalósítására.
Újabb jelentős változás készül a naperőművek hazai szabályozásában, ugyanis lapunk több forrásból származó értesülései szerint egy új javaslat alapján az 5 megawattnál (MW) kisebb teljesítményű naperőművek esetében megszűnhet az a kötelezettség, melynek értelmében távvezérléssel szabályozhatóvá kell tenni a rendszert.
Magyarország jelentős eredményeket ért el a napelemes kapacitások bővítésében, amelyek már meghaladják a 7,5 gigawattot, hat évvel megelőzve az eredeti terveket - mondta Lantos Csaba a vg.hu-nak adott interjújában. Az energiaügyi miniszter beszélt a szivattyús-tározós erőművekről, az elektromos járművek energiatárolóként való használatáról is, amely segítené a zöld energia eltárolását. Geotermikus energiában hazánk tovább növelné kapacitását, a kis moduláris atomerőművek (SMR-ek) telepítését pedig 2030-as évek közepére célozza meg.
Nyilvános egyeztetés indult a rendszerhasználókkal a magyar villamosenergia-hálózat 2024-es fejlesztési tervéről. A HFT egyik újdonsága a korábbi évekhez képest, hogy a jelentős bizonytalanságokra tekintettel a 15. sarokév, vagyis a 2039 vizsgálatát elhagyta, így csak 2034-ig terjedő előrejelzéseket és fejlesztési stratégiákat tartalmaz.
A Centrica, a British Gas tulajdonosa, aggodalmát fejezte ki az Egyesült Királyság gáztárolási szintjével kapcsolatban, amely január elejére már a felére csökkent, így jelenleg kevesebb, mint egy hétre elegendő készlet áll rendelkezésre átlagos fogyasztás mellett. Az Egyesült Királyság jelentős mértékben függ a földgáztól a fűtés és az elektromos energia termelésében a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia kiesésekor - írta meg a Reuters.
A túl gyorsan növekvő nap- és szélerőművi kapacitások drasztikusan megnövelték a negatív áras órák darabszámát Európában, ami alávág a további megújuló energiás kapacitások telepítésének, és végső soron a 2030-as klímavédelmi célok teljesíthetőségének is – mutatnak rá az Aurora Energy elemzői a Bloomberg összefoglalója szerint. Emiatt az Apxo Holding szakértője azt vetette fel: a megújuló energiás támogatási rendszerek átalakítására is szükség lehet, hogy például ne érje meg akkor is termelni az áramot a naperőműveknek, amikor negatív a nagykereskedelmi áramár. A megszaporodó negatív áras órák miatt drasztikusan romló naperőművi megtérülési kérdésekről, és a támogatási politikák átalakításának lehetőségeiről a Portfolio átfogó elemzést írt az ősszel, hasonló következtetést felvetve, év végi összefoglalónkban pedig arra mutattunk rá, hogy megfelelő méretű energiatároló kapacitások kiépüléséig a negatív áras órák darabszáma várhatóan csak tovább fog nőni, ami a naperőművi telípítési hajlandóságra is rányomhatja a bélyegét.
Kína komoly előrehaladást ért el a lítiumföltárás terén, aminek köszönhetően már a világ második legnagyobb lítiumkészletével rendelkezik - közölte a természeti erőforrások minisztériuma alá tartozó kínai geológiai szolgálat szerdán.
Vizsgálatba kezdett a német kartellügyi hivatal, hogy volt-e esetleg szabálytalan összejátszás, az áramkínálat visszafogásával kapcsolatos trükközés a német áramtermelők részéről tavaly november-decemberben akkor, amikor a tartós sötétszélcsend idején egyébként is égbe szálltak az áramárak – derült ki egy csütörtöki lapinterjúból és egy sajtómegkeresésből.
A Tesla kínai leányvállalata bejelentette, hogy megkezdődött a próbagyártás a vállalat sanghaji energiatároló üzemében. A gigagyár teljes kapacitású termelése várhatóan 2025 elején indul be.
Negyven megawatt kapacitású napelempark és a kapcsolódó tárolókapacitás fejlesztéséhez biztosít forrást a Trustify Befektetési Alapkezelő Kiskunhalason - közölte a társaság kommunikációért felelős ügynöksége.
Három rendkívül érdekes árampiaci jelenség is megütötte a magyar közvélemény ingerküszöbét idén, amelyek akár még évekig is velünk maradhatnak, sőt akár durvulhatnak is, egyúttal pedig a megfizethetőség és a versenyképes ipari termelés kérdéseit folyamatosan az előtérben tarthatják. Mindez amellett is igaz, hogy a naperőművek terjedése idén is nagyon gyors volt idehaza, ami egyrészt örvendetes a zöld energia egyre nagyobb súlya miatt, de részben éppen ebből adódnak a rendszerszintű kihívások is. Az biztos, hogy a 2025-ös év is rendkívül izgalmas lesz árampiaci fronton, amelynek néhány vetülete már előre látszik.
Bár ebben az évben a Napenergia Plusz Program a nyáron megemelt több mint 100 milliárdos kerettel és 32 ezer előregisztrációval felpörgette az érdeklődést, az elmúlt évek szabályozási kihívásai – a szaldó elszámolás kivezetése – és a pályázati pénzek lehívásának csúszása nyomot hagyott a piacon: Magyarországon az elmúlt évben jelentős visszaesés volt tapasztalható a napelemkapacitások növelésének ütemében. A hazai napelemes piacon már régóta jelenlévő, ma már komplex energetikai szolgáltatásokat is nyújtó Solar City ezért felmérte a környező piacokat és több olyan piacralépési pontot is talált, amellyel diverzifikálni tudja magyarországi működését. A cég tulajdonosa, Székely András szerint a kedvezőtlenebb 2023-as év után, idén a második félévtől, illetve 2025-től folyamatosan megjelenő EU-s forrásoknak köszönhetően várhatóan új lendületet kap a hazai napelemes piac. Ugyanakkor hiányolja a hazai szektor K+F tevékenységét, holott ebben szerinte jelentős tartalékok vannak.
Magyarország jelentős eredményeket ért el a zöld átállás terén, különösen a napenergia-kapacitás bővítésében. A napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye már ebben az évben átlépte a 7400 megawattot, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. Az ország a napenergia áramtermelésben betöltött arányát tekintve világviszonylatban a harmadik, Európában pedig a második helyen áll - Lantos Csaba energiaügyi miniszter adott interjút a Mandinernek.
A kiszámítható és alacsony villamosenergia-árak időszaka a COVID-világjárványt és az orosz-ukrán háború kitörését követően véget ért, Európának pedig új energiapiaci kihívásokkal kell szembenéznie. Az Oroszországtól való energiafüggés csökkenésével a drágább amerikai olaj és cseppfolyósított földgáz (LNG) szerepe megnőtt. Az európai zöld átállás miatt pedig hangsúlyosabbá váltak a megújuló energiaforrások az energiamixben. A megnövekedett gázárak következtében azonban számos európai országban szélsőséges kilengések és egyenlőtlenségek jelentkeztek a gázpiachoz szorosan kapcsolódó áramárak tekintetében. A piaci integrációval kapcsolatos célkitűzések ellenére – a megújuló energiaforrások bevezetésével egy újfajta piaci dinamika jelentkezett az európai villamosenergia-piacokon. Ez egyrészről a negatív áramáras órák számában, másrészről pedig a kiugróan magas eseti energiaárakban mutatkozik meg.
A kormány a Napenergia Plusz Programban ingatlanonként legfeljebb 5 millió forintos támogatást ad a modern napelemes rendszerek telepítésére, a pályázat év eleji megnyitásától egy év áll az érdeklődők rendelkezésére arra, hogy elérjenek a támogatási kérelmek benyújtásáig. Az előregisztrált pályázók 2025. január 15-ig, tehát még egy hónapon át tehetik ezt meg, máskülönben nem kaphatnak állami hozzájárulást, figyelmeztetett az Energiaügyi Minisztérium.
A hazai villamosenergia-rendszer kétségkívül rendkívül nehéz helyzetbe került, olyan mennyiségű naperőműves kapacitás ontja magából a napos órákban az áramot, amit sem elfogyasztani, sem elraktározni sem értékesíteni sem tudnak a szereplők. A fenntarthatatlan helyzetet látszólag csak az energiatároló-kapacitások szélsebes növelésével lehetne orvosolni, amelyre a hazai földrajzi jellemzők figyelembevételével két reális és viszonylag kiforrott megoldás létezik: az akkumulátoros-, illetve a hidrogéntechnológia. Mindkét megoldásnak van előnye és hátránya, így valójában nem is egymással versenyző, inkább egymást kiegészítő lehetőségekről van szó. Egy biztos: a hidrogén-elektrolizálók – ha a beruházáshoz TOTEX (teljes költség) szemlélettel közelítünk – a legtisztább és leghatékonyabb eszközei lehetnek a hosszútávú zöldenergia-tárolásnak, ráadásul a decentralizált energiaközösségek számára is optimális választások lehetnek. A hazai kompetenciák felépítése már folyamatos: a Pécsi Tudományegyetemen elindult a posztgraduális, tüzelőanyagcella- és hidrogéntechnológia-szakmérnök képzés. A Portfolio Kovács Gábort, a Messer hidrogén üzletág vezetőjét, Bakk Teodóra Diánát, a PTE Hidrogén Központ operatív igazgatóját és Dr. Bedő Zsoltot a PTE Hidrogén Központ igazgatóhelyettesét kérdezte a hidrogénben rejlő energiatárolási lehetőségekről, energiaközösségekről és a Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium projektben folyó munkáról.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.