Gyorsuló ütemben növekednek a beruházások az energiaátmenethez kapcsolódó eszközökbe, különösen a megújuló energiák, az energiahatékonysági technológiák és az infrastruktúrafejlesztés területén – derült ki a KPMG Energy Transition Investment Outlook: 2025 and Beyond című átfogó felméréséből.
Egy új kutatás szerint az északi földrajzi szélességi körökön a függőlegesen telepített napelemek jövedelmezőbbek februárban, mint a vízszintes panelek júniusban. A függőleges panelek északon a megtermelt energia nagyobb részét tél végén és tavasz elején adják le, amikor a piaci áramárak jellemzően tetőznek, míg nyáron az árak átlagosan alacsonyabbak az ilyenkor Európa-szerte egyre több országban bőséges napenergia-termelés miatt. A norvégiai esettanulmány szerint a vertikális panelek 2025 februárjában több mint négyszer olyan jövedelmezőek voltak, mint 2024 augusztusában.
Itt az EUYOU projekt friss kérdőíve, amely lehetőséget kínál mindenkinek, hogy beleszóljon az Európai Unió kohéziós politikájának alakításába. A kérdések ezúttal az energiaátmenet, a megújulóenergia-fejlesztések és az uniós források ismertségének témáira összpontosítanak. A válaszok hozzájárulhatnak a támogatási rendszer hatékonyabbá tételéhez és a jövőbeli uniós szakpolitikák formálásához.
Péntektől a Raiffeisen Bank is bevezette az akár 5%-os kamattal elérhető zöld lakáshitelét, de ahogy Rajna Gábor vezérigazgató-helyettes interjúnkban a múlt héten jelezte, saját termékként, így nem kell megfelelni a Magyar Bankszövetség által összeállított feltételek közül több elvárásnak sem.
Elindult a LIVING által fejlesztett Le Jardin lakópark második ütemének értékesítése. A XIII. kerületi Rozsnyay utcában található lakópark második ütemében 147 lakás kerül piacra.
A legfrissebb sajtóhírek ismét megerősítették, hogy Magyarország ipari termelése már a következő 12 hónapban megugorhat néhány újonnan megnyíló vagy bővülő nagyüzemnek köszönhetően, amelyeket még továbbiak követnek. Ennek rövid távon lehetnek pozitív következményei a gazdaság és a foglalkoztatás szempontjából, ugyanakkor kihívást jelent a 2030-as klímacélok elérésében - áll a Green Policy Center elemzésében.
Az utóbbi években óriási lendületet vett a hazai megújulóenergia-termelés, amely egyre inkább megköveteli a megfelelő energiatárolási megoldások kialakítását. Napjainkra már a vállalati szektor is felfedezte a tárolókban rejlő gazdasági és működési előnyöket, miközben a jogi környezet fokozatosan igazodik az új igényekhez - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciájáról.
Az energiaárak Magyarországon 2019 és 2023 között 171%-kal emelkedtek; az olcsó energia kora már nem fog visszatérni országos szinten, de vállalati szinten azért elérhetjük, hogy megint legyen olcsó és biztonságosan elérhető energia - ha együttműködünk. Az energiaköltségek emelkedésének problémájára a megoldást országos szinten a létező jó energiastratégiák végrehajtása jelentené, ehhez azonban rengeteg pénz kell, sokkal több, mint amiről szó van, és erős elhatározás a cselekvésre. Vállalati szinten a megoldás az, hogy próbáljuk meg a versenyképességet növelni, úgy, hogy energiaköltség-csökkentést csinálunk, lehetőleg zölden, és ezzel elérhetjük azt, hogy a vállalat fenntartható módon egy biztonságos energetikai működést érjen el - mondta el Dr. Keresztes Attila, az Astrasun Solar Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferenciáján.
Az energiahatékonysági beruházások és a zöldenergia-rendszerek jogi keretei egyre fontosabbá válnak a vállalatok számára, amelyek így nem csupán költséget takaríthatnak meg, de új bevételi forrásokra is szert tehetnek. A származási garancia (GO) és az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR), valamint az Energiahatékonyság-alapú Szerződés (EPC) lehetőséget adnak a vállalatoknak, hogy a zöld átállás terheit egyéb bevételi forrásokból ellensúlyozzák. Mindeközben kiemelt jelentőségű a szerződéses jogviszonyok gondos kialakítása és a felek jogosultságainak tisztázása, hogy a beruházások valóban megtérülő és hosszú távon fenntartható megoldást jelentsenek - beszámoló a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáról.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján a vállalati energiahatékonyság és EKR rendszer jövőjéről és kilátásairól beszélgettek a szakértők - az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerben érdemi szigorítás várható, a kormányzati várakozások szerint ezt követően a HEM-ek iránti kereslet felpöröghet, ami a tőzsdei értékesítési árak újbóli emelkedéséhez is hozzájárulhat. A beszélgetés során az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért és klímapolitikáért felelős államtitkára többek között kiemelte: a módosítások egyik fókusza, hogy a legnagyobb energiafogyasztónak számító lakosságot szeretné zöldebbé, modernebbé tenni a minisztérium, illetve fontos üzenet még, hogy a 2030-as év után is van jövője az EKR-nek. Az energiakereskedők oldaláról lényeges üzenetek: fontos kérdés, hogy a kötelezettségek hány százalékát kell az új rendszerben lakossági HEM-ekkel teljesíteni, illetve a kiszámíthatóság egy fontos elem kell, hogy legyen az új rendszerben.
A ma már számos elérhető digitális megoldás alkalmazásával akár beruházás nélkül is optimalizálható az energiafelhasználás, ezáltal jelentősen csökkenthetőek a vállalati energiaköltségek. A lehetőség nem csak nagyvállalatok és nagy irodaházak számára adott, hanem a kkv-k is gyors megtérülést érhetnek el a szoftveres alkalmazások segítségével. Az üzemeltetés számos beavatkozási pontot kínáló finomhangolásának előnyeit több konkrét esettanulmány és példa bemutatásával prezentálták a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencia előadói a rendezvény Energiahatékonyság és okos energiafelhasználás című szekciójában.
Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője előadásában az energiarendszerek átalakulásáról, a decentralizált energiatermelés előretöréséről, valamint az ebből fakadó gazdasági, technológiai és szabályozási kihívásokról beszélt a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáján. Rámutatott, hogy az időjárásfüggő megújulók térnyerése kiszámíthatatlanabbá teszi a villamosenergia-piacot, ami különösen felértékeli a rugalmas fogyasztást, a tárolási megoldásokat és ezzel együtt az optimalizált rendszereket.
Ha az energiapiaci árakat messzebbről nézzük, akár meg is nyugodhatunk, hogy minden rendben van, az árak konszolidálódtak. Azonban ha mélyebbre ásunk, látszik két olyan fontos trend is látszik, ami árnyalja a képet. Ugyanis az emissziós kvóta és a másnapi villamosenergia ára is magasabb szinten stabilizálódott az európai energia válságot követően - mondta el Orbán Gábor, az MVM Partner Zrt. vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián. Szerinte az első és legfontosabb olyan eszköz, amivel az energiabeszerző vállalatok sok költséget meg tudnak takarítani, az a keresletoldali válasz.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián beszélgettek vezetők és elemzők az áram- és gázpiaci kilátásokról, illetve a jelenleg elérhető vállalati energiabeszerzési lehetőségekről. Többek között elhangzott: a belső erőforrásokra sokkal jobban kell hagyatkozni a jövőben az energetikában, egyáltalán nem biztos, hogy az energia, mint szabadkereskedelmi eszköz fenn fog maradni. Az árakkal kapcsolatban azonban kedvezőek a kilátások, a szakemberek árcsökkenésre számítanak a gázpiacon. A végfelhasználói árak esetében viszont már nem ilyen jó a helyzet.
A 2024-es globális összevetés alapján lehagyta Magyarország Chilét és Görögországot a napenergia hasznosításában, hiszen 25%-ra ugrott az áramtermelésen belüli súlya, és így világelső lett a napenergia hasznosításában – hívta fel a figyelmet kedd reggeli Facebook-posztjában a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
Míg a magyar nem-lakossági szereplők nettó gázára jellemzően 6-11%-kal csökkent a tavalyi második félévben az első félévhez képest, addig a nettó áramáruk 7-24%-kal ugrott ugyanezen időszak alatt – vette észre a Portfolio a minap közzétett energiahivatali adatbázisban. A jelenség első ránézésre furcsa, de vannak mögötte logikus magyarázatok, és ezek is szóba kerülnek holnap a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyre még nem késő regisztrálni itt.
Nehéz piaci körülmények között is lehet jó részvényeket találni.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
Friedrich Merz első útjai Párizsba, Varsóba és Kijevbe vezetnek majd.
Már egy számviteli vitán túlmutató szembenállás rajzolódik ki a felek között.
Már az első negyedévben is szigorodtak a bankok vállalati hitelfeltételei.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.