Az ellenzéki pártok kedden jelentették be, hogy bizalmatlansági szavazást kezdeményeznek Fico baloldali-nacionalista kormánya ellen. A vádak szerint a kabinet Oroszország felé közelíti az ország külpolitikáját, miközben nem tesz eleget a hazai problémák megoldása érdekében – írja a Reuters.
A 2023 végén hatalomra került kormány jelentős változtatásokat hajtott végre a külpolitikában. Leállította az Ukrajnának nyújtott állami katonai támogatást, miközben Kijev továbbra is az orosz invázió ellen küzd.
Emellett a kabinet felújította kapcsolatait Moszkvával, amit Fico miniszterelnök közelmúltbeli oroszországi látogatása is jelzett.
A kormánykoalíció második legnagyobb pártja, a Hlas (Hang) négy törvényhozójának ellenállása kulcsfontosságú volt a bizalmatlansági szavazás kimenetele szempontjából. Jan Ferencak, az egyik lázadó képviselő a TA3 televíziónak nyilatkozva kijelentette:
Mi a kormánykoalíció tagjai vagyunk, és nincs okunk arra, hogy támogassuk az ellenzéket a miniszterelnök menesztésében.
Ferencak ugyanakkor hozzátette, hogy a külpolitika olyan irányú megváltoztatása, amely befolyásolná az ország EU-s és NATO-tagságát, vörös vonalat jelentene számukra. Fico azonban nem tett ilyen javaslatot, de ezzel együtt is bírálják oroszbarát irányváltását.
A kormány parlamenti többsége jelenleg 76 képviselőre csökkent a 150 fős parlamentben, miután tavaly év végén három képviselő kilépett az SNS-ből, a másik kisebb koalíciós pártból. Ennek ellenére egy kulcsfontosságú decemberi szavazáson támogatták a kormány költségvetési tervét.
A koalíción belül feszültségek tapasztalhatók. A Hlas és az SNS között viták alakultak ki, míg a négy lázadó Hlas-képviselő korábban bírálta egyes minisztereket, kormányátalakítást sürgetett, és akadályozta a parlament munkáját.
Fico, aki negyedszer tölti be a miniszterelnöki posztot, kijelentette, hogy a kormányátalakítás vagy az előrehozott választások is lehetséges opciók, ha a koalíciós partnerei nem tudják összhangba hozni képviselőiket. Márciusig adott határidőt a kabinetjének a viták rendezésére.
A miniszterelnök konfliktusba került Ukrajnával és Volodimir Zelenszkij elnökkel is, miután Kijev leállította az Oroszországból Szlovákiába irányuló gázszállítmányokat.
Az ellenzék szerint a kormány keveset tett a hazai problémák megoldása érdekében, beleértve a magas költségvetési hiányt, az áremelkedések hatásait és az egészségügyi rendszer nehézségeit.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: EU