Mi a lényeg?
A lap három megbízható informátorra hivatkozva úgy tudja: a jelenlegi megbeszélések középpontjában az áll, hogy csak bizonyos, a nemzet- vagy gazdaságbiztonság szempontjából kritikusnak ítélt ágazatokra vetnének ki vámokat.
Mindez jókora visszakozást jelentene attól, hogy minden termékre általánosan magas vámokat vetne ki a Trump-adminisztráció,
és éppen ezzel magyarázhatók a markáns pozitív piaci reakciók is, lásd alább.
Érdemes egyelőre óvatosan kezelni a friss értesülést, hiszen Donald Trump tanácsadóinak mérlegeléséről, nem pedig döntésről és konkrét bejelentésről van szó, így elképzelhető, hogy a terv a következő hetekben még jócskán változik tartalmában, célzottságában, potenciálisan újabb markáns piaci reakciókat kiváltva.
Lássuk a további részleteket!
A cikk további fontos információi:
- Donald Trump a választási kampányban még minden amerikai importtermékre 10-20% körüli vámkivetést ígért, ami az infláción keresztül politikai kockázatokat is hordozott, így ehhez képest jelentős eltérés lenne az, ha csak bizonyos, gazdasági, illetve nemzetbiztonsági szempontból kritikusnak ítélt területeken, ágazatokban vetnének ki vámot minden országra.
- Ezek közé tartozik a védelmi ipari ellátási lánc (az acélra, vasra, alumíniumra és rézre kivetett vámok révén); a kritikus orvosi ellátás (fecskendők, tűk, injekciós üvegek és gyógyszeripari anyagok); és az energiatermelés (akkumulátorok, ritkaföldfém ásványok és még a napelemek is).
- Még nem eldöntött, hogy mely termékekre, ágazatokra lenne érvényes a vámemelés. Az lehet a cél, hogy ez olyan területekre legyen érvényes, amelyek gyártását, előállítását a Trump-adminisztráció szeretne visszahozni az Egyesült Államokba.
- Azért minden országra egységesen vetnék ki a vámemelést a majd kiválasztandó termékeknél, ágazatokban, hogy ne lehessen megkerülni/kijátszani közbeiktatott harmadik országok segítségével.
- Üzenet értékű, amit az egyik forrás mondott: "Az ágazati alapú egységes vám egy kicsit könnyebben megemészthető mindenki számára. Az a gondolat, hogy ha már egységes vámot akarunk bevezetni, miért ne kezdhetnénk legalább ezekkel a célzott intézkedésekkel? És ez még mindig hatalmas ösztönzést adna a vezérigazgatóknak, hogy elkezdjék itt gyártani a termékeiket."
- Több, a megbeszéléseket ismerő személy arra figyelmeztetett a cikk kapcsán, hogy Trump gyorsan meggondolhatja magát, és hogy a vámpolitikák még nincsenek lefektetve.
- Egyelőre nem világos, hogy a fenti tervek hogyan férnek össze Trump kinyilvánított szándékával, miszerint 25 százalékos vámot vet ki Mexikóra és Kanadára, valamint további 10 százalékos vámot Kínára, hacsak nem tesznek intézkedéseket a migráció és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására.
- Charles Benoit, a Coalition for a Prosperous America kereskedelmi ügyvédje szerint az amerikai kormány már most is gyűjt ágazatspecifikus információkat az importról, ami viszonylag egyszerűvé tenné a vámok bevezetését, akár célzott területekre.
- Trump az elmúlt napokban is nyilvánosan megismételte a vámok iránti vonzalmát, amelyeket a kampány során "a szótár legszebb szavának" nevezett. Múlt szerdán, újévi üzenetében a Truth Social közösségi médiaplatformon azt posztolta: "A vámok, és csakis a vámok teremtették meg ezt a hatalmas gazdagságot az országunk számára ... A vámok kifizetik az adósságunkat és, MAKE AMERICA WEALTHY AGAIN!".
Első piaci reakciók
Bár még bizonytalan, hogy végül mi is lesz a Trump által belengetett vámemelési stratégiából, ezzel együtt a piaci reakciók már néhány perccel az értesülés megjelenése után markánsnak kezdenek látszani. Az európai részvényindexek, illetve az amerikai határidős indexek ugranak, a dollár hanyatlik az euróval szemben, és mindezek nyomán a forint is jókora erősödést produkált, főleg a dollárral szemben.
Az euró/dollár az értesülés megjelenése előtt még 1,0330-nál járt, majd hirtelen tépni kezdték és 1,04 fölé ugrott. A vámemelési terv felhígulásának esélye nagyon kedvező lenne többek között az Európai Uniónak, benne Magyarországnak is, és éppen emiatt a német DAX-index például percek alatt 1%-ot ugrott 20 ezer 200 pontra, míg a dollár/forint jegyzések 400,5-ről 397 körülig szakadtak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images