Kanada kész válaszlépéseket tenni, ha Washington bevezeti a Donald Trump által tervezett vámintézkedéseket Kanadával szemben - közölte kedden az ottawai kormány több minisztere.
A világ nagyhatalmai, mint az Egyesült Államok, az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek az utóbbi időben tovább éleződtek, növelve egy globális tarifaháború kockázatát. A Davosban zajló Világgazdasági Fórumon Kevin O’Marah, a Zero100 kutatási platform társalapítója a globális kereskedelem legégetőbb kérdéseiről beszélve azt mondta, felfuthat a helyi gyártás, ha beindul a vámháború – számolt be az Euronews.
Grönlandon jelentős Kína befolyása és a grönlandi lakosság számottevő része nem is szeretné lerontani a kapcsolatait az ázsiai országgal, hogy amerikai befolyással helyettesítse azt – írja a Newsweek helyi kutatásokat szemlézve.
Donald Trump hivatalos beiktatása és második elnöki ciklusa kezdetével Európa bizonytalanul várja, hogyan alakulnak a transzatlanti viszony. Az első napokban várható döntések és intézkedések hatása nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte érezhető lesz, különösen az EU-val folytatott kereskedelmi kapcsolatokban. Brüsszelben sokan túlóráznak, hogy hétfői eskütétele után milyen elnöki rendelettel kezd Donald Trump.
A forint árfolyama továbbra is ingadozva gyengült az előző héten az euróval szemben, a dollár erősödése továbbra is nyomást helyez a magyar devizára, amely érzékenyebbnek bizonyult a piaci hangulatváltozásokra, mint a régiós társai. A következő hetekben a forint sorsa szorosan összefügg majd a globális makrogazdasági adatokkal és Donald Trump hétfői beiktatása utáni politikai fejleményekkel, amelyek tovább árnyalhatják a piaci kilátásokat. Több fontos adatközlésre figyelünk a héten, amelyek heves mozgásokat hozhatnak a piacokon.
Az Egyesült Államok tavaly 2016 óta először megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként - derül ki a "Germany Trade & Invest" (GTAI) szövetségi gazdaságfejlesztési ügynökség nem nyilvános, a dpa hírügynökség által szemlézett tanulmányából.
Tavaly 17,3 százalékkal, 7,99 milliárd dollárra emelkedett a kínai-ukrán kereskedelmi forgalom - áll az ázsiai ország vámhivatalának szombati jelentésében.
A kínai kereskedelmi minisztérium csütörtökön bejelentette, hogy előzetes megállapításaik szerint a PVH Corp, a Calvin Klein és a Tommy Hilfiger márkák anyavállalata "helytelen" magatartást tanúsított az ujgurok lakta Hszincsiang régióval kapcsolatban. A pekingi minisztérium tervei szerint a közeljövőben beidézik a vállalatot, bár a kifogásolt magatartás részleteit egyelőre nem hozták nyilvánosságra – írja a Reuters.
Az utóbbi időben az amerikai politikai diskurzusban teret nyerő egyik legmeglepőbb elképzelésnek az számít, amely szerint Donald Trump megválasztott elnök és csapata hivatalba lépésekor aktívan a dollár leértékelésére fog törekedni annak érdekében, hogy ezzel növelje az amerikai export versenyképességét, és csökkentse a külkereskedelmi hiányt. Ha Trump megkísérli ezt, sikerrel járhat? És mi sülhet el rosszul – és valószínűleg fog is?
Az Európai Unió kilenc hónapos vizsgálata megerősítette, hogy Kína diszkriminatív gyakorlatot folytat a külföldi cégekkel szemben az orvostechnikai eszközök közbeszerzéseiben. Az EU jelentése alapján ez az egyenlőtlen helyzet akár szankciókhoz is vezethet, amelyek Kína európai közbeszerzési piacra való hozzáférését korlátozhatják – írja a Bloomberg.
Kína gázimportja tavaly 9,9 százalékkal, 131,69 millió tonnára nőtt, miközben olajimportja 1,9 százalékkal, 553,41 millió tonnára csökkent - közölte a kínai vámhatóság hétfőn.
A kínai export 7,1%-kal emelkedett 2024-ben, amivel rekordra emelkedett a kínai külkereskedelmi többlet, épp akkor, amikor Trump elnök alatt újjáéledhet a kereskedelmi háboró.
Az előző héten az amerikai és magyar tőzsdéken is jelentős mozgások zajlottak: az amerikai piacokon esés volt tapasztalható egy erős foglalkoztatási jelentés miatt, míg a BUX-index új csúcsot ért el. A forint árfolyama az euróval szemben a múlt héten erősödött, míg a dollárral szemben enyhe gyengülést mutatott. A most következő napokban kiemelten figyeljük a hazai inflációs adatokat és a nemzetközi makroadatokat, beleértve az amerikai munkaerőpiaci mutatókat és kínai GDP-adatokat. Ezek az információk jelentősen kihathatnak a forintárfolyamra is.
Az Egyesült Államok új szankciói jelentősen átrendezhetik a globális olajpiacot, különösen Kína és India beszerzési stratégiáit. A két ázsiai nagyhatalom várhatóan más forrásokból lesz kénytelen pótolni az orosz olajat, ami az árak és a szállítási költségek emelkedéséhez vezethet.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján határozott álláspontot fogalmazott meg az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi kapcsolatok jövőjét illetően. Az olasz kormányfő szerint a vámok bevezetése nem alkalmas eszköz a két fél közötti gazdasági egyensúly helyreállítására.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök fontolóra vette, hogy gazdasági szükségállapotot hirdet ki, ami jogi alapot adna univerzális vámok bevezetésére szövetségesekkel és riválisokkal szemben. Ez az intézkedés az International Economic Emergency Powers Act (IEEPA) keretében történhetne, amely széles jogkörrel ruházza fel az elnököt az import szabályozására egy nemzeti vészhelyzet idején. A tervezett lépés célja, hogy Trump második elnöki ciklusában újraírja a globális kereskedelmi szabályokat.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
A szlovák hírszerzés szigorúan nyomon követi az eseményeket.
Folyamatosan nő a tilalmat bevezető kórházak száma az országban.
Több vármegyét érint a döntés.
Mely bankoknál lehet igényelni 10% önerővel zöld lakáshitelt?
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.