Az észak-európai országok szigorítják az orosz olajszállítmányokat érintő ellenőrzéseket: a tankerhajók mostantól kötelesek igazolni baleseti biztosításuk meglétét, különben szankciókra számíthatnak. Az intézkedés célja az orosz „sötét flotta” korlátozása, amely elöregedett hajókkal és rejtett tulajdonosi háttérrel kerüli meg a nyugati szankciókat.
Másfél évvel az aláírás után ma, vasárnap hivatalosan is tagja lett Nagy-Britannia az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) nevű szabadkereskedelmi szerveződésnek, és így a brit export 99%-a teljesen vámmentesen kerülhet az övezet piacaira, aminek leginkább az autó- és whiskey-gyártók örülhetnek. Mindez azonban hosszú távon a brit GDP-t észrevehetetlen mértékben fokozhatja, így csak szépségtapasznak számít a Brexit során tartósan elszenvedett súlyos kereskeredelmi-gazdasági károkért.
Az Egyesült Államok kormánya új szabályozást tervez bevezetni a fejlett mesterséges intelligencia chipek értékesítésének korlátozására. Az intézkedés célja, hogy korlátozzák Kína hozzáférését ezekhez a technológiákhoz, írja a Reuters.
Németország kivitele a vártnál jelentősebben, behozatala a becsültnél kisebb mértékben csökkent havi szinten októberben, és a külkereskedelmi többlet is mérséklődött - derül ki a német statisztikai hivatal (Destatis) honlapján pénteken közzétett adatokból.
Az Eurostat honlapján megjelent friss információk szerint 2023-ban az uniós lakosok által az EU-n kívüli országokba küldött, személyes átutalásoknak nevezett pénzforgalom 50,9 milliárd eurót tett ki, ami 8%-os növekedést jelent a 2022. évi 47 milliárd euróhoz képest.
A héten a befektetők figyelme középpontjában az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntése áll, amely jelentős hatással lehet az eurózóna gazdasági kilátásaira és a devizapiacokra. Emellett kulcsfontosságú makroadatok érkeznek: Németország és Magyarország novemberi inflációs adatait is megismerhetjük. Az EKB kamatpolitikája mellett a globális gazdasági folyamatok alakulását befolyásoló adatok is a fókuszban lesznek, mint például Kína inflációs és külkereskedelmi statisztikái.
Betiltotta Oroszország az Abháziából származó mandarinok behozatalát – írják orosz lapok.
Donald Trump újonnan megválasztott amerikai elnök ígérete szerint januárban 10%-os importvámot vezetne be a kínai árukra, azonban a torzított kereskedelmi adatok és a vámelkerülés miatt ez a terv nehezen kivitelezhető. Az amerikai és kínai statisztikák közötti szakadék jelentős problémákat jelez a kereskedelmi politika kialakításában, amely gátolhatja az amerikai gazdaság stratégiai lépéseit. A trükk a Shein-, Temu- és Alibaba-szerű oldalak működésében van.
Az orosz gázvásárlások fizetési rendszere változhat az amerikai szankciók miatt, amelyek kitiltották a Gazprombankot a nemzetközi fizetési rendszerekből. A múlt héten az orosz rubel mélyrepülésbe kezdett a washingtoni korlátozóintézkedések kihirdetése után, ami a magyar gázvásárlásokat is ellehetetlenítené.
Októberben az előzetes adatok szerint 965 millió euró többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben. A számok alapján úgy tűnik, folytatódnak a főbb egyensúlyi folyamatok: a többlet folyamatosan csökken, de olyan magas szintről, hogy ez bőven új történelmi csúcsot fog jelenteni 2024-ben. Abban sincs vátozás, hogy a külkereskedelmi forgalom igen lagymatag, az export és az import is stagnált éves viszonylatban.
Amilyen rosszul teljesít Oroszország hadserege a csatamezőn, olyan meglepően rezisztens a gazdasága a szankciós hatásokkal szemben. A nyugati közösség a gazdasági hadviselés szinte teljes arzenálját bevetette Moszkva ellen, ehhez képest egy átmeneti, halvány recessziónál többet sem sikerült elérni. Nyilván csak a szuperoptimisták számítottak összeomlásra vagy Vlagyimir Putyin meghátrálására. De azzal azért lehetett számolni, hogy nem egyszerűen egy technológiai-pénzügyi ketrecbe tesszük az orosz gazdaságot, hanem valamilyen jelentősebb gazdasági veszteséget is okozunk, megnehezítjük az orosz mindennapokat és háborús erőfeszítéseket.
Călin Georgescu, akinek jó esélye van megnyerni jelenleg a romániai elnökválasztást, azt mondta a Reutersnek: ha nyer, nemhogy a fegyverszállítmányokat, de a gabonaexport-folyosókat is leállítja Ukrajnának.
A XVIII. század óta tudjuk, hogy a szabadkereskedelem viszi előre a világgazdaságot. A szabad akaratú, önkéntes csere megnehezítése, visszaszorítása vámok vagy piackorlátozások révén olyan hatalmi beavatkozás, amely nem szolgálja a jólétet, éppen ellenkezőleg. A következő időszak mégis arról szólhat, hogy vámok és más korlátozások rontják majd a kilátásokat. Ez pedig különösen kedvezőtlen Magyarország számára.
2026-ban elkészülhet a Magyarország és Szerbia közötti új olajvezeték, amely közvetlenül a Barátság II. kőolajvezetékhez kapcsolódik és abban segít a szerbiai pancevói olajfinomítónak, hogy megszűnik a teljes kiszolgáltatottsága a horvátok felé – derült ki az orosz Transznyeft vállalati magazinjából.
Szeptemberben az előzetesen közöltnél nagyobb volt az export, ám mivel az importot még ennél is nagyobb mértékben módosította Központi Statisztikai Hivatal, a külkereskedelmi többlet kisebb lett: 1233 millió euró helyett 950 millió euró.
A héten érkezik az egyik legfontosabb piacmozgató adat, ami hatással lehet a nemzetközi kereskedési hangulatra. Legfrissebb makronaptárunkban mutatjuk, hogy melyik napokon milyen fontos piacmozgató események várhatók.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?