Stabil maradt az árfolyam
Az esti órákban nem mozdult már a forint árfolyama, ami nem meglepő, hiszen Hálaadás napja miatt az amerikai részvénypiacok zárva tartanak. A forint euróval szembeni árfolyama estére is a 413-as szintnél maradt. Ugyanígy lefagyott a hazai fizetőeszköz kurzusa a dollár ellenében, a 391-es szint környékén.
Nagy hullám után tért vissza a forint
A csütörtök esti órákban a forint euróval szembeni árfolyama ott van, ahol a reggelt indította. Az euróval szembeni kurzus a 412,90-es szint környékén ingadozik. Vagyis estére lecsillapodott a forint árfolyama.
Rövid távon fontos fejlemény lesz a forint mozgása szempontjából a reggeli miniszterelnöki rádióinterjú, ahonnan az új MNB-elnök személyével kapcsolatban ígértek fontos bejelentéseket.
Az interjút természetesen élőben közvetítjük hírfolyamunkban.
Ugrottak a magyar állampapírhozamok
A forint gyengülésével párhuzamosan szinte minden lejáraton emelkedtek a magyar állampaírhozamok. A legnagyobb ugrást a 10 éves kötvényhozam szenvedte el, ahol a másodpiaci referenciahozam 16 bázisponttal 6,46%-ra ugrott, de 14 bázispontos emelkedés volt megfigyelhető a csütörtöki kereskedésben a 15 éves és 20 éves kötvénynél is.
Már megint ütik a forintot, de mégis miért?
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében a forintgyengülés okait elemeztük Nyeste Orsolyával, az Erste vezető makrogazdasági elemzőjével. A második blokkban európai és japán autóipari problémák kapcsán a globális autóipari trendek változásait vizsgáltuk meg. Vendégünk volt Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvénypiaci elemzője.
413
Délután 5 óra előtt 413 környékén mozog a forint az euróval szemben.
Alig mozog a forint
Délután 3 órát követően 413,5 körül ingadozik az euró/forint kurzus.
Kapaszkodik a forint
Délután 2 órához közeledve 413,18-ig kapaszkodott a forint az euróval szemben. Vagyis a gyengülés nagy részét ledolgozta.
Hogyan alakulhat a forint árfolyama jövőre?
Meghatározó események jönnek 2025-ben is, ami a befektetéseinket, a forint árfolyamát illeti. A hazai fizetőeszköz épp új lokális mélypontján van, ezért mindennél aktuálisabb lesz a Portfolio következő online befektetői klubja, amely Signature PRO előfizetőink számára ingyenes. Ezen az eseményen meghívott szakértőinkkel járjuk körül a forint kilátásait
Hogy a fortintárfolyam hogyan alakulhat jövőben, valamint mi lesz a magyar növekedéssel, befektetésekkel és a kamatokkal, azt szakértőkkel beszéljük át két hét múlva esedékes klubunkon.
Visszaerősödött 414 alá a forint az euróval szemben
A délelőtti forintesés után volt egy kis korrekció, így mostanra 415-ről 413,8-ig visszaerősödött az euróval szemben. A dollár kurzusa 394-ről 392 közelébe visszasüllyedt.
Távolodik a mélypontjától a forint
Miután egészen 415-ig szúrt fel az árfolyam az euróhoz képest – ami új kétéves mélypontot jelent –, nem sokkal 11 óra előtt kicsit visszaerősödött a magyar deviza, 414,2-nél jár most a kurzus.
Gulyás Gergely megszólalt a forint gyengüléséről
A kormánynak nincs árfolyamcélja. A befektetőknek az a kiszámítható, akkor lehet tervezni hosszú távra, ha az árfolyam álandó. Az elmúlt hetek negatívuma, hogy ez jelenleg nem így van. Azt reméljük, hogy ez megszüntethető - mondta Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.
Reuters: túladott a forint, de a régió páriája
„A forintot geopolitikai bizonytalanságok és Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme is terhelte, amely az EU-ra kivetendő kereskedelmi vámok kockázatai miatt erősítette a dollárt.
2024-ben eddig a forint a közép-európai régió leggyengébb devizája, amely az év eleje óta több mint 7%-ot veszített értékéből, és új mélypontra süllyedt a lengyel zlotyval szemben is
– írja elemzésében a Reuters.
Egy budapesti devizakereskedő a hírügynökségnek azt mondta, szerinte a forint technikailag túladott, így hamarosan korrekció várható, ami jövő héten 410 körüli árfolyamot eredményezhet.
Az ING elemzése szerint az euró/dollár árfolyam október eleje óta 5%-ot esett, és a forint hasonló mértékben gyengült az euróval szemben.
Ezzel szemben a zloty és a cseh korona csupán 0,7%, illetve 0,9%-os veszteséget könyvelhetett el.
Bár Magyarországon a helyi tényezők sem támogatják a forintot, az elemzők úgy vélik, a régió többi devizája is követheti a forint gyengülését az amerikai választások és az új piaci környezet hatására – jegyzi meg a Reuters.
A lengyel zloty változatlan maradt, 4,308-as szinten az euróval szemben, és 0,9%-os erősödést mutat idén, ami a legjobb teljesítmény a régióban, stabil kamatoknak és EU-s forrásbeáramlásnak köszönhetően. A cseh korona enyhén, 0,05%-kal erősödött, 25,285-ös árfolyamon az euróval szemben.
A dollárra is gyengül a forint
Az euró mellett az amerikai devizával szemben sem tartja magát a forint: már 393,7 felett jár az USDHUF-árfolyam.
Amint bejelentést tett a kormány, folytatódott a gyengülés
A forintot már 415-ig ütötték az euróval szemben, miután a kormányinfó elkezdődött. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter eddigi legfontosabb bejelentése az volt, hogy újabb 6 hónappal meghosszabbítják a kamatstopot.
Gulyás Gergely: Újabb 6 hónappal meghosszabbítjuk a kamatstopot
Csütörtökön 10 órakor kezdődött a kormány szokásos sajtótájékoztatója. Az eseményről élőben tudósítunk.
414 felett
Újabb hullámban esik a forint, 414,3-nál jár az euró/forint.
A dollárral szemben 392,8-as szintet látunk.
Fillérekre a 414
Nincs megállás: 413,95-es szintnél az újabb mélypont.
Egyre drágább Franciaország számára a politikai kötélhúzás
Franciaország kötvényhozama a történelem során először érte el Görögországét, így a blokk második legnagyobb gazdaságának kockázati megítélése egyenrangúvá vált az egykor az európai államadósság-válság középpontjában álló országgal.
Leváltunk a régióról
Az elmúlt hat hétben a forint összesen 3%-ot esett az euróval szemben. Mindeközben a cseh korona és a lengyel zloty ebben az időszakban stagnált. A forint tehát levált a régióról, ami leginkább az elmúlt egy hétben lett látványos.
Új mélypont a lengyel devizával szemben
A lengyel zlotyval szemben új mélypontra került a forint, 96,1-es szinten.
Nincs megállás
Tovább esik a forint, az új mélypont 413,768-nál alakult ki.
Itt az új mélypont
A forint nem sokkal 9 óra után el is érte kétéves mélypontját: már 413,35 felett is járt az EURHUF-árfolyam, amire legutoljára 2022 decemberében volt példa.
Közel a kétéves mélypont
A forint egy átmeneti visszakorrigálás után újra gyengülni kezdett, 413,1 felett is járt már az euróárfolyam, amely közel van a kétéves mélypontot jelentő 413,2-es szinthez.
Korrigált a forint
Reggel 8-ra kicsit visszakorrigált a forint: az euróárfolyam 412,8-ig jött vissza, de belátható közelségben maradt az újabb közel kétéves mélypontot jelentő 413,2-es szint.
Azonnal gyengüléssel kezdi a napot a forint
Miután szerdán a forint az esti órákban is gyengült, napon belül közel 3 egységgel veszített az euróhoz képest, ma sem tud erőt mutatni a magyar deviza. Szerda virradóra ugyan 412,3-nál kezdett a forint, már reggel hét óra után újra 413 felett volt az árfolyam.
A Bloomberg elemzésében arról ír, hogy tegnap újabb mélypontra, 413,2 forint/euró szintre gyengült a forint, amely 2022 decembere óta nem látott kurzust jelent. A hírügynökség szerint a bizonytalanság fő oka, hogy
Orbán Viktor miniszterelnök még nem nevezte meg az új jegybankelnököt, aki Matolcsy György helyét foglalja el.
Arról írnak, hogy az elemzők attól tartanak, hogy a kormány növekvő befolyása az MNB monetáris politikájára gyors és drasztikus kamatcsökkentésekhez vezethet, még akkor is, ha az inflációs kilátások ezt nem indokolnák. A lehetséges jelöltek közül Varga Mihály pénzügyminisztert és Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert emlegetik. Varga kinevezése esetén megszűnne a különálló pénzügyminisztérium, és Nagy egy kibővített kormányzati portfóliót kapna.
Nagy Márton, aki korábban az MNB alelnöke volt, többször is nyíltan bírálta Matolcsyt és az intézmény kamatpolitikáját, ami tovább erősíti a befektetők aggodalmait.
A forint gyengülése ellenére néhány elemző taktikai vásárlási lehetőséget lát a túlértékesített devizában. A JPMorgan szakértői szerint a magyar kötvények magasabb reálhozamot kínálnak, mint a régiós versenytársak, és az ország fizetési mérlege is kedvezőbb. Azonban a bizonytalanság az új jegybankelnök személyét és a monetáris politikát illetően továbbra is nyomást gyakorol a forintra.
Egy másik tényező lehet a gyengülés mögött, hogy szerdán a rubel egészen a 114-es szintig gyengült a dollárhoz képest a legújabb, november 21-én bemutatott, a Gazprombankot, vagyis az európai gázvásárlások pénzügyi műveleteit kezelő bank ellen. Végül a devizaműveleteket le is állította az orosz jegybank, hogy gátat szabjon a gyors leértékelődésnek.
Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szabály-egyértelműsítéseket adott ki szerdán, amelyekből világosan kiderül
az diplomáciai képviseletek tranzakcióin kívül semmilyen más utalást nem kezdhetnek a nyugati pénzügyi rendszer szereplői, ami az energiakifizetéseket teljesen ellehetetlenítheti.
Magyarországot, amely még mindig az orosz gázszállítmányokra támaszkodik, különösen nehéz helyzetbe kerülhet, ha az amerikai fél nem tesz engedményeket.
Az euró mellett a dollárhoz képest is gyorsan gyengül a forint. Az árfolyam már 391,6 felett jár, ami egy 1,1 egységnyi veszteséget jelent eddig. Fordulat ez szerdához képest, amikor 391,5-ről egészen 390,5-ig jött vissza a váltás.
Csütörtökön Magyarországról nem érkeznek fontos makroadatok: a KSH az október népmozgalmi és turisztikai statisztikákat teszi közzé. Az Egyesült Államokban hálaadás miatt nincs tőzsdei kereskedés és adatközlés, míg Európából a spanyol és német inflációs kimutatások lehetnek piacmozgatók.
Címlapkép: Egy alkalmazott magyar ezer forintos bankjegyeket helyez a pénztárgépbe a pénztárnál a Lidl Kft. egyik élelmiszerüzletében Vecsésen 2018. június 4-én, hétfőn. A fotó forrása: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ