A szerdai nagy esés után csütörtökön erősödött a forint. A hullámvasútnak azonban nincs vége: pénteken ismét lejtőre került a hazai deviza.
Egyre feljebb és feljebb kúszik a földgáz ára a kontinensen, holott az ősz egyelőre enyhe és a gáztárolók is rendkívül magas szinten vágtak neki a fűtési szezonnak. Akkor mégis mi okozza a folyamatos drágulást, és minek kéne történnie ahhoz, hogy csökkenni kezdjen a földgáz ára?
Növekszik a mesterséges intelligencia-üzletág az IBM-nél, de ez nem elegendő most a befektetőknek, a technológiai vállalat részvényei estek a zárás utáni kereskedésben azt követően, hogy közzétette harmadik negyedéves számait.
2021 óta a legalacsonyabb szintre lassul az argentin infláció, a fogyasztói árak 3,5 százalékkal emelkedtek szeptemberben az előző hónaphoz képest, és 209 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest, írja a Bloomberg.
A szerdai kereskedésben tapasztalt fokozatos gyengülés nyomán a forint euróval szembeni árfolyama délutánra átlépte a lélektani határnak tekinthető 400-as szintet.
Sokáig úgy tűnt, hogy a keddi ünnepnap miatti illikvid kereskedésben nem billentik ki a forint árfolyamát, azonban ez a kép a nap közepére megváltozott. A dollár általános mélyrepülése nyomán rákapcsolt a forint is, és végül nem csak az amerikai fizetőeszköz ellenében ment nagyot.
A következő fél évben fokozatos erősödés vár a forintra - vetítik előre az ING Bank elemzői frissen megjelent, a globális devizapiacok kilátásaival foglalkozó átfogó anyagukban. Fél éven belül szerintük a 385-ös euró-forint sem kizárt.
Az utca emberének az vele a baja, hogy nincs belőle elég. A jegybankár úgy találja, hogy túl sok van belőle. A nemzetgazdásznak az a baj, hogy egyáltalán van. Mindhárom válasz igaz, a maga egyszerűsége mellett is.
Szlovákia a 2000-es évek növekedési szupersztárja volt Európában, fejlettségben sikerült megelőznie Magyarországot is. A sikersztorit csúfos kudarc követte: az éllovasból 2010-es évek második felére sereghajtó lett, a legfontosabb fejlettségi mutató szerint Szlovákia leszakadóban van az EU-átlaghoz és még a régiónkhoz képest is, mi is ekkor előztük vissza őket. Mindebből arra következtethetnénk, hogy az ország kilátásai rosszak, a valóságban viszont fogalmunk sincs arról, hogy Szlovákia mennyire fejlett: a statisztikai hivatal által közölt adatok ugyanis egész biztosan nem fedik a valóságot. A többi mutató nem támasztja alá a leszakadást, de ez csak sovány vigasz a szlovákok számára, mivel gazdasági fejlődésük megtorpanása minden szemszögből nézve látványos – és a jövő sem túl fényes.
A Portfolio elemzői csapatának bővítésére pályakezdő vagy néhány éves gyakorlattal rendelkező munkatársat keres. Ha érdekel a gazdaság, mitől és hogyan mozog a forint árfolyama, mi a helyzet a devizapiacokon, és szívesen írnál róla, itt a helyed!
Erős negyedéven vannak túl a globális részvénypiacok, sokak szerint már régóta érik egy kisebb-nagyobb korrekció. Mégis, az egyre intenzívebben lángoló geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági környezet kihívásai ellenére a Portfolio által megkérdezett szakértők szerint nincsenek kizárva az újabb csúcsdöntések. Nem fognak idén unatkozni a kötvénybefektetők sem, a forint pedig könnyen áttörheti a 400-as szintet az euróval szemben. A kötvényalapokat vásárlóknak így érdemes körültekintőnek lenniük, a devizás alapok kereslete pedig felélénkülhet. Megkérdeztük három alapkezelő szakértőit, hogyan értékelik a mostani piaci történéseket.
Folytatta gyengülését a forint a keddi kereskedésben, az euróval szembeni árfolyama már a 395-ös szint felett jár. Mindez a dollár erősödésével függ most össze, az amerikai fizetőeszköz ugyanis nem csillapodik. Az esti órákban Jerome Powell Fed-elnök szavai okoztak nagyobb mozgásokat, az USD/HUF jegyzése pedig a 373-as szint fölé is felszúrt.
A pénz- és tőkepiacok volatilitása a 2020-as években erőteljesen megemelkedett - ezt nem csak a forint vagy az OTP-részvény árfolyamán érezzük, de akár az áram- vagy gázszámlánk befizetése alkalmával is. A mai, felgyorsult, globalizált világban bármely új hír azonnali és heves piaci reakciókat vált ki, ennek hatása alól a hazai vállalkozások sem vonhatják ki magukat - a túléléshez elsősorban mérhető adatokra, megfelelő stratégiára és gyors alkalmazkodási képességre van szükség.
Sokakat meglepetésként ér a gyenge hazai fizetőeszköz, különösen annak az időzítése. De mik lehettek most a kiváltó okok és meddig gyengülhet még a forint árfolyama? Az biztos, hogy óriási változás küszöbén áll a magyar fizetőeszköz, ugyanis a legfontosabb támaszt rántják ki alóla: a magas kamatokat.
Az elmúlt napokban minden a forintról szólt. Számos érdekes elemzést olvastam a hazai deviza árfolyamát befolyásoló hírekről, adatokról, de van egy olyan tényező, amiről még nem esett szó. Cikkemben annak járok utána, hogy a piac milyen sztoriban hisz a forinttal kapcsolatban.
A héten újabb történelmi mélypontjára esett a forint a lengyel zloty ellenében. Egyszerre több tényező áll a háttérben és a csillagok a hazai fizetőeszköz szempontjából olyannyira szerencsétlenül álltak össze, hogy a PLN/HUF keresztárfolyam az egyik legaktívabban kereskedett devizapárrá vált.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége építi fel az első gyárát a régióban.
Most vakarhatja csak igazán a fejét az EKB.
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.