Az orosz gazdaság inflációs nyomás alatt áll, miközben a kormány és a jegybank összehangolt fellépésre készül az áremelkedések megfékezése érdekében. Vlagyimir Putyin elnök határozott lépéseket sürget, míg a jegybank elnöke hosszabb távú folyamatként tekint az infláció mérséklődésére.
Az orosz pénzügyminisztérium bejelentette, hogy az elkövetkező hétben növelni fogja a halasztott deviza- és aranyvásárlások volumenét. A döntés hátterében az áll, hogy a központi bank a múlt héten az év végéig felfüggesztette a devizavásárlást a pénzügyi piacokra nehezedő nyomás enyhítése érdekében, miután a rubel többhavi mélypontra zuhant.
Sorra éri el a különböző, több éves mélypontokat a forint a főbb devizákkal szemben, ahogy arról nemrég beszámoltunk, az utolsó negyedévben csak az orosz rubel szenved jobban a magyar fizetőeszköznél. A grafikonok sem mutatnak túl szép képet, ráadásul most újabb szintugrás jöhet az euróval szemben.
Az orosz gazdaságot 2024-ben stagnálás fenyegeti, miközben az ukrajnai háború folytatása és a növekvő katonai kiadások jelentős terhet rónak az ország költségvetésére. Az új büdzsé rekordszintű védelmi költségvetést tartalmaz, amely az ország forrásainak több mint harmadát emészti fel.
Tovább esett a forint a csütörtöki kereskedésben, délelőtt egészen 415-ig ütötték az euróval szemben, ami új kétéves forintmélypontot jelentett. A forint esése napok óta teljesen kilóg a régiós devizák trendjéből, így a forint új történelmi mélypontra bukott a lengyel fizetőeszközzel szemben. Estére aztán a 413-as szintig korrigált vissza a kurzus, amit elsődlegesen magyarspecifikus hírek mozgatnak mostanság. Ilyen a péntek reggelre várt, új MNB-elnök személyével kapcsolatos bejelentés, valamint a péntek estére időzített Moody's hitelminősítői felülvizsgálat, de a befektetők figyelnek az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokra is kockázatot jelentő szankciókra is.
Az orosz központi bank szerdán közölte, hogy 2024 végéig felfüggeszti a devizavásárlást a hazai piacon, mivel a rubel tovább csúszott a legalacsonyabb szintre azóta, hogy Oroszország 2022-ben megszállta Ukrajnát – írja a Moscow Times.
Az orosz rubel szerdán tovább gyengült az amerikai dollárral és az euróval szemben, csak ma 5% felett gyengült, augusztus óta pedig már több mint 25%-ot. A szakértők szerint az orosz deviza gyengülését az Oroszországra frissen kivetett szankciók okozzák.
Az orosz gazdaság inflációs nyomás alatt áll, ami újabb kamatemelést vetít előre. Vezető közgazdászok szerint az infláció meghaladhatja a központi bank idei évre vonatkozó becslését, ami növeli egy újabb agresszív irányadó kamatemelés valószínűségét a jövő hónapban.
Az orosz központi bank legfrissebb adatai szerint jelentősen javult az ország folyó fizetési mérlege az év első tíz hónapjában. A pénzintézet által közzétett számok azt mutatják, hogy Oroszország külkereskedelmi pozíciója továbbra is erős, annak ellenére, hogy az ország számos gazdasági szankcióval néz szembe.
Az orosz kormány és a jegybank között feszültség alakult ki a beruházások növekedésének lassulása kapcsán. Míg a központi bank a munkaerőhiányt okolja, a kormány képviselői a magas kamatlábakat tartják felelősnek. A vita hátterében az áll, hogy az orosz gazdaság számos kihívással néz szembe, köztük az ukrajnai konfliktus okozta megnövekedett állami kiadásokkal és az ezek nyomán kialakuló inflációs nyomással.
Az orosz állami fegyvergyártó óriásvállalat, a Rosztek leállíthatja csúcstechnológiai termékeinek - köztük repülőgépek, légvédelmi rendszerek és hajók - exportját, hogy teljesítse a Moszkva által Ukrajnában vívott háborúval kapcsolatos igényeket - figyelmeztetett a vállalat vezérigazgatója.
Az orosz költségvetésről és védelmi kiadásokról adott ki jelentést a brit védelmi minisztérium hírszerzési osztálya.
Az orosz jegybank fontolóra veszi az irányadó kamatláb további emelését a közelgő, október 25-i monetáris politikai ülésén. Elvira Nabiullina, a központi bank elnöke csütörtökön tájékoztatta erről a nyilvánosságot.
Az orosz vállalkozások számára egyre nehezebbé és költségesebbé válhat a kínai jüannal való kereskedés az amerikai pénzügyminisztérium által kiadott engedély közelgő lejárta miatt. Az engedély lehetővé tette bizonyos, az orosz pénzügyi infrastruktúra kulcsfontosságú elemeit érintő tranzakciókat.
Brutális kiköltekezésre készül jövőre Oroszország. Az orosz költségvetés tervezett növelése inflációs kockázatokat hordoz – számolt be a Reuters.
Az orosz kormány jelentős mértékben növeli kívánja védelmi kiadásait a következő években, miközben az ukrajnai háború továbbra is tart. A hároméves költségvetési tervezet szerint a védelmi kiadások 2025-re elérnék a 13,2 ezermilliárd rubelt (142 milliárd dollár), ami a GDP 6,2%-át tenné ki. Az összegek 2026-ra sem változnának jelentősen - jelentette a Bloomberg.
A szolnoki Hetényi Géza kórházban.
Gyorsan lép India, de elvileg nem lesz komolyabb zavar az olajpiacon.
Ez kellene szerinte rendezéshez.
Egyre nagyobb tartozásösszeggel adósodnak el a magyarok.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?