Mozgalmas hetet hagy maga mögött a forint. A hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama a 415-ös szint felett is járt a napokban, ami új kétéves forintmélypontnak felel meg. A forint esése megint kilógott a régióból, a lengyel zloty ellenében például pénteken is új történelmi mélyponton volt. Voltak ugyanis meghatározó, piacbefolyásoló magyarországi fejlemények, mint például az új jegybankelnök személyének péntek reggeli ismertetése, majd késő este, a piaczárást követően a Moody’s verdiktje hazánkról. Előbbi nagy kilengést nem hozott a kurzusban (bár érdekes volt, hogy a forint pénteken is alulteljesítő volt a zloty ellenében), utóbbit a befektetők már nem tudták lereagálni.
Másfél éve nem látott gyengülésbe került az euró novemberben. A visszaesés hátterében az amerikai kereskedelmi vámok jelentette fenyegetés, az euróövezet gazdasági nehézségei, valamint az Európai Központi Bank várható agresszív kamatcsökkentései állnak. Az év végéhez közeledve az árfolyam némi stabilizációt mutatott, de az EU-s gazdasági problémák továbbra is jelentős nyomást helyeznek a közös valutára.
Tovább esett a forint a csütörtöki kereskedésben, délelőtt egészen 415-ig ütötték az euróval szemben, ami új kétéves forintmélypontot jelentett. A forint esése napok óta teljesen kilóg a régiós devizák trendjéből, így a forint új történelmi mélypontra bukott a lengyel fizetőeszközzel szemben. Estére aztán a 413-as szintig korrigált vissza a kurzus, amit elsődlegesen magyarspecifikus hírek mozgatnak mostanság. Ilyen a péntek reggelre várt, új MNB-elnök személyével kapcsolatos bejelentés, valamint a péntek estére időzített Moody's hitelminősítői felülvizsgálat, de a befektetők figyelnek az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokra is kockázatot jelentő szankciókra is.
Az, hogy Donald Trump győzött az amerikai elnökválasztáson, az egész régió gazdaságaira, és devizáira kockázatokat jelent, amelyek mértéke attól függ, hogy a leendő elnök milyen mértékben valósítja meg például a vámemelésekkel kapcsolatos választási ígéreteit – mutatnak rá friss helyzetértékelésükben az Erste Group elemzői. A „gyenge marad-e a forint?” című szerdai anyagban azt vázolták, hogy igen, gyenge maradhat, mert azt valószínűsítik, hogy rövid távon a 400-410 közötti sávban ingadozhat a forint az euróval szemben, aztán közép távon folytatódhat a lassú forintgyengülés. Arra is rámutatnak, hogy a régiós devizák közül a forint a legsérülékenyebb a külpiaci környezet változásaira.
Az elmúlt hetekben jelentősen emelkedtek a magyar határidős kamatláb-megállapodások, de a forint mégis tovább esett, az euróval szemben 22 hónapos mélypontról beszélhetünk. A jelek szerint három főbb mozgatórugó lehet a furcsa mozgás mögött: egyrészt az amerikai Fed kamatcsökkentési mozgástere beszűkült, másrészt a befektetők elkezdték beárazni az amerikai elnökválasztás utáni potenciális költségvetési költekezés és vámháború következményeit, harmadrészt a dinamikus magyar béremelési tervek potenciális inflációs és költségvetési következményeit is elkezdték árazni.
Meglehetősen erős üzenetet küldött a piacnak a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferenciáján Virág Barnabás. Az MNB alelnöke elmondta, hogy nem csak októberben szüneteltetheti a kamatcsökkentéseket a jegybank, ennek hatására pedig némileg képes volt magához térni a forint, az euró jegyzése azonban még mindig 400-nál billeg. Egy biztos, kritikus napok jönnek most a forint számára. De mi lesz előbb, a 395-ös, vagy a 420-as euró?
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
A forint a csütörtök reggeli kereskedésben 401 körül járt az euróval szemben, aztán elkezdett gyengülni, és 402 felett is mozgott az árfolyam, aztán délután hirtelen jelentős erősödést mutatott a forint 400-ig arra a fejleményre, hogy az MNB alelnöke a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján azt jelezte: nemcsak októberben állhat meg a jegybank a kamatcsökkentésekkel, hanem hosszabb időre is így tehet. Közben az Európai Központi Bank 25 bázispontos kamatvágásról határozott, míg az Egyesült Államokból számos fontos makroadat is érkezett, így bőven volt mire mozognia az árfolyamoknak.
A várakozásokkal összhangban, 25 bázisponttal 3,5%-ról 3,25%-ra csökkentette az alapkamatot az Európai Központi Bank, amit feltehetően az inflációs folyamatok javulása és a romló gazdasági környezet tett lehetővé.
A várt 1,8% helyett 1,7%-os volt éves alapon szeptemberben az infláció az eurózónában – közölte csütörtökön az Eurostat. Havi alapon átlagosan a várt 0,1%-kal csökkentek a fogyasztói árak.
Csütörtökön újabb másfél éves mélypontra esett a forint az euróval szemben 402-nél, majd erősödni tudott, de a nap végén újra visszaütötték 401 fölé. Közben a dollár egy váratlanul erős amerikai adatra még tovább erősödött, így vele szemben a forint kéthavi mélypontra esett. A forint árfolyamának alakulása fontos témája lesz a Portfolio gazdasági csúcskonferenciájának, amelyre itt tudsz jelentkezni.
Egy hónap alatt 396,3-ig erősödhet vissza a forint a mostani 400 feletti szintről, 3 hónapos távon 395-ig, de aztán féléves és egyéves távon 400-nál lehet az euró árfolyama – ez derült ki a Reuters ma közzétett elemzői felmérésének medián adataiból.
A forint szerdán másfél éves mélypontra, 401 közelébe esett az euróval szemben, így a múlt heti 25 bázispontos jegybanki kamatvágás után (6,5% lett az alapkamat) megnéztük, hogy most hogyan alakulnak a határidős kamatpiacon a további kamatcsökkentéssel kapcsolatos várakozások.
A szerdai kereskedésben tapasztalt fokozatos gyengülés nyomán a forint euróval szembeni árfolyama délutánra átlépte a lélektani határnak tekinthető 400-as szintet.
Továbbra is erős a nemzetközi kockázati étvágy, de ez nem segíti a forintot, hiszen pénteken reggel tovább esett: az euró jegyzései 397-ig ugrottak. A forint új kéthetes mélypontra bukásában egy japán fejleménynek is szerepe lehet.
A dollár éles fordulatot mutatott szerda délután az euróval szemben, feltehetően a mai fontos amerikai jegybanki vezetői beszédekre is készülve, és ezzel párhuzamosan a forint is megbillent. Az euróval szemben kéthetes mélypontra bukott.
A keddi 25 bázispontos kamatcsökkentés után a forint szerdán reggel kissé gyengült, majd a nap legnagyobb részében a 395-ös szinthez tapadt az euróval szemben. Szerdán az euró a dollárral szemben 1,12 felett is járt, ami bő egyéves eurócsúcsot jelentett. Innen gyorsan lefordult; igaz ez sem hatott a forintra az euróval szemben, ahogy Orbán Viktor kormányfő gazdasági semlegességgel kapcsolatban felvázolt stratégiája sem.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Bevetették a "Sárkány leheletét"
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?