Tíz egységet ugrott a forint a gyengülő dollárral szemben három kereskedési nap alatt szerdáig, de ennek csütörtök reggelre átmenetileg vége lett és a 390 feletti tartományban járt az árfolyam. Ebben az újra erősebb dollár mellett annak is szerepe lehetett, hogy gyenge magyar ipari termelési és kiskereskedelmi adatok érkeztek, illetve az MNB Monetáris Tanácsának egyik tagja az eddiginél magasabb inflációs pályát vázolt idénre, amely mellett a 6,5%-os alapkamat akár túl kevés reálkamatot is jelenthet a forintbefektetők számára. Még a reggeli órákban azonban megfordult a forint árfolyama, és nagy menetelésbe kezdett a hazai fizetőeszköz: napon belül 3 egységet erősödött, új 3 havi csúcsára ért a forint.
A hétfő hajnali nagy esést már kedden délutánra teljesen ledolgozta a forint a dollárral szemben, aztán szerdán még tovább erősödött, hiszen egyre jobban gyengül a dollár a vámháborús híráramlás mellett is. Mindezek mellett a forint a dollárral szemben a 390 alatti tartományba került, az euróval szemben pedig 406 alatt új kéthavi csúcson is járt.
Magyar idő szerint hétfőről keddre virradóan éjfél körül szokatlanul nagy mozgás alakult ki az euró/dollár árfolyamban a Donald Trump amerikai elnöktől érkezett komoly vámfenyegetések hatására, amely a forintot is megbillentette mind az euróval, mind a dollárral szemben. Aztán délelőtt újabb információk érkeztek a Trump-adminisztráció fokozatos vámemelési terveiről, amelyek a dollárt erősebb szinteken tartották. Röviddel délután 2 óra előtt aztán meglódult a forint az euróval szemben, 409-ről 408-ig, majd a vártnak megfelelő MNB-döntésre (tartás) kezdetben nem volt további mozgás, utána késő délutánig enyhén erősödni tudott a magyar deviza, majd az esti órákban már idei legerősebb szintjéig szúrt az árfolyam.
Donald Trump intézkedései gyengülő trendbe állították a dollárt, hiszen a növekvő olajkitermelés, a letekert vámpolitika miatt fontos kockázatok árazódnak ki a devizapiacokon, amiből a forint is nagymértékben képes profitálni. Ráadásul ma délelőtt a vártnál kedvezőbb európai beszerzésimenedzser-indexek érkeztek. A gyengülő dollár és a talán felébredő európai konjunktúra pedig kiváló táptalaja annak, hogy a forinttal szemben pesszimista befektetők bedobják a törülközőt. Ennek láthatjuk ma az első jeleit, hiszen 408 közelébe, két havi csúcsra erősödött az euróval szemben.
A hét utolsó kereskedési napja sem indult jól a forint számára, több hullámban gyengült a 414-es szint közelébe az euróval szemben. A dollár erősödése ezúttal sem tesz jót a hazai fizetőeszköznek, de ezúttal is érezhetően jobban bántják, mint a többi régiós devizát. Estére lenyugodtak a kedélyek, a 413-as szint alá erősödött vissza a forint az euróval szemben.
Az elmúlt bő egy hétben gyanúsan erősödött a forint az euróval szemben, mert amikor a külpiaci hangulat jócskán romlott (múlt pénteken), akkor stabil volt, amikor pedig javult (tegnap), akkor megakadt az erősödése, illetve kicsit visszagyengült, de ezzel együtt is összejött a trendtörés mind az euróval, mind a dollárral szemben. Ez azt jelenti, hogy több hét óta tartó forintgyengülés szakadhatott meg tegnap, ami a technikai elemzés alapján további forinterősödés felé mutatna. Ehhez képest a forint csütörtökön tovább gyengült, amin az esti kisebb mértékű erősödés sem sokat segített.
A vártnál sokkal erősebb adatok érkeztek az Egyesült Államokból, aminek hatására emelkedni kezdtek a kötvényhozamok és erősödik a dollár. A forint 405 fölé is felszúrt a dollárral szemben, miközben az euróval szemben egyelőre 413 és 414 között oldalaz a forint.
A mai nap tartósan 414 alatt a forint árfolyama az euróval szemben, miközben a reggeli erősödést követően inkább oldalazás jellemző a dollárral szemben. A mai nap az amerikai piacok zárva vannak, ez rányomja a bélyegét az egész napi mozgásokra minden piacon. Adatfronton a magyar ipar csalódást keltő volt, de a kiskereskedelmi forgalom bizakodásra ad okot, de eközben az euróövezeti kiskereskedelem nagyot lassult. A piac közben már fél szemmel a holnapi amerikai munkaerőpiaci adatokra figyel.
A forint szempontjából érdekes kettősség jellemzi ma a devizapiacokat. A dollár újra erőre kapott, az euróval szemben az 1,03-as szint közelébe süllyedt. Ennek következtében a forint-dollár kurzus 404 fölé emelkedett, megközelítve az év legelején látott kétéves mélypontját. Ugyanakkor mivel az euró-dollár árfolyamban elmozdulás nem a globális kockázatkedvelő hangulat változása miatt történt, hanem kifejezetten a gyenge eurózónás gazdasági adatok miatt, ezért elmaradt az a reflexszerű mozgás, hogy a dollárerő a forint euróval szembeni gyengülését hozza. A forint még erősödni is tudott a délelőtt folyamán az euróval szemben, 416-ról 414,6-ig. Délután viszont újabb lökést kapott a dollár (1,028-ig esett az euró), és erre már jött a forint gyengülése is: az EURHUF megközelítette a 416-os szintet, ahonnan aztán az estére fordulva elkezdett visszaerősödni.
A forint már sorozatban a 49. egymást követő kereskedési napon mozog végig 400 felett az euróval szemben, és a holnapi, szilveszteri napon lehet kereken az 50. ilyen nap, azaz már megdőlt a 2022. őszén regisztrált eddigi leghosszabb ilyen időszak – vette észre a Portfolio.
Bár a bankközi piacok zárva tartanak kedden, a forint euróval és dollárral szembeni árfolyamában van kereskedés. Különösen az euróval szemben mutat ma erőt a forint: az EUR/HUF kurzusa a 410-es szint alatt is megfordult kedden.
Komoly piaci mozgásokat okozott világszerte az, hogy a Fed megemelte inflációs előrejelzéseit és ezért jövőre összesen csak két darab 25 bázispontos vágásra lát lehetőséget. A hírre az amerikai dollár szárnyra kapott, a részvénypiacokat csúnyán megütötték, az állampapírhozamok ugrottak, és mindezek mellett a feltörekvő piaci devizák között a forint ismét jócskán megsínylette a fejleményt: a dollárral szemben a kerek 400-as szintig zuhant, így új kétéves forintmélypont alakult ki.
A szerdai után a csütörtöki kereskedésben is határozottan erősödött a forint, miután szerda reggel még kétéves mélypontja közelében járt. Az euró jegyzése 415 felettről másfél nap leforgása alatt 411,5-ig ereszkedett, és mivel közben a dollár gyengült, így vele szemben még nagyobb volt a forinterősödés, a 390 alatti tartományba is benézett az árfolyam. Estére viszont elfogyott a lendület, elindult a forint visszagyengülése. A pénteki kereskedés során két kulcsfontosságú esemény is lesz a forint számára: egyrészt délután fél 3-kor érkeznek az átfogó amerikai munkaerőpiaci adatok, másrészt este 10 óra után nyilvánosságra hozza a Fitch Ratings a magyarországi hitelminősítését. Az aktuális besoroláshoz leminősítést valószínűsítő negatív kilátást rendelt már korábban az intézmény, így benne van a levegőben egy osztályzatrontás is.
A forint euróval szembeni árfolyama idén sokáig egy már-már unalmasnak tűnő kereskedési sávban mozgott, stabilan. Szeptember végén viszont megváltozott valami, és a hazai fizetőeszköz leértékelődése begyorsult. Olyannyira, hogy vizsgálódásunk szerint az idei utolsó negyedév eddig eltelt két hónapjában a második legnagyobb veszteséget szenvedte el az euró ellenében. De lényegében minden fizetőeszközzel szemben veszít értékéből, legyen az lengyel zloty, cseh korona, román lej, vagy a török líra, egy devizát kivéve. Mutatjuk, miért történik mindez, és egyáltalán véget érhet-e ez a folyamat.
Mozgalmas hetet hagy maga mögött a forint. A hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama a 415-ös szint felett is járt a napokban, ami új kétéves forintmélypontnak felel meg. A forint esése megint kilógott a régióból, a lengyel zloty ellenében például pénteken is új történelmi mélyponton volt. Voltak ugyanis meghatározó, piacbefolyásoló magyarországi fejlemények, mint például az új jegybankelnök személyének péntek reggeli ismertetése, majd késő este, a piaczárást követően a Moody’s verdiktje hazánkról. Előbbi nagy kilengést nem hozott a kurzusban (bár érdekes volt, hogy a forint pénteken is alulteljesítő volt a zloty ellenében), utóbbit a befektetők már nem tudták lereagálni.
Másfél éve nem látott gyengülésbe került az euró novemberben. A visszaesés hátterében az amerikai kereskedelmi vámok jelentette fenyegetés, az euróövezet gazdasági nehézségei, valamint az Európai Központi Bank várható agresszív kamatcsökkentései állnak. Az év végéhez közeledve az árfolyam némi stabilizációt mutatott, de az EU-s gazdasági problémák továbbra is jelentős nyomást helyeznek a közös valutára.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Ezzel az amerikai elnök teljesen elismerhetné Oroszország ukrajnai narratíváját.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.