Az euró bevezetésének támogatottsága elérte legmagasabb szintjét, legutoljára 2009-ben voltak ennyien a javaslat mellett a svédek között – derül ki a Göteborgi Egyetem SOM Intézetének felméréséből a Local.se szerint.
400 forint alatti euró-árfolyammal indította a keddi kereskedést a forint, majd még a délelőtti órákban új öthavi csúcsra ment az euróval szemben. Később a forint a 399,5-ös szinten stabilizálódott. Úgy tűnik, a devizapiac szereplőit egyelőre nem zavarja az Európai Unió körüli geopolitikai feszültség, sőt, úgy látják, hogy az uniós vezetők aktivizálódása, az expanzívabb gazdaságpolitika még előnyös is lehet.
Az év eddig eltelt időszakában az euró/forint keresztárfolyam több mint 10 forintnyi sávot járt be, 402 és 416 között. Jelenleg a kurzus a sáv alsó szélét "támadja". Így amíg néhány hete mindenkit az foglalkoztatott, hogy meddig gyengül a forint, most sokak fejében megfogalmazódhat a kérdés: van-e esély egy tartósan erősödő trend kibontakozására?
Az Egyesült Államok pénzügyminisztere megerősítette, hogy az ország továbbra is elkötelezett az erős dollárpolitika mellett a Trump-adminisztráció alatt. Scott Bessent egy csütörtöki televíziós interjúban hangsúlyozta, hogy Washington nem tolerálja más országok valutamanipulációs törekvéseit.
Donald Trump második elnöki ciklusának kezdete azonnali politikai és gazdasági reakciókat váltott ki világszerte. A héten ismét komoly mozgásokat hozhatnak a devizapiacokon az új államfő intézkedései és kijelentései is, miközben a Federal Reserve kamatdöntésére készülnek a befektetők. Az amerikai vámintézkedések és az olajkitermelés növelése mellett hozott döntései jelentősen gyengítették a dollárt a múlt héten. Hétfőn viszont mindkét fő devizával szemben gyengüléssel kezdett a forint. Hétfőn a kínai gazdaság gyengülő bmi-adatainak árazásával kezdtek a piacok, miközben a német gazdaságból váratlanul pozitív hírek érkeztek. Utóbbiak hatására az euró erősödik a dollárhoz képest, de ez sem támogatja a forintárfolyamot.
A magas amerikai növekedés és kamatok miatt bajban vannak a feltörekvő országok devizái, hiszen az erősödő dollár folyamatosan nyomás alatt tartja őket. Egy ilyen helyzetben nem tudnak a saját belső problémáikra figyelni, hanem bármi áron, akár innovatív eszközökkel is a saját valutáikat kénytelenek támogatni.
Az elmúlt napokban jelentős esése után ma már határozottabb hangulatjavulás látható a nemzetközi piacokon, ami a kriptopiacot is magával húzta. A bitcoin árfolyama tegnap még tavaly november óta nem látott mélypontot ért el, ezt követően azonban hamar egy fontos szint felé kapaszkodott az árfolyam. Megnéztük, hogy mire érdemes most figyelni a bitcoinnál, és hogy mi lehet az a katalizátoresemény, melynek hatására új csúcsok jöhetnek.
Felfüggeszteni a jegybank az államkötvények vásárlását a másodpiacon, miután a kínai államkötvények hozama régóta nem látott szintre csökkent. A kínai gazdaság nehézségei miatt az államkötvényhozamok folyamatosan csökkennek, ami a magas amerikai kamatok mellett a yüan folyamatos gyengülését eredményezi.
A brit font árfolyama 14 hónapos mélypontra süllyedt az amerikai dollárral szemben, miközben a kötvénypiacokon tapasztalható eladási hullám fokozta a befektetők aggodalmát a brit eszközökkel kapcsolatban. Ez a helyzet további nyomást gyakorol Rachel Reeves pénzügyminiszterre, aki igyekszik megnyugtatni a piacokat - tudósított a The Guardian.
A tegnapi amerikai kamatdöntő ülés után a kínai jegybank kedvezőbb fixing szintekkel próbálja csökkenti a yüanra nehezedő leértékelődési nyomást.
A Wall Street elemzői szerint az amerikai dollár tovább fog erősödni a következő időszakban, még akkor is, ha Donald Trump megválasztott elnök nyíltan a gyengébb valuta előnyeit hangsúlyozza. A szakértők úgy vélik, a gazdasági folyamatok, a fiskális ösztönzés és a várható kamatemelések egyaránt a dollár javára billentik a mérleget, akár az euróval való paritás felé.
Többhetes csúcs közelébe kapaszkodott hétfőn reggel a forint az euróval és a dollárral szemben a kedvező nemzetközi piaci hangulatban, és az is segíthetett a magyar fizetőeszköznek, hogy Varga Mihály leendő jegybankelnök mai parlamenti meghallgatásán a kiszámítható, stabil árfolyam és az alacsony infláció elérésének és fenntartásának fontosságáról beszélt. Délre azonban lefordult a forint ezekről az erősebb szintekről, részben azért, mert a dollár újra erősödni kezdett.
Az oroszországi Kazanyban októberben megrendezett BRICS-csúcs, mint ahogy minden csúcstalálkozónál ez megszokott, jórészt a fotózkodás jegyében telt. A csúcs másik fő történése is inkább szimbolikus volt, mint érdemi: az orosz pénzügyminisztérium és a központi bank bemutatta a „nemzetközi monetáris és pénzügyi rendszer javításáról” szóló jelentését, amely alatt az orosz tisztviselők nyilvánvalóan azt értették, hogy „alternatívát kell találni a fegyverként használt dollárral szemben”.
Donald Trump ismét a dollár globális dominanciáját vette védelmébe, figyelmeztetve a Brics-országokat, hogy 100%-os vámokat vetne ki a Kína és Oroszország vezette szövetség tagjaira, ha valutaalternatívát teremtenének a dollár helyett. Az Egyesült Államok volt elnöke szerint a dollár elvesztése a világgazdasági vezető szerep elvesztésével érne fel, ezért semmilyen agresszív lépéstől nem riad vissza.
Donald Trump 100 százalékos vámokkal fenyegette meg a BRICS-országok tömörülését, miután felmerült, hogy közös valutát hoznának létre. Az Egyesült Államok megválasztott elnöke kemény fellépést ígér a dollár dominanciáját veszélyeztető törekvésekkel szemben - tudósított a CNN.
Tovább esett a forint a csütörtöki kereskedésben, délelőtt egészen 415-ig ütötték az euróval szemben, ami új kétéves forintmélypontot jelentett. A forint esése napok óta teljesen kilóg a régiós devizák trendjéből, így a forint új történelmi mélypontra bukott a lengyel fizetőeszközzel szemben. Estére aztán a 413-as szintig korrigált vissza a kurzus, amit elsődlegesen magyarspecifikus hírek mozgatnak mostanság. Ilyen a péntek reggelre várt, új MNB-elnök személyével kapcsolatos bejelentés, valamint a péntek estére időzített Moody's hitelminősítői felülvizsgálat, de a befektetők figyelnek az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokra is kockázatot jelentő szankciókra is.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A régiós ország Ukrajnát is segítheti hírszerzési adatokkal.
Donald Trump este megszólal.
Trump bejelentésére vár mindenki. Cikkünk folyamatosan frissül.
Trump vámjainak hatásaira válaszul léphetnek.
A rossz nemzetközi hangulat a hazai piacot sem kerülte el.
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?