2021 óta minden korábbinál nagyobb érdeklődést mutat a magyar lakosság a külföldi és a devizás megtakarítások iránt, termékfejlesztési és értékesítési kihívás elé állítva a hazai pénzügyi szolgáltatókat. Az elmúlt egy év sem volt kivétel ez alól, ma a folyószámla- és lekötött betétekben heverő pénzük 27 százalékát (!) nem hazai forintbetétben tartják a háztartások. Megnéztük, mit is hozott pontosan e téren a tavalyi év. A devizás megtakarítások előretörésével Biztosítás 2025 konferenciánkon is foglalkozunk, érdemes regisztrálni.
Nagy pénzek szabadulnak fel a mostani hetekben, elsősorban a Prémium Magyar Állampapír kamatfizetéseinek köszönhetően. A Portfolio által megkérdezett szakértők szerint a pénzpiaci és kötvényalapok továbbra is versenyképesek az állampapírokkal szemben, de a magasabb hozam érdekében érdemes fokozatosan növelni a kockázati kitettséget, és azt is elárulják, mivel. A „forint vagy deviza” kérdésben abban mindenki egyetért, hogy fontos a devizában való diverzifikáció, de ennek mértékében és időzítésében már megoszlanak a vélemények. Vannak, akik szerint nem érdemes sok pénzzel a forint ellen fogadni, mások úgy látják, hogy hosszú távon a hazai fizetőeszköz nem tud kitörni a gyengülő trendből. A szakértők azt is elárulták, mit gondolnak az amerikai részvényekről, érdemes-e még ezekbe fektetni, illetve milyen egyéb régiók részvénypiacai hozhatnak most sokat a konyhára.
Az elmúlt héten a forint árfolyama erőteljes ingadozásokat mutatott, amit az ukrajnai béketárgyalásokkal kapcsolatos várakozások és az amerikai inflációs adatok okozta piaci bizonytalanság fokozott. A héten a szokásosnál kevesebb piacmozgató adat várható, inkább a geopolitikai hírek alakíthatják az árfolyamot. Reggel a forint gyengülni kezdett mind a dollárral, mind pedig az euróval szemben, de később korrigált. Nap közben Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, hogy a béketárgyalások eredményeképpen a forint árfolyama az euróval szemben benézhet a 400 forint alá is.
Az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos piaci bizakodás többhavi csúcsra ugrasztotta a forintot pénteken délelőtt az euróval és a dollárral szemben, de aztán éles fordulat mutatkozott piaci hangulati és technikai elemzési okok miatt. Az euró jegyzése így 401 alattról átmenetileg 403,5-ig, a dolláré 382-ről 385,5-ig ugrott, majd szinte teljesen visszasüllyedt. A befektetők figyelme most elsősorban a pénteken kezdődő Müncheni Biztonságpolitikai Fórumra irányul, amelynek keretében amerikai-orosz egyeztetés történik. A délutáni amerikai adatcsomagból a kiskereskedelmi statisztika a vártnál gyengébb lett, míg az ipari termelési adat erősebb, de ezekre a dollár mindkét esetben gyengüléssel reagált.
Újabb lendületet vett a héten a forint erősödése, mivel a piaci szereplők elkezdték árazni az ukrajnai békét Donald Trump és Vlagyimir Putyin elnökök telefonbeszélgetését követően. Várhatóan a piacokon a következő hetek továbbra is a békéről szólnak majd, lévén, hogy újabb részletek derülhetnek ki a két elnök találkozójáról és a tűzszünet részleteiről. Eközben a forint piacán olyan történik, amelyre csak nagyon ritkán van példa. A mostani helyzet azonban merőben más lehet az eddig tapasztaltaktól, mutatjuk miért.
Múlt heti elemzésünkben felhívtuk előfizetőink figyelmét a Richter alulteljesítésére és egy potenciális fordulatra. Ez a fordulat már el is kezdődött, a részvény árfolyama pedig hosszú idő után már a csökkenő trendből is kitört. Jó hír a befektetők számára, hogy a Richter továbbra is rendkívül olcsó, emellett pedig most kedvező események is fűtik az emelkedést.
A spanyol felügyelet hétfőn közölte, hogy 10 millió eurós bírságot szabott ki a német Deutsche Bankra a spanyol ügyfeleknek adott, pénzügyi eszközökkel (különösen devizaalapú derivatívákkal) kapcsolatos tanácsadási jogsértések miatt – írja a Reuters.
Közeledik a 400-hoz az euró-forint árfolyam – fél évvel ezelőtt ez még aggodalomra adott okot, most azonban már a forint látványos erősödésének jele. A rázós év- és hétkezdet után a magyar fizetőeszköz háromhavi csúcsra kapaszkodott az euróval szemben. A nagy lendület azonban könnyen kifulladhat, és úgy tűnik, hogy most van itt egy jó lehetőség az euróváltásra.
Az OTP Bank Nyrt. a mai napon 100 százalékos árfolyamon visszahívja a 2006-ban euróban kibocsátott, változó kamatozású OTP Perpetual (örökjáradék) vállalati kötvényének teljes piacon lévő mennyiségét. A hazai befektetők körében igen kedvelt eszközben összesen 247,7 millió eurót, azaz mintegy 100 milliárd forintot tartottak a kötvényesek - hívta fel rá a figyelmet az SPB Befektetési Zrt. friss közleményben.
Tíz egységet ugrott a forint a gyengülő dollárral szemben három kereskedési nap alatt szerdáig, de ennek csütörtök reggelre átmenetileg vége lett és a 390 feletti tartományban járt az árfolyam. Ebben az újra erősebb dollár mellett annak is szerepe lehetett, hogy gyenge magyar ipari termelési és kiskereskedelmi adatok érkeztek, illetve az MNB Monetáris Tanácsának egyik tagja az eddiginél magasabb inflációs pályát vázolt idénre, amely mellett a 6,5%-os alapkamat akár túl kevés reálkamatot is jelenthet a forintbefektetők számára. Még a reggeli órákban azonban megfordult a forint árfolyama, és nagy menetelésbe kezdett a hazai fizetőeszköz: napon belül 3 egységet erősödött, új 3 havi csúcsára ért a forint.
A jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben is lehet jó befektetési döntéseket hozni, de a viharos időkben is kell tartani a lefektetett elvek mellett - mondta Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója az Inforádió Aréna című műsorában. Szerinte a magyar befektetők túlzottan az ingatlanokra fókuszálnak, pedig növelni kellene a részvénybefektetések súlyát a portfólióban. Kifejtette azt is, hogy 50-50%-os forint-deviza arányt tartja ideálisnak a megtakarításoknál és szerinte hiba volt az állam részéről, hogy ilyen magas reálkamatot fizetett a lakossági állampapírokra.
Egy éve azt írtuk, jó esély van arra, hogy 2024 a hitelpiaci kilábalás éve lesz az előző évi szabadesés után. A lakossági hitelezés végül szinte minden várakozást felülmúlva robbant egy nagyot: még soha nem vettek fel annyi lakáshitelt és személyi kölcsönt a háztartások, mint tavaly, legalábbis forintösszegüket tekintve. A vállalati hitelezésben viszont késik a kilábalás: a forint gyengülése, vagyis az átértékelődés többet „tett” a hitelállomány bővüléséért 2024-ben, mint az aktuális hiteltranzakciók. Azt is megnéztük, mi újság a bankbetéteknél.
Az éves infláció januárban enyhén mérséklődött Törökországban, de a vártnál kisebb mértékben, miközben a havi áremelkedés a becsléseket meghaladva gyorsult.
Mozgalmasan indult a 2025-ös év a tőkepiacokon, Donald Trump újabb elnöki ciklusának elindulása, és az ahhoz kapcsolódó intézkedések keltettek hullámokat a tőzsdéken, majd a héten már egy új sztori, a DeepSeek által kifejlesztett kínai mesterséges intelligencia okozott igen komoly piaci mozgásokat. Mindeközben a negyedéves vállalati gyorsjelentési szezon is elindult, amely várhatóan a következő hetekben is meghatározó tényező lehet a piaci mozgásokban, illetve egyes szektorok megítélésében. Megnéztük, hogy mely tőkepiaci eszközökben hozott izgalmas mozgásokat a január, és mi mozgatta az árfolyamokat.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az OTP Alapkezelő írását olvashatják:
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Gránit Alapkezelő írását olvashatják:
Gyalog járják végig a szakértők a vonalat.
Musk a szlovák elnökkel tárgyalt a mai napon.
Nagyszabású együttműködést jelentettek be.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?