Egy kockázatkerülő környezetben a befektetők hagyományosan biztonságos eszközökbe, például jó minőségű kötvényekbe helyezik az eszközeiket, hogy elkerüljék a visszaeséseket és a tartós tőkeveszteséget, és hogy a kockázatvállalási hajlandóság javulásakor vonzóbb értékelések mellett ismét kockázatos eszközökbe fektessenek be. A jelenlegi gazdasági környezetben azonban a magas infláció, az anticiklikus központi banki és a laza költségvetési politika kombinációja miatt a kötvények a kockázatkerüléssel jellemezhető időszakokban nem képesek betölteni a biztonságos menedék szerepét. Éppen ellenkezőleg, a kötvénypiacok előtt álló kihívások a likviditási csatornán keresztül egyre gyakrabban váltanak ki kockázatkerülést más eszközosztályokban is.
Mivel a közeljövőben nem várható az inflációs nyomás jelentős csökkenése, a befektetők egyre inkább arra számítanak, hogy a kamatlábak hosszabb ideig magasabbak maradnak.
Amíg ez a gazdasági állapot fennáll, az abszolút hozamú stratégiák által biztosított "béta zéró" megközelítés értékes stabilitási és diverzifikációs előnyökkel járhat. A "béta zéró" hozamok elérése érdekében az alapkezelők a piacok általános irányától függetlenül arra törekszenek, hogy a portfóliómenedzserek szakértelme révén ragadják meg a piacok mögöttes alkotóelemei által kínált relatív hozamot.
A diverzifikáció előnyei és a konzisztens hozamprofil
“Az ARGE alapot úgy alakítottuk ki, hogy a piaci körülményektől függetlenül pénzpiaci hozamok felett +3-5%-os bruttó hozamot biztosítson; ezt hároméves teljesítménye során sikeresen elérte, hozamai a hagyományos eszközosztályok hosszú távú megoldásainak hozamaitól eltérően viselkedtek” – mondta el a Portfolio-nak Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója. A tavalyi évben ez kifejezetten megmutatkozott, amikor a növekvő inflációs nyomás és az emelkedő kamatlábak közepette a részvényeknél és a kötvényeknél egyidejűleg alakult ki eladási hullám.
Az ARGE piacsemleges stratégia egy olyan reprodukálható és kockázatkezelt portfólióépítési folyamatot alkalmaz, amely célja az ágazathoz, országhoz, pillanatnyi gazdasági lendülethez, devizanemhez és stílusbeli torzításokhoz kapcsolódó, nemkívánatos tényezőkockázatoknak való kitettség mérséklése.
A pozitív bruttó abszolút hozamot az alap úgy érte el, hogy a kockázatot és a hozamot is elsősorban az egyedi részvények kiválasztása határozta meg, mivel a többi tényezőt és stílusbeli elfogultságot általában sikerült kiküszöbölni. “Az alulról felfelé irányuló elemzési és a részvénykiválasztási folyamatainknak köszönhető, hogy bevezetése óta kb. 5%-os volatilitás mellett sikerül ezt az eredményt elérni. Az abszolút hozamú megoldások befektetői számára ez kritikus fontossággal bír” – hangsúlyozta a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.
Az ARGE alap a Fidelity fundamentális részvényelemzésen alapuló ismeretei által biztosított tartós alfa-forrásból merít.
Az alap az elemzésből származó legjobb befektetési ötletekből válogat, ezzel egyidejűleg pedig "shortolja" a legkevésbé vonzónak ítélt befektetéseket.
Az abszolút hozam
Az alapnál használt befektetési stratégia piacsemleges, vagyis a részvények portfólióba való bekerülésénél nem veszik figyelembe a piacok mozgását, bottom up megközelítést alkalmaznak, vagyis a részvények mögött álló vállalatok fundamentumaiból indulnak ki, ebben a Fidelity elemzői csapatára támaszkodnak, és long valamint short pozíciókat is felvesznek.
“Arra számítunk, hogy az egymással nem korreláló, alternatív stratégiákba (amilyen az abszolút hozam) történő allokációk a diverzifikáció révén javíthatják a kiegyensúlyozott portfóliók összesített, kockázattal korrigált hozampotenciálját” – tette hozzá Al-Hilal István.
Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ