Úgy látszik, hogy Donald Trump amerikai elnököt – első elnöki ciklusával ellentétben – már nem érdekli, hogy intézkedései milyen károkat okoznak a pénzpiacokon. Úgy tűnik, Trump mostanra megszállottja lett az intézmények leépítésére vonatkozó radikális megközelítésnek, amely többek között a Federal Reserve, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank ellen irányul.
Idén februárban hosszú idő után először ismét kifelé áramlott az európai pénz az amerikai részvényekből - írja a Financial Times. Az Európában jegyzett, amerikai részvényekbe fektető ETF-ek 510 millió dolláros tőkekivonást szenvedtek el múlt hónapban.
Egy hét alatt közel 3 milliárd dollár áramlott ki a spot bitcoin ETF-ekből, ami a Bloomberg adatai szerint a legrosszabb adat az alapok egy évvel ezelőtti bevezetése óta.
Az Európai Központi Bank (EKB) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 júliusában repo megállapodást kötött egymással, amely eurolikviditást biztosított a magyar pénzügyi intézmények részére a koronavírus-járvány miatt fellépő piaci zavarok miatti esetleges devizalikviditási igények kezelésére. A megállapodás több alkalommal, legutóbb 2022 decemberében került meghosszabbításra az elhúzódó orosz-ukrán háború miatt kialakult pénzpiaci feszültségre való tekintettel. Az MNB kezdeményezésére az EKB 2025 januárjában a repo eszköz újabb meghosszabbításáról döntött, mellyel a repo megállapodás lejárata 2027 január végéig kitolódik.
Az év végéig két kamatcsökkentésre számít a piac az MNB-től, ezt mutatják a határidős kamatmegállapodások árazásai. Ez alapján nem történt elmozdulás a várakozásokban a tegnapi kamatdöntő ülés után, pedig a jegybank lehetőségeihez képest egészen egyértelműen üzent: nincs tér a monetáris lazításra.
A globális pénzpiacok jelentős mozgásokat tapasztaltak az év első hetében, amit elsősorban az amerikai kormányváltással kapcsolatos várakozások és a közelgő munkaerőpiaci adatok befolyásoltak. A befektetők óvatossága megmutatkozott a pénzpiaci alapokba történő masszív tőkebeáramlásban is, miközben a részvény- és kötvényalapok is élénk forgalmat bonyolítottak - írja a Reuters.
A Federal Reserve mérlegcsökkentési folyamatának várható befejezése későbbre tolódhat a nagybankok előrejelzései szerint. A Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve rávilágít a monetáris politika és a pénzügyi piacok közötti összetett kapcsolatra, valamint a gazdasági bizonytalanságok hatására a központi bank döntéshozatalában.
A brit államkötvénypiac jelentős nyomás alá került szerdán, ami a hozamok meredek emelkedéséhez vezetett. A 10 éves kötvények hozama 2008 októbere óta nem látott magasságokba emelkedett, míg a 30 éves papírok hozama 26 éves csúcsot döntött.
A BlackRock bitcoin ETF-jéből rekordmennyiségű tőke áramlott ki csütörtökön, az iShares Bitcoin Trust ETF (IBIT) 333 millió dolláros nettó kiáramlást szenvedett el, ami a legnagyobb egynapos veszteség az alap tavaly januári indulása óta - számolt be a Bloomberg.
A Bank of England rekordközeli összeget osztott szét a legutóbbi rövid távú repóügyletén. A jegybank 46,18 milliárd fontot (57,49 milliárd dollár) bocsátott a pénzpiacok rendelkezésére, ami a második legmagasabb összeg a nyilvántartások szerint. Ez jelentősen meghaladja a december 19-i 38,075 milliárd fontos kihelyezést.
A forint az év utolsó napját úgy kezdi, ahogy az utolsó előttit befejezte, 411 felett jár kicsivel az euró, de délelőtt kissé erősödésbe kezdett. Napközben viszont gyakorlatilag visszatért arra a szintre, ahol tegnap este járt. A dollár nagy lendületben van ma, és közel került a 2022 őszi csúcshoz.
A múlt heti határozott forinterősödés után ezt a hetet kis gyengüléssel kezdte a magyar fizetőeszköz 410-ről 411 körülig és délután sem volt érdemi változás, noha a dollár igencsak erőre kapott. Emiatt a dollár/forint árfolyam újra 396-ig emelkedett.
Jelentős emelkedéssel zárta az év 11. hónapját a BUX index. A legnagyobb forgalmat generáló részvény ezúttal is az OTP volt, a brókercégek közül pedig a Wood végzett az első helyen - derül ki a legfrissebb forgalmi adatokból.
A ma reggeli európai beszerzési menedzserindexek ismét csalódást keltően alakultak. A feldolgozóipar szenvedését már megszokhattuk, de most már a szolgáltatószektorban is látszanak a problémák. Ennek hatására az euró óriásit gyengült a dollárral szemben, így a forint rövid időre 398 fölé került a dollárral szemben. Az euróval szemben viszont egyelőre stabilan 411 körül áll a forint.
December 18-án az év végén átnyúló futamidejű eurolikviditást nyújtó devizaswap tendert, illetve kéthetes jegybanki diszkontkötvény aukciót tart a Magyar Nemzeti Bank a rendszeresen alkalmazott eszközök mellett. A jegybank célja az év végi pénzpiaci turbulenciák megakadályozása.
Az Egyesült Államok elnökválasztásának eredménye jelentősen befolyásolhatja a Federal Reserve monetáris politikáját. Donald Trump győzelme után a szakértők és a pénzpiacok átértékelik a korábbi várakozásokat a kamatcsökkentések ütemével és mértékével kapcsolatban. Az új adminisztráció gazdaságpolitikai tervei ugyanis potenciálisan inflációs hatásúak lehetnek, ami a jegybank óvatosabb hozzáállását eredményezheti.
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Amit a tőzsdéről mindeknek tudnia kell.
A vámok 60 napon belüli kongresszusi jóváhagyás hiányában hatályukat vesztenék.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.