
A KPMG 2024 Energy CEO Outlook 120 vezérigazgató válaszain alapul 11 országból. Arra keresi a választ, milyen jelentős átalakulásokon megy keresztül az energiaszektor, melyek voltak tavaly a legjelentősebb kihívások, és a vezetők hogyan navigálnak ezek között a hosszú távú siker érdekében.
“A válaszok alapján jól látszik, hogy a vezérigazgatók a legnagyobb kihívásnak a geopolitikai helyzetet látták 2024-ben, 55 százalékuk jelölte meg ezt a szempontot. A közel-keleti válság, az együttműködési nehézségek a szankcionált államokkal, illetve a kritikus ásványokért folytatott küzdelem is jelentős nehézségeket okozott az energiapiacok számára. A válaszadók 43 százaléka említette a gazdasági bizonytalanságot, és ugyanennyien a Gen AI okozta versenyhelyzetet” – mondta a kutatást elemezve kapcsán Losonczy Géza, a KPMG energetikai és közüzemi szektorának vezetője.
A geopolitikai bizonytalanság folyamatos mozgékonyságot és éberséget igényel, míg az ágazatban érintett nagy és összetett ellátási láncoknak operatív szempontból rugalmasnak kell lenniük a váratlan eseményekkel, például a kibertámadásokkal szemben.
Optimizmus a fejlődést illetően
Az energiaszektor vállalatainak vezérigazgatói a komoly kihívások ellenére az előző évhez hasonlóan optimisták: 78 százalékuk bízik a gazdaság, illetve vállalatuk növekedésében. Ez a CEO Outlook teljes, 1300 főre kiterjedő mintáján mérthez (72 százalékhoz) képest magasabb érték. Bizakodásuk a KMPG szerint a változások átvészelésében szerzett mély tapasztalatokból, valamint az energiaárak tartós rugalmasságából fakad. Ugyanakkor továbbra is tisztában vannak az előttük álló számos kihívással. Várakozásaikat leginkább három trend befolyásolja: a kereskedelmi szabályozások várható alakulása, a kiberbűnözés és a Gen AI.
A megkerülhetetlen Gen AI
A megkérdezettek csaknem kétharmada véli úgy, hogy a technológiai fejlődés terén az egyik legfontosabb befektetési lehetőség a generatív mesterséges intelligencia. Erre azonban egyre inkább középtávú előnyként gondolnak: a válaszadók szerint az ilyen beruházások 3-5 év alatt térülhetnek meg. 65 százalékuk (a teljes mintán mért 63 százalékhoz képest némileg nagyobb arányuk) látja így, míg az előző évben még csak 48 százalék vélte ezt.
2023-ban egyébként még a nyereségesség növekedése volt a mesterséges intelligenciától leginkább várt előny. Ez azonban 2024-ben lejjebb csúszott a listán. Most a megnövekedett innováció vezet, amelyet a nagyobb hatékonyság és termelékenység, valamint a képzett és a jövőre felkészült munkaerő követ az elvárások listáján.
A munkahelyek megtartásával kapcsolatban nem sokan aggódnak: a KPMG 2024 Energy CEO Outlook szerint a megkérdezett vezetők 79 százaléka úgy véli, hogy a következő három évben a mesterséges intelligencia miatt nem csökken majd a dolgozók létszáma.
A szektor vezérigazgatói ugyanakkor tisztában vannak a mesterséges intelligenciával együtt járó kockázatokkal is
az etikai dilemmáktól és a technikai bonyodalmaktól kezdve a költségekkel kapcsolatos aggályokon át, a széles körű alkalmazotti elfogadás elősegítéséig.
Felkészültebbek a kibertámadásokkal szemben
„A mesterséges intelligenciánál az érem másik oldala a technológiai kockázat – legfőképpen a kiberbiztonság. Itt egy nagyobb különbség látszik 2023-hoz képest: 2024-ben 12 százalékponttal több vezető volt, aki azt állította, hogy önmagát jól felkészültnek tekinti egy kibertámadás elhárítására. Arányuk tehát 46-ról 58 százalékra emelkedett” – mondja Losonczy Géza.
A védekezés természetesen komoly ráfordításokkal is jár. Az energiaszektorban tevékenykedő cégek vezetőinek 72 százaléka nyilatkozta azt, hogy vállalata növeli a kiberbiztonságba történő beruházásokat az AI fenyegetések elleni védelem érdekében. Jóval kevesebben (52 százalék) bíznak azonban abban, hogy vállalatuk képes lépést tartani a gyors AI-fejlődéssel.
Vissza az irodába – az energiaszektorban is
A tehetséggel és a munkaerővel kapcsolatos kérdések egyébként továbbra is kulcsfontosságúak. A generációs tényezők kiegyensúlyozása döntő lehet, mivel a tapasztalt dolgozók közelednek a nyugdíjhoz, a fiatalabbak pedig általában másként viszonyulnak a munkamodellekhez, a karrierutakhoz és a társadalmi értékekhez.
A megkérdezettek 93 százaléka úgy véli, hogy ezek a tényezők hatással lesznek a cégnél a toborzásra, a tehetségek megtartására, a vállalati kultúrára. Annak ellenére azonban, hogy a fiatalabb generáció kedveli a távmunkát és a hibrid munkavégzést, a vezérigazgatók 93 százaléka azt jósolja, hogy a következő három évben a dolgozók teljes mértékben visszatérnek az irodákba. Nem csoda, hogy a teljes mintán mért 83 százalékhoz képest az energiaszektor vezetői jobban hisznek az irodákba visszatéréshez, hiszen kritikus infrastruktúráról, jelentős eszközállományról van szó eben az iparágban.
A KPMG által megkérdezett vezetők azt is felismerik, hogy jelentős erőfeszítésekre lesz szükség a dolgozók képzéséhez: csak 23 százalékuk biztos abban, hogy alkalmazottaik rendelkeznek a megfelelő készségekkel az AI előnyeinek kiaknázásához.
Az ESG-stratégiák jövője
Az ESG szinte mindenki számára kulcsfontosságú stratégiai elem lett az elmúlt időszakban. A KPMG összességében úgy látja: az energiaszektorban pozitívan viszonyulnak az ESG-hez. A válaszadók csaknem háromnegyede (72 százalék) mondta, hogy az elveket teljes mértékben beépítette működésébe, azt pedig még többen (79 százalék) állítják, hogy rendelkeznek a növekvő ESG-jelentési előírások teljesítéséhez szükséges képességekkel és kapacitással. A megtérülést a GenAI-hez hasonlóan itt is középtávú játéknak tekintik, 56 százalékuk csak három-öt éven belül számít jelentős megtérülésre.
A vezetők többsége, 58 százaléka arra számít, hogy vállalatuk 2030-ra eléri a net zero célokat,
de mindannyian elismerik, hogy a dekarbonizáció útjában több akadály is állhat. Ezek közül a legjelentősebb az ellátási lánc dekarbonizálásának komplexitása (35 százalék), amelyet a készségek és a szakértelem hiánya (22 százalék) követ.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Mi történik a lakáspiacon? - Ennyit drágultak egy év alatt a magyarországi lakások
Közzétette legfrissebb számait a KSH.
Felbolydult a világ, bajban a gazdaság - Hétfői híreink a vámháborúról
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Megvan a kulcs, hogy kell fellépni a kereskedelmi háborúban
Robert Habeck német gazdasági miniszter is megszólalt.
Azt mondják, mélyen benyomultak az oroszok Szumiba - Baszivka is elesett
Szárazföldi offenzíva zajlik.
Zsiday Viktor: Arcátlan követelések, amikből lehet engedni
Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel kell föllépni...
Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre? Mi...
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi...
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt....
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A...
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg...
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú...
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek...
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást!...


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.