Idén visszafogottabb bérnövekedés várható Magyarországon, mivel a vállalatok kisebb emelést terveznek. A dolgozók részéről azonban sokkal magasabbak az elvárások, mint a munkáltatói ajánlatok. A vállalatok egyrészt a munkaerő megtartás érdekében kénytelenek lesznek a bérek igazítására, másrészt a legkisebb bérek központi emelése miatt követniük kell a minimálbér és a bérminimum ütemét.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen munkavállalói elvárásokkal indultak az idei bértárgyalások, és ezzel szemben milyen emelést adnának a munkaadók. Erről Hornyák Józsefet, a Portfolio munkaerőpiaccal foglalkozó elemzőjét kérdeztük. A második blokkban az AutoWallis Csoport tavalyi értékesítési számairól, a fontosabb bejelentésekről és az idei tervekről beszélgettünk Ormosy Gáborral, a cég vezérigazgatójával.
A német gazdaság válsága adja a februárban esedékes választás előtti kampány fő témáját. A kancellári poszt várományosa, Freidrich Merz ígéreteiben látványosan visszatükröződnek a német gazdaság problémái, a gazdaságpolitikai programja első látásra sokat ígér: alapavetően piacpárti fordulat várható az országban egy CDU-vezette kormánytól, hasonló reformok pedig már sok ország esetén bizonyították növekedésösztönző hatásukat. Ezzel együtt a szkepticizmus is indokolt: mind belső, mind a külső nehézségek akadályozhatják a jövőbeli kormány gazdaságpolitikai programjának végrehajtását, így a nagy ígéretekből végül nagy csalódás lehet. Mindenesetre a német fejleményeket fontos lesz szorosan követni, hiszen nem egyedül Németország szenved strukturális nehézségektől, a fejlemények így komoly tanulsággal szolgálhatnak egész Európa számára.
Az idei magyar üzleti várakozások derűlátóbbak a cseh és román kilátásoknál, de óvatosak a hazai fizetésemelési és toborzási tervek. Mindeközben érdekes fejleményeket látunk az örökzöld témákban, a külföldi munkavállalók, a home office, illetve a mesterséges intelligencia terén.
Az ukrajnai háború esetleges lezárása új kihívások elé állíthatja a kelet-európai országokat, különösen a munkaerőpiac és a gazdasági növekedés terén. A régió, amely jelenleg az Európai Unióba menekült ukránok többségének ad otthont, a béke esetén elvándorlással szembesülhet, ami tovább fokozhatja a már amúgy is feszült munkaerőpiaci helyzetet és az inflációs nyomást - állapítja meg elemzésében a Reuters.
Január 11-ével záruló héten 217 000 főre emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma az Egyesült Államokban, ami 14 000 fős növekedést jelent a megelőző héthez képest. A munkanélküli segélyezettek száma a szezonálisan kiigazított adatok szerint 1,2 százalékon maradt, míg a biztosítással rendelkező munkanélküliek száma 2,28 millió főre nőtt.
Az elmúlt napokban erősödni tudott a forint, annak ellenére, hogy az amerikai kötvényhozamok magasan ragadtak és a dollár ereje is megmaradt. A mai nap kezdetben szintén jól alakult a forint számára, a dollár esése mellett a forint még tovább kapaszkodott, így mind az euróval, mind a dollárral szemben megtört a több hetes forintgyengülési trend. Délután viszont jött a fordulat a devizapiacon.
Az elmúlt pár évben a demográfusok szinte csak kapkodják a fejüket, ha a dél-koreai folyamatokról van szó, mivel az ország olyan adatokat produkál, amelyek ezt megelőzően szinte teljesen elképzelhetetlenek voltak békés időszakban. A helyzet azért különösen érdekes, mivel a távol-keleti ország a világ egyik legfejlettebb hatalma: magas az egy főre jutó GDP, fejlett az ipar, modern és versenyképes az oktatási rendszer. A szép számok mögött viszont egy olyan társadalmi összeomlás kezd kirajzolódni, amelyben éppen a remek gazdasági eredményeknek van kimagasló szerepe.
Rekord alacsony szintre csökkent a VOSZ Barométer felmérés fő mutatója, illetve három alindexe is 2024 negyedik negyedévében – derül ki a hazai kkv-k üzleti hangulatát, beruházási hajlandóságát és pénzügyi helyzetét negyedévente mérő felmérés friss eredményeiből. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) megbízásából az Egyensúly Intézet által negyedévente készített felmérésből az is kiderül, hogy továbbra is jelentős (69%) azoknak a vállalkozásoknak az aránya, akik az áraikba beépítik az inflációt. A fizetésemelést nem tervező kkv-k aránya 92%, ami a mérés indulása óta nem volt még ilyen magas szinten.
2025 januárjában vezették be a bankok a munkáshitelt, amellyel a diplomával nem rendelkező, felsőoktatási tanulmányt nem folytató fiatalok pályakezdését segíti a kormány. Legfeljebb 4 millió forint kamatmentes hitelt vehetnek fel így a 17 és 26 év közötti fiatalok maximum 10 éves futamidővel, ami a 0,5%-os kezességvállalási díjjal együtt 35 ezer forintos havi törlesztőrészletet jelent. A hitelfelvevő nők még részleges vagy teljes tartozás-elengedést is kapnak, ha legalább 2 gyermeket vállalnak, és 180 napon belül „lejelentik” a gyermeket. Munkáshitel 2025: mutatjuk a tudnivalókat!
Donald Trump megválasztott amerikai elnök Tegyük újra naggyá Amerikát (Make America Great Again – MAGA) koalícióján belül a vártnál hamarabb jelentkeztek a repedések. December végére a technológiai milliárdosokból álló szárny nyílt összetűzésbe keveredett a MAGA nativista szárnyával a H-1B vízumprogram miatt, amely lehetővé teszi az amerikai vállalatok számára, hogy évente mintegy 600 ezer képzett külföldit alkalmazzanak ideiglenes jelleggel.
A világ fejlett gazdaságainak jelentős kihívásokkal kell szembenézniük a következő évtizedekben a csökkenő születési ráták miatt. Egy friss McKinsey-jelentés szerint a termelékenység drasztikus növelésére lesz szükség ahhoz, hogy fenntartsák az életszínvonal eddigi javulását - írta meg a Financial Times.
A brutálisan erős amerikai gazdaság és Trump-elnök vámpolitikája miatt megállíthatatlannak tűnik a dollár erő, miközben sem Európában, sem Kínában nem látszik beindulni a növekedési motor. Eközben a piac egyre biztosabbra veszi, hogy a Fed megállhat a kamatcsökkentéssel, aminek az olyan feltörekvőpiaci devizák isszák meg a levét, mint amilyen a forint is. Ennek fényében nem csoda, hogy már 406 fölött is járt a forint a dollárral szemben.
Jelentősen csökkent tavaly a meghirdetett új pénzügyi munkahelyek száma a londoni Cityben, mivel a pénzügyi szolgáltató cégek a nehéz gazdasági körülmények közepette költségcsökkentésekbe kezdtek - áll az egyik vezető globális pénzügyi munkaerőpiaci adatszolgáltató és tanácsadó cég hétfőn Londonban ismertetett friss felmérésében.
A vártnál jóval erősebb amerikai munkaerőpiaci adatok hatására jelentős, széleskörű hangulatromlást láthatunk a piacokon. A befektetők kockázatvállalási kedvének csökkenésével a kriptovaluták is erős eladói nyomás alá kerültek az előző napokban. A bitcoin árfolyama pedig máris leszakított egy kritikus szintet, amivel nagy tér nyílt meg a további esés előtt. Ráadásul most az ether esetében is meglehetősen csúnyán néz ki a technikai kép, így megnéztük, hogy milyen fontos szintekre érdemes most figyelni a két kriptó esetében.
Viharos vizeken, változó szabályozási környezetben, növekvő munkanélküliség mellett is bőven jut kihívás azon vállalatoknak, amelyek munkaerő-felvételben gondolkodnak 2025-ben, legyen szó a fluktuáció pótlásáról vagy a létszám növeléséről.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.