A várt 2,4% helyett 2,6%-ra ugrott decemberben éves alapon az infláció Németországban a novemberi 2,2%-ról, azaz 11 hónapja nem látott gyors fogyasztói áremelkedésről beszélhetünk – derült ki a német stasztikai hivatal hétfői adatközléséből.
Európa modellje, amely egyensúlyra törekvő életmódot és erős szociális rendszereket helyez előtérbe, jelentősen különbözik az Egyesült Államoktól, ezért a közvetlen összehasonlítások félrevezetőek. Szükség van a megújuló energiába és a technológiai innovációba történő stratégiai beruházásokra, hogy növeljük Európa versenyképességét. Az olyan kihívások ellenére, mint a magasabb energiaárak és a védelmi kiadások, Európa növelheti versenyképességét és jelentős gazdasági szinergiákat érhet el, ha a magas megtérülésű beruházásokra összpontosít, és befejezi például a tőkepiaci unióhoz hasonló kezdeményezéseket – többek között ezekről beszélt Solveigh Hieronimus, a McKinsey & Company vezető partnere a Portfolio-nak adott interjúban.
A kormány több mint 165 milliárd forintot csoportosít át a helyközi és elővárosi közösségi közlekedési társaságok működéséhez, hogy ellensúlyozza a megemelkedett energiaárak, béremelések és egyéb költségnövekedések hatásait. Az intézkedés célja a közlekedési szolgáltatások folyamatosságának fenntartása, miközben figyelembe veszik a korábbi évek költségtérítési elszámolásait is.
Jövő évtől megváltozik a Központi Statisztikai Hivatal sokak által kritizált inflációs számítása. Az Eurostat szerint ugyanis nem lehet hónapról hónapra változó súllyal figyelembe venni a rezsicsökkentett és a hétszeres árú lakossági gázt. A múltban a módszertani vitának volt tétje: a választott megoldástól függően eltérő inflációs mutató adódott. A jövőben várhatóan ennek csak kisebb jelentősége lesz.
Az európai ipari szektor számos kihívással szembesül a közelgő téli hónapokban, köztük a gyorsan fogyó gázkészletekkel, a cseppfolyósított földgázért folytatott ázsiai versennyel, és az orosz földgáz importjának várható csökkenésével. Ezek a tényezők együttesen nyomást gyakorolnak az európai földgázárakra, és ez előreláthatólag csak tovább fog romlani. Annak ellenére, hogy az Európai Unió földgáz iránti étvágya jelentősen elmarad a járvány előtti szintektől, a magas földgázár tovább növeli a kontinens vállalatainak költségeit és gyengíti versenyképességét egy olyan időszakban, amikor globális szinten is kiélezett a verseny.
Jóváhagyta szerda este a lengyel parlamenti felsőház (szenátus) a lakossági energiaárak befagyasztásáról szóló, előzőleg az alsóházban (szejm) már megszavazott törvénymódosítást, amely értelmében 2025 szeptember végéig befagyasztják a lakossági áramárakat.
Gyorsult a novemberi infláció Svájcban, de még továbbra is a célsávon belül van. A frank viszont folyamatosan erősödik, ami lefelé nyomja a belföldi árakat, ezt pedig a jegybank tovább kamatcsökkentésekkel kívánja megakadályozni.
Novemberben gyengén teljesít a német gazdaság a most közölt bmi-adatok szerint, de akkora negatív meglepetést nem látunk, mint a francia adatban.
A múlt heti inflációs adatok nagyon meglepően alakultak, amiben a fő szerepet a telefon és internet előfizetések havi alapon számolt közel 7%-os áresése játszotta. Megkeresésünkre a Magyar Telekom elmondta, hogy többek között mi állhatott az ügy hátterében.
A görög miniszterelnök, Kyriakos Mitsotakis bejelentette, hogy Görögország a tervezettnél korábban, 2025-ben megkezdi a mentőhitelek visszafizetését. Emellett bírálta a délkelet-európai országok által fizetett magasabb energiaárakat, és sürgette az Európai Uniót egy egységes energiaszabályozó létrehozására.
A francia áramexport idén rekordot dönthet, miközben az ország energiaellátása stabilnak ígérkezik a téli hónapokra. Az atomenergia-termelés helyreállása és a kedvező időjárási viszonyok hozzájárultak az energiaárak csökkenéséhez, ami enyhítheti a 2022-es válság hatásait.
Októberben a fogyasztói árak 3,2%-kal voltak magasabban Magyarországon, mint egy évvel korábban. A szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a szeptemberi 3%-ról 3,5%-ra emelkedik az infláció, vagyis a várakozásoknál jóval kisebb mértékű volt a gyorsulás. Az év hátralévő részében további gyorsulásra számíthatunk, de a mai, vártnál jobb adat, illetve a forint jelentős gyengülése miatt ennek nagysága bizonytalan.
Az elmúlt három évtizedben sok viszontagságos időszakot megélt a magyar gazdaság, kezdve a rendszerváltást követő transzformációs válságtól, a 2008-as világgazdasági válságon át egészen a pandémiáig. Ezekből a sokkokból rendszerint fel tudtak épülni a vállalatok, azt sajnos azonban nem mondhatjuk, hogy erősebben kerültek volna ki. A válságok komoly nyomot hagytak és rendre átformálták a cégek gazdasági környezet érzékelését. Ezek a konjunkturális érzékelések fontos szerepet töltenek be a vállalkozások tervezésében, hiszen jövőbeni beruházásaikat, üzleti stratégiájukat a jelen és a múltbéli tapasztalatok alapján alakítják ki.
A francia infláció októberben a várakozásoknak megfelelően alakult, 1,5 százalékra emelkedett az előző havi 1,4 százalékról. Az INSEE statisztikai hivatal előzetes adatai szerint a harmonizált fogyasztói árindex emelkedése összhangban van a közgazdászok előrejelzéseivel.
Jelentősen csökkent a születések száma az elmúlt két évben Németországban - állapította meg a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete a témáról frissen kiadott jelentésében.
A német termelői árak szeptemberben jelentős mértékben csökkentek, elsősorban az energiaárak zuhanása miatt. A szövetségi statisztikai hivatal hétfői közlése szerint az árak éves szinten 1,4 százalékkal mérséklődtek, ami meghaladta az elemzők várakozásait.
Csapkodást láthatunk a piacokon.
Felragyoghat Európa csillaga.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Káros gazdasági hatásokra figyelmeztet a német gyártó.
A diverzitásért felelős hivatalokat verik szét először.
Már történelmi csúcs közelében az árfolyam.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.