Óriási pénz áramlik a klímabefektetésekbe, 2021-22-ben 1200 milliárd dollár, és ez a régiót is érinti. A zöld befektetéseket a környezetvédelmen túl gazdasági racionalitások is támogatják: az OTP zöld hitellel rendelkező vállalati ügyfelei átlagosan 3-15 százalékkal jövedelmezőbbek a többieknél, vagyis azt tapasztaljuk, hogy akik zöld beruházásokat valósítanak meg, azoknak magasabb a profitabilitásuk.
Ha sikeres is lesz azonban a dekarbonizáció, az atmoszféra ÜHG-szintje jó darabig biztosan nem tér vissza a „régi szép időkhöz”, miközben potenciálisan visszafordíthatatlan folyamatok is megindulhattak. Ennek ellenére nagyon sok olyan projekt van, aminek a pozitív hatásai még nem érezhetők.
Előttünk álló kihívások
A minket körülvevő világot nem olyan körülményekhez építették, mint amikben élünk, az elmúlt évtizedekben működő megoldások az új klimatikus viszonyok között már nem tudják betölteni funkciójukat.
Korábban például egy szigetelés nélküli Kádár-kocka teljesen megfelelt a klimatikus viszonyoknak, ma már ez nincs így. Éppen ezért
a figyelmünket a dekarbonizáció mellett egyre inkább az alkalmazkodásra is fordítani kell.
A klímaváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő területekbe történő beruházások a szükségestől még annál is jobban elmaradnak, mint a dekarbonizáció esetében, az alkalmazkodási folyamat azonban komplexebb, mint a dekarbonizáció.
Nem tudjuk, pontosan mi vár ránk, a meglévő klímamodellek ugyanis nem tudják megmagyarázni a különösen meleg 2023-24-es éveket.
A különböző anomáliák is eltérő mértékben érintik az egyes területeket, de ezen kockázatok csökkentése egyben lehetőségeket is kínál, a banki fókusz itt is az infrastruktúrán van. A bankok élen járhatnak a saját működésük átállításában, de igazán nagy hatással a portfóliójukon keresztül lehetnek.
A finanszírozott portfolió ÜHG-kibocsátása az OTP esetében például 500-szorosan haladja meg saját működését.
Mit tesz az OTP a saját működésük karbonlábnyomának csökkentéséért?
- karbon-ellentételezések vásárlásával már 2023-ra elérték a nettó zéró kibocsátást
- energiafogyasztásukban a megújulók aránya 54 százalék
- folyamatosan korszerűsítik a fűtőrendszereiket
- formálják munkatársaink szemléletét
A dekarbonizáció és a zöld alkalmazkodás támogatásának kulcsa a hitelezés, a bankok a hitelezésen keresztül tudják támogatni az alkalmazkodási folyamatot, de a kezdeményezéseknek a vállalkozóktól, a lakosságtól és az államtól kell jönniük.
Mit tehet egy vállalat a zöld alkalmazkodás érdekében?
- energiahatékonyság növelése
- energiamix átalakítása
- fizikai kockázatok csökkentése
- üzleti lehetőségek kiaknázása
Hogyan támogatja / ösztönzi ezt a banki hitelezés?
- finanszírozás nyújtása
- kockázati értékelés
- hitelek árazása
- szemléletformálás
A banki dekarbonizációs tervek végrehajtása során nem szabad az alkalmazkodást akadályozni, és fontos figyelembe venni, hogy egyes alkalmazkodási tevékenységek az ÜHG-kibocsátás (rövid távú) növekedésével is járhatnak.
A legtöbb hitelintézet jövőre közzéteszi dekarbonizációs tervét, és a dekarbonizációs tervek 2030-ra konkrét célkitűzéseket fognak tartalmazni a banki finanszírozott karbonlábnyom csökkentésére. Egyelőre bizonytalan, hogy e célok elérése mennyiben igényli korlátozó intézkedések meghozatalát, az esetleges divesztíciókat és a zöld alkalmazkodás céljait össze kell hangolni - zárta gondolatait a szakértő.
Címlapkép forrása: Akos Stiller