
Kim Clausing, az UCLA közgazdásza tökéletesen összefoglalta a helyzetet:
Az elmúlt több mint ötven év legnagyobb adóemelése az amerikai fogyasztókat fogja terhelni, több ezer dolláros adóemelést generálva a medián háztartások számára.
- Michael Strain, az American Enterprise Institute igazgatója hasonlóan találóan fogalmaz, megjegyezve, hogy „[ezek az új vámok] csökkenteni, nem pedig növelni fogják a feldolgozóiparban a foglalkoztatást. Továbbá csökkenteni fogják a feldolgozóipari vállalatok versenyképességét is”.
- Ami pedig az új vámtételek kiszámításának alapjául szolgáló módszertant illeti, Doug Holtz-Eakin egyáltalán nem kertel: „Tarthatatlan az alapjuk egy védhetetlen politikához".
Clausing Joe Biden elnöksége idején a pénzügyminisztériumban dolgozott adóügyi kérdésekkel foglalkozva, Strain és Holtz-Eakin pedig elismert republikánus közgazdászoknak számítanak.
Ha ez a három személy ennyire teljesen egyetért, az erősen azt jelzi, hogy Trump legújabb vámjai egy közelgő nemzeti katasztrófát jelentenek.
Érdekes módon Trump bejelentése előtt egy nappal 50 szenátor – a republikánus Lindsey Graham és a demokrata Richard Blumenthal vezetésével – egy jobb kétpárti vámjavaslatot mutatott be, amelynek célja, hogy nyomást gyakoroljon Oroszországra, hogy az valódi békére törekedjen Ukrajnával. A javaslat általános felépítése ésszerű, és a legnyilvánvalóbb hibája – hogy nem magát Oroszországot, hanem az Oroszországból olajat importáló országokat sújtaná vámokkal – teljes mértékben orvosolható.
Fontos, hogy a szenátusi törvényjavaslatnak valódi hatása lehet anélkül, hogy feltétlenül átmenne a Házon. Már a kongresszusi fellépés jelentette fenyegetés is elég lesz ahhoz, hogy a Kreml figyelmét felkeltse. A külkereskedelem és a külföldi segélyek terén tapasztalható bomlasztás, valamint a NATO-val és más amerikai szövetségesekkel való kapcsolatok megtépázása után Trumpnak szüksége van egy győzelemre a nemzetközi színtéren. Ez a törvényjavaslat segíthet neki ezt elérni, és talán Graham, Blumenthal és Trump osztozhat a Nobel-békedíjon, ha Oroszország valóban valódi békét akar.
Glenn Hubbard (George W. Bush elnökségekor a gazdasági tanácsadói testület elnöke) és Catherine Wolfram (aki a Biden-kormányzat idején a pénzügyminisztérium vezető tisztviselőjeként foglalkozott hasonló kérdésekkel) nemrég nagyon világosan kifejtették, hogyan kell helyesen gondolkodni arról, miként lehet nyomást gyakorolni Oroszországra. Hubbard és Wolfram megjegyzik, hogy Oroszországnak folyamatos keményvaluta-bevételekre van szüksége ahhoz, hogy fegyvereket és más, a háborúhoz kapcsolódó alapvető fontosságú eszközöket vásárolhasson külföldről, és a fosszilisenergiahordozó-exportja (napi 600 millió dollár értékben) a Kreml egyetlen jelentős dollárbevételi forrása. Az általuk javasolt stratégia egyszerű és zseniális:
„Az adminisztrációnak szankciókat kellene kivetnie minden olyan vállalat vagy személy ellen – bármely országban –, amely az orosz olaj- és gáz eladásában érintett. Oroszország elkerülhetné ezeket az úgynevezett másodlagos szankciókat, ha szállítmányonként díjat fizetne az Egyesült Államok kincstárának. A befizetést orosz egyetemes vámnak lehetne nevezni, amelynek mértéke alacsony szintről indulna, de minden héttel, ami békemegállapodás nélkül telik el, emelkedne.”
Az orosz olaj nagy részét hajóval szállítják, és ezeket a szállítmányokat (és a mögöttes pénzügyi tranzakciókat) kereskedelmi szakértők aprólékosan nyomon követik. Ezért egyszerű lenne biztosítani, hogy ha Oroszország nem fizetné meg az előírt vámot bármely szállítmány után, az ügyletben részt vevő valamennyi fél, beleértve a tartályhajó bármely tulajdonosát vagy üzemeltetőjét, a rakomány biztosítóját és a vevőt, felelősségre vonhatóvá válna. Ha ezek a magánfelek viszont nem fizetnének mondjuk 30 napon belül, maguk is szankciókkal lennének sújtva. A közelmúltbeli tapasztalatok megerősítik azt, hogy senki – beleértve az indiai és kínai entitásokat is – nem akar amerikai szankciók alá kerülni.
Az orosz olajra kivetett hordónkénti 20 dolláros vám évente 40-50 milliárd dollárt hozna, amelyet az USA-nak kellene fizetnie.
Ideális esetben az Oroszországgal szembeni általános vámtarifával (RUT) való fenyegetés komoly tárgyalásokra kényszerítené Oroszországot, ahol a vámok eltörlése része lehetne egy olyan megállapodásnak, amely véget vet Oroszország pusztító és teljesen törvénytelen inváziójának, és tartós békét hozna Ukrajnának. Könnyű lenne ezt úgy beállítani, hogy bármilyen újabb katonai agresszió azonnal új vagy megemelt vámokat váltana ki a RUT alapján. Ahhoz, hogy kikerüljön a RUT-ból, Oroszországnak csak abba kell hagynia a támadásokat.
Ha Oroszország továbbra is rosszhiszeműen tárgyal, az USA évente milliárdokat szedne be a RUT alapján. Ebben a forgatókönyvben Oroszország legalább fedezné az Ukrajna elleni teljes körű támadásából másokra háruló költségeket. A Covid ideje alatt Oroszország nem csökkentette az olajkitermelést, még akkor sem, amikor a világpiaci árak 20 dollár alá süllyedtek. A RUT alkalmazása esetén Oroszországnak nagyobb szüksége lesz a bevételre, mint valaha, így nem fog csökkenni a világ olajellátása.
A "felszabadulás napi" vámok a Trump-adminisztráció borzalmas első két hónapjának tetőpontját jelentették a világszínpadon. Nagy szüksége van egy győzelemre, hogy növelje az amerikai presztízst a világban, és meggyőzze a befektetőket arról, hogy az USA nem vált teljesen nihilista és önpusztító hellyé. A kétpárti vámjavaslat kissé továbbfejlesztett változata – amely valós költségeket ró Oroszországra – pontosan ezt tenné.
Copyright: Project Syndicate, 2025.
Simon Johnson
Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) Nobel-díjas közgazdászprofesszora. 2007-2008 között a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdásza volt. Kutatásai a gazdasági fejlődés, a politikai gazdaságtan és a vállalati pénzügyek kérdéseit ölelik fel. A Nobel-díjat 2024-ben kapta meg.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Brutális támadás érte Szumit, Zelenszkij Ukrajnába hívta Trumpot – Háborús híreink hétfőn
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Villámgyorsan vásárolt be a NATO - Egy hónapon belül működőképes lesz a Maven
Dübörög az AI-forradalom a hadiiparban.
Rákot okozó, mérgező koktélt fedeztek fel a tudósok - A te nappalidban is lehet belőle
Elképesztő anyagok lehetnek a háztartási porban.
Évszázados, régóta elfeledett fegyverhez nyúl Donald Trump: egy egész féltekéről söpörnék ki Kínát
Washington valósággal berúgta az ajtót.
Új lehetőség nagy léptékű zöldenergiás fejlesztésekhez
A társadalmi egyeztetésre meghirdetett biogázos és biometános pályázat nem a megszokott \"pályázzunk egy eszközre\" típusú támogatás.
"Tévedés, ki nem kényszerített hiba, amit Trump csinál"
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek az amerikai eszközök: gyengül a dollár, emelkednek a (reál)hozamok, esnek a részvények. Mire
Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak? Alapvető költségek ingatlanvásárláskor Sokan csak az önerőre vagy a vételárra koncentrá
Top 10 osztalék részvény - 2025. április
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált, és berakta az értesítő levelet a spam mappába, ezért csak most csináltam meg a listá
Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak Áprilistól több millió forint maradhat a kasszában Április elsejétől új
Közvetített szolgáltatások és alvállalkozói teljesítmények a HIPA-ban
A helyi iparűzési adó (HIPA) adóalapjának csökkentési lehetőségei sok vállalkozás számára komoly kihívást jelentenek - még azoknak is, akik egyébként magabiztosan navigálnak a magyar ad
Geotermikus energia: a második Trump-ciklus nagy nyertese?
Donald Trump energiaügyi reformjaninak az olajvállalatok mellett a geotermikus energiával foglalkozó cégek lehetnek a legnagyobb nyertesei.
Mit keres Deadpool egy kisvárosban? Hollywoodi sztori Ryan Reynoldsszal
Aki ismeri a walesi csoda alaptörténetét, annak a válasz már részint ismerős lehet. Azonban számos részlet bújik meg a Wrexham AFC hihetetlen felemelkedése mögött. És...
The post Mit keres De


- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Von der Leyen ultimátuma Trumpnak: esélyt ad az EU a tárgyalásoknak, de nem örökké
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
Kritikus napok előtt a globális tőkepiac
Mekkora a bizalmi válság?
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.