Hamis reményekkel mehet neki Brüsszel a kereskedelmi tárgyalásoknak
Uniós források

Hamis reményekkel mehet neki Brüsszel a kereskedelmi tárgyalásoknak

Portfolio
Az Európai Unió újra felajánlja, hogy több amerikai földgázt vásárol, miután Donald Trump amerikai elnök egyelőre felfüggesztette a gazdaságot megrázó vámokat. Ezt korábban már több ízben megtették, de most a vámháború által keltett instabilitás miatt Trump is kimondta, hogy valójában ebben érdekelt. Az azonban továbbra is kérdéses, hogy milyen áron, és mennyi LNG-t tudnának felvásárolni az európai szereplők.

Az EU újból megpróbál érdemi tárgyalásokat indítani az Egyesült Államokkal a két fél közti kereskedelemről, melyben több energiavásárlással igyekeznek rábírni Trumpot, hogy amennyire csak lehet, hagyja ki Európát a vámháborújából - írja a Politico.

Az EU konkrétan a tagállamok LNG-keresletének összesítésének lehetőségeit vizsgálja, amely lehetővé tenné a kontinens számára, hogy nagyobb, páneurópai megrendeléseket adjon le a Fehér Ház igényeinek kielégítésére.

Ettől az elképzelésük szerint akár versenyképesebb árakat is elérhetnének.

Az ajánlat egyáltalán nem új: az EU hónapok óta próbál komolyan egyeztetni erről a Trump kormánnyal, de a lapnak nyilatkozó diplomaták szerint eddig nem kaptak érdemi reakciókat, érdektelenség fogadta őket Washingtonban. Az Európai Bizottság már Trump választási győzelme után belengette a még nagyobb méretű LNG-vásárlásokat, hiszen ez segíthet az orosz gáztól való teljes függetlenedésben is.

Az amerikai elnök szerint egy 350 milliárd dolláros kereskedelmi deficitet egyenlíthetnének ki ezzel az EU tagállamai, pedig a két blokk közt ez valóban elég minimális, hogyha az amerikai szolgáltatóipar Európából szerzett hasznát nézzük.

Bár a 25%-os acél-, alumínium- és autóipari vámok, is érvényben van Európa ellen, valamit most úgy tűnik a gyógyszeriparra is hasonló intézkedések várnak, Trump múlt héten 90 napra felfüggesztette a vámok "viszonossági" többleteit, így

most 20% helyett csak a globális 10% érvényes az EU-ra.

Miután az amerikai elnök maga is említette az LNG-vásárlásokat, ezért most az EU reméli, hogy most már valóban hajlandóak lesznek érdemben egyeztetni egy kereskedelmi megállapodásról, bár még ha sikerül is, akkor is kétséges, hogy a kontinens mennyivel tudná növelni az energiaimportját.

Az EU lehetőségei korlátozottak, hiszen végső soron az LNG-t nem a tagállami kormányok, hanem a vállalatok hasznosítják. Már a 2022-es ukrajnai háború kirobbanásakor próbálkoztak az amerikai cseppfolyós gázvásárlások közös lebonyolításával, de végül relatíve kevés vállalat vett részt ebben, ők pedig már nem nagyon tudnának több amerikai LNG-t vállalni.

Ezen felül az EU előírja az országoknak, hogy minden év november 1-jéig 90 százalékos kapacitásra töltsék fel gáztárolóikat, így sokan attól tartanak, hogy a nyárra időzített vásárlások miatt nemhogy csökkentett áron, hanem drágábban juthatnak majd csak hozzá. A tagállamok ebben szeretnének lazításokat elsősorban, hogy egy másfajta ütemezés mellett, valamivel olcsóbban juthassanak hozzá az amerikai gázhoz.

Címlapkép forrása: EU

Kiszámoló

Jövedelmező a vállalkozásod?

A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet