Donald Trump amerikai elnök kormánya feltételes engedélyt adott a Venture Global vállalatnak, hogy cseppfolyósított földgázt (LNG) exportáljon egy új, Louisiana államban tervezett létesítményéből. Az engedély a Biden-kormányzat alatt elakadt projektet hozza újra mozgásba, ami a Trump-kormányzat szándéka szerint az amerikai energiafölény helyreállítását szolgálja - írta meg a Bloomberg.
Az ukrán állami energetikai vállalat, a Naftogaz kedden azt jelentette be, hogy 100 millió köbméter amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolt a lengyel Orlentől. Ez már a második jelentős, 100 millió köbméteres szállítmány, amelyet az oroszok helyett az amerikaiaktól vesznek az ukránok az energetikai infrastruktúrát ért károk miatt, és a hideg idő mellett.
Negyven napja nem érkezett amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) Kínába, ami az elmúlt két év leghosszabb ilyen időszaka. Ennek hátterében a Kína által bevezetett 15 százalékos vám áll, amely válaszlépésként született a Trump-kormányzat által újraélezett kereskedelmi konfliktusra.
Az Európai Unió lépéskényszerben van: az iparának fellendítéséhez kiszámíthatóan érkező cseppfolyósított földgázt (LNG) kell beszereznie, méghozzá megfizethető áron. Megoldásként az EU a „japán modellhez” fordul, amely a múlt héten ismertetett nagyszabású brüsszeli energetikai csomag részeként az ázsiai ország több mint 50 éves LNG beszerzési stratégiáját másolná le. A módszer alapja a japán állam és a magánszektor szoros együttműködése, amely a cseppfolyósított földgáz teljes ellátási láncát érinti, gyakran külföldi befektetéseken keresztül. Ez a fajta megoldás egy stabil, alacsonyan árazott földgázellátást tesz lehetővé a szigetországnak, amire az EU-nak is igen nagy szüksége van, ha valóban erősíteni akarja a hazai vállalatok globális versenyképességét. Mindeközben az unió továbbra is elkötelezett a 2050-re kitűzött klímacélok mellett, ám az kérdéses, miként hangolható össze a hosszútávú LNG beszerzés a szigorú környezetvédelmi előírásokkal.
India földgázfogyasztása az elkövetkező években látványosan megugorhat: a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint akár 103-120 milliárd köbméter gázigénye is lehet az országnak 2030-ig. A gázszektor növekedést a kapcsolódó infrastruktúra gyors bővülése, a hazai kitermelés várható növekedése és a nemzetközi gázpiaci árak enyhülése hajthatja. Miközben az ország egyre több gázt használ fel az iparban, az energiatermelésben és a közlekedésben, a hazai kitermelés nem tud lépést tartani az igénnyel, ezért az országba importált LNG mennyisége megduplázódhat az évtized végére.
Az Európai Unió kész lenne fokozni az energiapiaci együttműködést az Egyesült Államokkal, különösen a cseppfolyósított földgáz importjánál, hogy elkerülje Donald Trump büntetővámjait. Franciaország azonban elutasítja az előzetes engedményeket, miközben az EU-ban vita zajlik arról, hogyan lehetne csökkenteni az orosz gázfüggőséget és fenntartani az energiapolitikai egyensúlyt.
A német cseppfolyósított földgáz (LNG) piacon újfajta versenyhelyzet állt elő karácsony óta az állami és magántulajdonú terminálüzemeltetők között. Ennek hangot is adott a Deutsche ReGas magánvállalat vezetője, aki azt kritizálta, hogy az állami tulajdonú Deutsche Energy Terminal (DET) árazási gyakorlata annyira agresszív, amely már veszélyeztetheti a saját üzleti modelljét.
Az Egyesült Államok növekvő cseppfolyósított földgáz (LNG) exportja Európába várhatóan enyhíti a feszült globális piacokat, csökkenti az árakat és segíti a kereskedőket beszerzéseik diverzifikálásában. Ezt a véleményt fogalmazta meg a német Uniper közüzemi vállalat vezetője a Reutersnek adott nyilatkozatában.
Az amerikai LNG-export körüli jogi és politikai csatározások nemcsak az Egyesült Államok energiaiparának jövőjét, hanem az Európai Unió energiaellátásának biztonságát is jelentősen befolyásolhatják. A Biden-adminisztráció által felfüggesztett új exportengedélyek és a part menti kitermelési korlátozások mellett Donald Trump leendő elnökként ígéretekkel és jogi manőverekkel készül helyreállítani az iparág pozícióját. Eközben az európai országok – az orosz energiától való elszakadásuk közepette – az amerikai földgázra igyekeznek támaszkodni, miközben a globális árak növekedése és a szűkös kapacitások újabb gazdasági kihívások elé állítják őket - mutat rá körképében a Reuters.
Kemény árampiaci megtorló lépést helyezett kilátásba Robert Fico szlovák miniszterelnök amiatt, hogy az ukránok miatt nem folytatódik januártól az orosz gáz ukrajnai tranzitja, és személyesen is Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt hibáztatta azért, hogy nem lett még tűzszünet. Közben megkapta Ukrajna az első amerikai LNG-szállítmányt Görögország felől, ami az oroszok által elpusztított ukrajnai energetikai infrastruktúra miatt is hasznos pótlás lehet. Az orosz FSZB pedig azt jelentette be, hogy meghiúsított egy-egy trükkös célzott támadást egy magasrangú katonatiszt és egy katonai blogger ellen, mert valaki meghekkelte a folyamatot, amely kapcsán hordozható hangszóróba rejtett pokolgép robbant volna. Szombati orosz-ukrán háborús hírfolyamunk az alábbiakban olvasható.
Az orosz gázexport jelentős növekedést mutat Európa felé az idei évben, annak ellenére, hogy az Európai Unió igyekszik csökkenteni függőségét az orosz energiahordozóktól - dicsekedett Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes. A szállítások volumene 18-20 százalékkal haladja meg a tavalyi szintet, mind a vezetékes gáz, mind a cseppfolyósított földgáz (LNG) tekintetében. Azt elfelejtette hozzátenni, hogy tavaly rendkívül alacsony volt a bázis - írja a Reuters.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
A katari energiaügyi miniszter nem tart az amerikai LNG-export növekedésétől, és bírálta az EU átvilágítási irányelvét - számolt be a Cnbc.
Percekkel azután, hogy ma egy átfogó anyagban felvetettük, Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök már jelezte is Budapesten: az Európai Unió lecserélheti az orosz cseppfolyósított földgázimportot (LNG) amerikai LNG-re.
Az Európai Unióban elindult a gondolkodás arról, hogy hogyan, milyen lépéseken keresztül lehet elkerülni, vagy tompítani a Donald Trump leendő amerikai elnök által belengetett vámemelést, és ezek egyike lehet annak ígérete, hogy több amerikai LNG-t vesz az EU a kereskedelmi deficit enyhítése érdekében, az orosz gázról való leválással párhuzamosan - vetíti előre helyzetjelentésében a Reuters. Az uniós logika azokból a múltbeli tapasztalatokból indul ki, amelyek szerint lehet Trumppal üzletet kötni, előző elnöksége idején az acél- és alumínium termékekre kivetett vámok körüli izmozásnál is ez történt. Komoly kihívás azonban most az EU-nak az, hogy az Egyesült Államok komoly összecsapásra készül Kínával, így onnan még több, illetve leszorított áru termék ömölhetne be az EU területére, tovább nehezítve az iparvállalatok életét.
Az elmúlt hónapokban két nagyon fontos fejlemény volt a globális energiapiacon, ami számomra egy fontos irányváltást mutat. Az egyik ilyen Kína döntése – az ország a nehézgépjárművek jelentős részét cseppfolyós földgáz meghajtásra kívánja átalakítani, míg a könnyű gépjárművek esetében az elektromos meghajtás térnyerése látszik nyerő stratégiának, szintén a központi kínai kommunista párt irányítás óhajának megfelelően. Ez a döntés, különösen a nehézgépjárművek esetén, a cseppfolyós földgáz iránti kereslet növekedését, illetve a kőolaj kínai fogyasztásának csökkenését okozza. A másik érdekes fejlemény az amerikai IT szektor választása: a Google és a Microsoft is a nukleáris energia mellett döntött, amikor szervereik hosszútávú energiaellátása mellett tették le a voksukat. Ez pedig önmagában egy fontos lépés lehet, mert az adatközpontok egyre nagyobb hányadát teszik ki az amerikai áramfogyasztásnak. Ha hihetünk az előrejelzéseknek, az amerikai elektromos áramfogyasztás 8% és 20% közti része jöhet a szerverközpontok felől 2030-ra, amit a mesterséges intelligencia keresések hajtanak különösen. Ez az adat tavaly mindössze 3% volt, vagyis jelentős növekedés lehet az amerikai áramfogyasztásban a Google és társainak köszönhetően.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Innen már csak lefelé vezet az út.
Leporolják a csillagháborús terveket.
Drámai átalakulásnak vagyunk szemtanúi.
Meghosszabította a határidőt.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.