Az új amerikai elnök már az első napon világossá tette, hogy célja az amerikai olaj és gáz globális dominanciájának biztosítása. A klímapolitika átalakítása mellett Trump célja az amerikai energiaipar erősítése, valamint a megújuló energiaforrások háttérbe szorítása, ez pedig felgyorsíthatja a jelenlegi piaci trendeket - írja Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Mandineren.
Egy új elemzés szerint érdemes lenne megfontolni az európai és észak-amerikai villamosenergia-rendszerek összekapcsolását és a kétirányú szállítást lehetővé tevő, az Atlanti-óceán alatt telepítendő interkonnektor lehetőségét, ez ugyanis mindkét kontinensnek segíthet abban, hogy a tiszta, megújuló elektromos energiára történő átállás biztonságosabb és hatékonyabb legyen.
Az ázsiai földgáztőzsde, a Japán-Korea Marker (JKM) árai 2024 végére jelentősen meghaladták a Brent nyersolaj arányosan (energiaegyenértékben) számolt határidős jegyzését. Az ázsiai és európai LNG-beszerzők között egyre élesebb a verseny, amely a globális piacon további áremelkedésekhez vezethet. Eközben Európa rekordszintű orosz LNG-t importált tavaly, ami Katart megelőzve az EU második legnagyobb LNG-beszállítójává tette Oroszországot. Az import növekedése mellett az unió célja továbbra is az, hogy 2027-re teljesen megszünteti az orosz fosszilis tüzelőanyagok behozatalát - írta meg a Bloomberg.
Az osztrák OMV megállapodást kötött a német Uniperrel arról, hogy 2027-től kezdve 5 évig összesen 15 terrawattóra földgázt szállít a német cégnek a romániai Neptun Deep gázmezőből – tudta meg a Reuters az ügyletre rálátó három forrástól. Mindez lényeges fejlemény Magyarország számára is, mivel a gázt valószínűleg rajtunk keresztül szállítják át Romániából Németországba, tovább erősítve Magyarország régiós gázhub szerepét.
Az Európai Unió 2024-ben ismét fontos mérföldkövet ért el a zöld energetikai átállás terén: a megújuló energiaforrások már csaknem az áramtermelés felét biztosítják, miközben a fosszilis energiaforrások történelmi mélypontra szorultak vissza. Az atomenergia továbbra is meghatározó szereplő az energiamixben és a termelés negyedét teszi ki, de a szélenergia egyre nagyobb szeletet hasít ki magának, megelőzve a földgázt. Az energiamix átalakulása mellett az Európai Uniót komoly kihívások elé állítja az egyre növekvő energiaigény, az importfüggőség erősödése, valamint az áramárak volatilitása - olvasható ki az Eurelectric adataiból.
Az Európai Unió gáztárolói az elmúlt három év leggyorsabb ütemében ürülnek, ami aggodalomra ad okot az energiaellátás biztonsága és a jövő évi árak tekintetében. A hidegebb időjárás és a csökkenő tengeri import miatt a kontinens fokozottan támaszkodik a tárolt gázkészletekre - számolt be a Financial Times.
Katar azzal fenyeget, hogy leállítja az Európai Unióba irányuló létfontosságú LNG-szállításait, amennyiben az EU nem módosítja az új vállalati átvilágítási irányelvét, amely akár a vállalatok teljes globális éves árbevételének 5 százalékát is elérő büntetést helyez kilátásba a nem megfelelően eljáró cégek esetében. A katari energiaügyi miniszter szerint a szabályozás jelenlegi formájában elfogadhatatlan, de bizonyos racionális változtatások mentén születhet megállapodás - írta meg a Financial Times.
Törökország és Magyarország egyaránt mentességet kapott az amerikai szankciók alól, így továbbra is fizethetnek az orosz földgázért a Gazprombankon keresztül. Noha a problémára az érintett országok korábban már kidolgoztak egy alternatív megoldást, ami biztosította volna a kifizetéseket a szankciók ellenére is, most úgy látszik, hogy arra már nem lesz szükség. Azonban továbbra is kérdéses a Paks II. projekt helyzete, mivel az nem kapott hasonló mentességet.
2023-ban tovább csökkent Magyarország primer energiafelhasználása, amit az enyhébb időjárás, a fosszilis energiahordozók visszaszorulása és a megújuló energiaforrások térnyerése egyaránt elősegített. A földgázfelhasználás több mint 10%-kal esett vissza, miközben a napenergia termelése tovább növekedett - derül ki a MEKH friss statisztikai jelentéséből.
Bolgár kereskedők szerint megvan az a megoldás, ami megoldja Szerbia, Magyarország és Szlovákia oroszországi földgázbeszerzéseinek kifizetési kérdését. A Gazprombankra kivetett amerikai szankciót kikerülve, egy török bankot használnának közvetítőként az érintett országok. Erről szól az a megoldási javaslat, amelyet a gázpiaci résztvevők szerint péntektől már alkalmazhatnak is - írta meg a Montel.
Újabb stratégiai mérföldkövet jelölt ki Magyarország és Törökország a két ország kapcsolatában – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Ankarában.
Közép-Ázsia és a Kaukázus gazdag megújuló energiaforrásokban, a régió hatalmas potenciállal rendelkezik az Európai Uniót is elérő zöldenergia-folyosók kialakítására, amelyek költséghatékony lehetőséget jelentenek a megújuló források kiaknázására, az energiabiztonság fokozására és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés csökkentésére - áll az EMBER nevű thinktank elemzésében, amely szerint a nemzetközi zöldenergia-folyosók kiépítésében Azerbajdzsán kulcsszerepet játszhat. A tervezett zöldáram-folyosók létesítését célzó nemzetközi projektben Magyarország is részt vesz.
Az ipari igények visszaesése és az átlagnál melegebb hőmérsékleti viszonyok miatt európai szinten 20, hazai szinten pedig 23 százalékkal csökkent a földgázkereslet a krízist megelőző időszak átlagfogyasztásához képest a 2023/24-es gázévben, Magyarország esetén 8,3 milliárd köbméterre – mutatott rá Ságvári Pál a magyarországi gázpiac elmúlt évének áttekintéséről szóló minapi eseményen. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a szállítási tarifamodell potenciális módosításáról is beszélt, amelyről nyilvános konzultációt indított a Hivatal, és amelynek esetleges átalakítása még inkább felértékelheti a CEEGEX magyar gáztőzsde régióban egyébként is erősödő pozícióját.
A török kormány tárgyalásokba kezdett az Egyesült Államokkal egy, a Gazprombankkal szembeni szankciók alóli mentességről, hogy továbbra is fizethessen az orosz földgázimportért. A török energiaügyi miniszter figyelmeztetett, hogy mentesség nélkül Törökország nem tudja majd kifizetni és megvásárolni az orosz gázt, ami súlyos következményekkel járhat az ország számára - tudósított a Bloomberg.
Hét hónappal a tervezett határidő előtt elkészült a keleti irányú kínai-orosz földgázvezeték utolsó szakasza. A világ egyik legnagyobb kapacitású gázvezeték-projektje a tervek szerint 2024 végére Sanghaj háztartásait is ellátja majd tiszta energiával, jelentette a kínai állami televízió – írja a South China Morning Post.
Az a cél, hogy minél hamarabb teljes mértékben megszűntessük az orosz olaj- és gázimportot az Európai Unióban, és a hivatalba lépésem után 100 napon belül közzéteszünk majd ennek érdekében egy cselekvési tervet – többek között ezeket, a Magyarország számára is fontos üzeneteket mondta az Európai Parlamentben a leendő energiaügyi biztos a napokban. Frissítés! Cikkünk megjelenése után néhány perccel Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök azt jelezte a budapesti EU-csúcs végén, hogy amerikai LNG-re cserélheti az Európai Unió az oroszt, éppen ahogy az alábbi cikkünkben felvetettük.
Az amerikai inflációs adatok után nagyot fordult az árfolyam.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nem tetszik a piacnak az inflációs adat.
Rusvai Miklós szerint bármikor előállhat a madárinfluenza emberről emberre átterjedő változata.
Nem érdemes hosszútávú következtetéseket levonni a friss lakásár-emelkedésből.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.