
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja teljesen átrajzolta a gazdasági és befektetési körképet is. Esésnek indultak a kötvénypiac, az arany felé veszik az irányt a befektetők, miközben az amerikai kötvény csak félig-meddig szolgáltat menedéket most. Trump gazdasági háborújának bel- és külpolitikai következményeiről is sok szó esett már.
A korábbi években a dollár viselkedése remekül mutatta a kockázati hangulat alakulását és ezt jól fel lehetett használni a forintpiaci trendek megértésére is. Trump elnökségével azonban valami nagyon elromlott a dollárban és emiatt nagy kérdés, hova nyúlhatunk, amikor a forint irányára vagyunk kíváncsiak. Megmutatjuk, hogy a dollár miért nem tölti be korábbi szerepét és hogy milyen indikátorokat érdemes figyelni, ha a kockázati hangulat alakulására vagyunk kíváncsiak.
Mi volt eddig a dollár-forint kapcsolat?
Korábban a dollárindexet (amely az euró, a japán jen és más nagyobb devizákból összeállított kosarat jelenti) általában a befektetői hangulat megítélésére használták. Ennek alapja, hogy az Egyesült Államokat megbízható és biztonságos országként tartják számon. Ilyen esetekben, ha a dollár gyengül, az azt jelzi, hogy a befektetők kockázatvállalási hajlandósága magas: eladják dolláreszközeiket, hogy azokból kockázatosabb, de remélhetőleg magasabb hozamú eszközöket vásároljanak – például magyar forintot.
Az alábbi ábrán jól látható, hogy a dollárindex és az EUR/HUF közötti kapcsolat általában pozitív: amikor a dollár erősödik, a forint – többek között – az euróval szemben is gyengül. Ennek mértéke azonban nem állandó, mert a kapcsolatot egyidejűleg határozza meg az Egyesült Államok, az euróövezet és Magyarország gazdasági helyzete.

2020 óta mindössze egyszer fordult elő, hogy ilyen alacsony szintre csökkent a korreláció mértéke. Az orosz–ukrán háború kitörése és az energiaválság hatására a befektetők tömegesen menekültek a dollárba. Amikor az energiaválsággal kapcsolatos kockázatok kiárazódtak, a dollár gyengült, a forint pedig erősödni kezdett. Ez azonban csupán egy nagyon speciális eset volt.
Most azonban ismét azt látjuk, hogy a korrelációs kapcsolat rendkívül gyenge, szinte már negatív. Rövidebb időtávon – akár napon belül – gyakran tapasztaljuk, hogy nincs érdemi kapcsolat a két eszköz között: előfordul, hogy a forint erősödésével párhuzamosan a dollár is gyengül.
Ez lesz új normális?
A következő hetek és hónapok legfontosabb kérdése, hogy a dollár továbbra is be tudja-e tölteni menedékszerepét, vagy olyan trendek indultak el, amelyek ezt már lehetetlenné teszik. Az elmúlt időszakban Donald Trump gyakorlatilag háborút indított a fennálló gazdasági és kereskedelmi rendszer ellen – méghozzá egy olyan helyzetben, amikor az amerikai költségvetés állapota különösen aggasztó.
Ez pedig a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikával és a vámok fegyverként való használatával egy nagyon káros kombinációt alakítani ki egy olyan pillanatban, amikor éveken keresztül rengeteg külföldi tőke áramlott az USA-ba.
Trump elnöksége óta olyan folyamatok indultak el, amelyek hatására a külföldi befektetők fokozatosan leépítik amerikai pozícióikat. Ha úgy tetszik, a tőke hazafelé vette az irányt. Ilyen helyzetben a tőkeáramlások sokkal nagyobb hatással vannak a dollár árfolyamára, mint az, hogy a piaci hangulat éppen kedvező-e vagy sem. Ezt a jelenséget tovább erősíti, hogy a piac egyre inkább elkezdett azon morfondírozni, mennyire fenntartható az amerikai államadósság pályája.
Mindezek hatására az is elképzelhető, hogy a dollárindex és az EUR/HUF közötti kapcsolat tartósan megszűnik, és szélsőséges esetben akár negatív korreláció is kialakulhat.
Emiatt a jövőben a dollárindex nem megfelelő a kockázati hangulat megítéléséhez és nem lehet belőle forintpiaci következtetéseket levonni.
Ha a dollárindex már nem jó indikátor, akkor mi működik?
Mivel Amerikában mostanában meglehetősen furcsa dolgok történnek, ezért érdemes lehet inkább olyan indikátorok felé venni az irányt, ami erős kapcsolatban állnak a forinttal, de függetlenek az USA-tól. Az első ilyen indikátor természetesen a német tőzsde alakulása. A lenti ábrán jól látható, hogy legtöbbször negatív korreláció az EURHUF és a DAX között (bár ennek mértékében lehet nagy különbség). Ez azt jelenti, hogy
amikor a DAX esik, akkor az EURHUF emelkedik, azaz a forint gyengül az euróval szemben.

Hasonló elven működik a német 10 éves államkötvény is, amely szintén tekinthető biztonságos eszköznek. Látható, hogy az utóbbi időben újra érvényesül az az elv, hogy
ha a befektetők a biztonságos eszközöket keresik, akkor a német hozamok esnek, ilyenkor az EURHUF emelkedik, azaz a forint gyengül.

Amíg az Egyesült Államokban nem rendeződik a helyzet, addig érdemesebb inkább európai kockázati indikátorokat használni a forint piaci helyzetének értelmezéséhez. Ennek kapcsán érdemes egy pillanatra elidőzni azon, mit is látunk valójában. Bár sokan azt gondolták, hogy Trump elnöksége kedvező hatással lesz a piacokra, eddig nem ez tapasztalható. A német tőzsdeindexek egy szép, stabil emelkedő trendből néhány hét leforgása alatt a medvepiac határára estek vissza, miközben a német kötvényhozamok is jelentősen csökkentek a fokozódó bizonytalanság hatására.
Ezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy a forint az euróval szemben folyamatosan gyengül. Egyelőre még nem látni ennek a folyamatnak a végét, ehhez a Trump okozta káosz csökkenésére lenne szükség.
Rövid forint technikai kitekintő
A forint esetében több fontos ellenállás is elesett a héten, így nagy tér nyílt meg felfelé:
a jelenlegi bizonytalanságok közepette gyorsan a januári (és egyben idei) 416,7 forintos csúcsát kezdheti el ostromolni az EUR/HUF kurzusa.

Az euró-dollár estében is láthattunk egy trendtörést, 17 éves csökkenő trendből tört ki az árfolyam, ami további nagy utat nyitott a zöldhasú gyengülése előtt. A dollár kilátásaival az alábbi cikkünkben foglalkoztunk részletesen.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Egymásnak feszült Trump és Zelenszkij, Kijev szerint hatástalan a tűzszünet - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Nyíltan felfedte Oroszország, melyik NATO-országokat támadnák meg elsőként
Teljesen nyíltan beszélnek már róla.
Vámháború és káosz: a profik szerint ezekbe a részvényekbe ajánlott most menekülni
Nehéz piaci körülmények között is lehet jó részvényeket találni.
Donald Trump újabb szektornak kegyelmezett meg - Mi történik a piacokon?
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
Még hivatalba sem lépett, máris felbőszítette Moszkvát a leendő német kancellár – Megindulhatnak Ukrajnába a várva várt Taurusok?
Friedrich Merz első útjai Párizsba, Varsóba és Kijevbe vezetnek majd.
Élesen reagált az Állami Számvevőszék Matolcsy Ádámék alapítványi vagyonról tett kijelentésére
Már egy számviteli vitán túlmutató szembenállás rajzolódik ki a felek között.
Jövedelmező a vállalkozásod?
A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl
Nemzetgarázdasági stratégia - Trump a problémát sem érti
Ellentmondásokkal van tele Trump programja, a döntéshozóknak nemcsak koherens elképzelés nincsenek, de valószínűleg a problémát sem értik. Az eredmény a politikai bizonytalanság fenntartása,
"Tévedés, ki nem kényszerített hiba, amit Trump csinál"
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek az amerikai eszközök: gyengül a dollár, emelkednek a (reál)hozamok, esnek a részvények. Mire
Közvetített szolgáltatások és alvállalkozói teljesítmények a HIPA-ban
A helyi iparűzési adó (HIPA) adóalapjának csökkentési lehetőségei sok vállalkozás számára komoly kihívást jelentenek - még azoknak is, akik egyébként magabiztosan navigálnak a magyar ad
Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak? Alapvető költségek ingatlanvásárláskor Sokan csak az önerőre vagy a vételárra koncentrá
A 505 State Street, New York első teljesen elektromos felhőkarcolója
New Yorkban felépült a város első teljesen elektromos felhőkarcolója. A projekt az Egyesült Államokban egyedülálló, de világszinten egyáltalán nem példa nélküli.
Top 10 osztalék részvény - 2025. április
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált, és berakta az értesítő levelet a spam mappába, ezért csak most csináltam meg a listá
Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak Áprilistól több millió forint maradhat a kasszában Április elsejétől új


- Olyan történt a dollárral, ami a forint sorsára is hatással van
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Kritikus napok előtt a globális tőkepiac
Mekkora a bizalmi válság?
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.