Tovább esik az európai földgáz ára: a februári csúcsot követően kiéleződő geopolitikai és kereskedelmi feszültségek és a legújabb amerikai vámbejelentések hatására már csaknem felére esett vissza az árjegyzés. Eközben Kína 60 napja nem importál LNG-t az Egyesült Államokból, és drasztikusan megemelheti az amerikai szállítmányokra kivetett vámot.
Oroszország a szíriai energiaválságot kihasználva igyekszik megtartani katonai támaszpontjait az országban, miközben megtagadja Bassár el-Aszad volt szíriai elnök kiadatását az új kormánynak. Moszkva februárban megkezdte az olaj- és gázszállítmányok küldését Szíriába - jelentette a Moscow Times.
Az Európai Unió hónapokon át igyekezett elkerülni egy kereskedelmi háborút az újraválasztott Donald Trumppal. Ennek érdekében az EU készen állt még több amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolni, új hosszútávú szerződéseket kötni, sőt, még amerikai energetikai infrastruktúrába való beruházásokat is kilátásba helyeztek – mindezt azért, hogy Trump ne vezessen be újabb vámokat az európai árukra. Úgy tűnik, minden próbálkozás hiábavaló volt: az amerikai elnök szerdán tervezetten életbe lépteti az EU-ra vonatkozó, korábban belengetett vámokat. A kontinens vezetői pedig úgy érzik: becsapták őket - a Politico írása.
Soha nem látott mennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) importált az Európai Unió márciusban - számol be az MTI. Az EU a gáztárolók feltöltése érdekében fokozott ütemben kezdte megrendelni az LNG-szállítmányokat, mivel a készletszintek évek óta nem látott alacsony mennyiségre csökkentek az előző fűtési szezonban.
Az amerikai szenátus ötven tagja – 25 republikánus és 25 demokrata – közösen terjesztett elő egy törvényjavaslatot, amely szankciókat vezetne be Oroszország ellen, amennyiben az nem folytat jóhiszemű béketárgyalásokat Ukrajnával – írja a Reuters.
Európának akár 250 extra LNG-szállítmányra is szüksége lehet idén a gáztárolók feltöltéséhez, ami minimum 11 milliárd dolláros többletköltséget jelenthet. Ukrajna további 30 szállítmányt igényelhet a saját készletei feltöltéséhez - írja a Reuters.
Az Arctic LNG 2 orosz cseppfolyósítottgáz-projekt hónapokig tartó leállás után újraindulni látszik – legalábbis erre utalnak a friss műholdfelvételek és helyi beszámolók. A szankciók miatti nehézségek ellenére a lépés akár a béketárgyalások lassú előmozdulásának is jele lehet - írja a Reuters.
"A mai naptól a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték megnövelt kapacitással működik. 900 millió köbméterrel növeltük meg évente most ennek a vezetéknek a kapacitását. Eddig 2,6 milliárd köbmétert tudtunk szállítani a két ország között évente. Mától ez 3,5 milliárd köbméterre nő" – hívta fel a figyelmet a mai közös magyar-szlovák sajtótájékoztatón Szijjártó Péter. Gázellátási, gázbeszerzési kérdésekről is részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Hatalmas tűz csapott fel a malajziai főváros, Kuala Lumpur agglomerációjában, miután felrobbant egy gázvezeték – írja a The Guardian.
Szlovákia a korábbinál lényegesen nagyobb mennyiségű orosz földgázt kap áprilistól a Török Áramlat vezetéken keresztül – jelentette be Vojtech Ferencz, a szlovák állami tulajdonú SPP gázhálózati vállalat vezérigazgatója. A megnövelt szállítás Magyarországon keresztül érkezik Szlovákiába, amire már Orbán Viktor is utalt január végi pozsonyi látogatásán.
Az Egyesült Államok teljes körű ellenőrzést kíván szerezni Ukrajna jövőbeli infrastrukturális és ásványkincs beruházásai felett, ami potenciálisan kiszoríthatja az európai befektetőket és veszélyeztetheti az ország EU-csatlakozási törekvéseit.
A Gazprom, Oroszország legnagyobb energiavállalata, amely hosszú éveken át Európa első számú gázszállítója volt, súlyos válságba sodródott az Ukrajna elleni invázió következtében megszakadó uniós gázszállítások miatt. A cég 2024-ben rekordveszteséget könyvelt el, ami modern történetének legrosszabb eredménye. A Financial Times által megszerzett információk szerint Elena Ilyukhina, a Gazprom újonnan kinevezett vezérigazgató-helyettese most egy átfogó átszervezési tervet dolgozott ki, amely alapvetően változtatná meg a vállalat működését.
Roderich Kiesewetter, a februári Bundestag-választásokon győztes konzervatív CDU képviselője a Politico podcastjában azt mondta, az Egyesült Államok oldalt váltott az orosz–ukrán háborúban.
Érdekes folyamatok kezdenek kibontakozni az orosz-ukrán béketervek mögött. Egyre valószínűbbnek tűnik ugyanis, hogy a megállapodásnak fontos része lehet egy amerikai-orosz energetika alku is. Mindezt úgy, hogy Donald Trump nem titkolt célja a globális amerikai energiadominancia megteremtése, ami viszont szöges ellentétben áll azzal, hogy újra nagy mennyiségű orosz energiahordozó kerüljön a piacra. Érdemes tehát közelebbről megvizsgálni, hogy miért és hogyan válhat előnyössé a békemegállapodás mind az Egyesült Államok, mind Oroszország számára.
A német konzervatívok és a szociáldemokraták megállapodtak a gáztárolási díj eltörléséről, így a vállalatok és a háztartások is mentesülhetnek az energiaválság után bevezetett költség alól - írja a Bloombeg. Emellett más fontos energetikai kérdésekben is sikerült megállapodásra jutniuk.
A Kreml nyilvánosságra hozta azon energetikai létesítmények listáját, amelyekre ideiglenes támadási moratórium vonatkozik az Egyesült Államokkal kötött megállapodás értelmében - számolt be a Sky News.
Mozgalmas volt a hét utolsó kereskedési napja is.
Eddig stabil volt a kilátásunk az S&P-nél, most már negatív.
Az amerikai elnök új ellenséget talált magának: a téli időszámítást.
A kínai eszkaláció sem rontotta el a hangulatot.
A JP Morgan viszont egyelőre nem lát okot a saját becslései visszavonására.
Meglepő lépés a Mercosurtól: 50 termékre lazítják a vámokat Trump ellen.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.