Az elmúlt években egyre-másra érkeznek az olyan hírek, amelyek jól jelzik, hogy mennyire átalakulóban van a húsfogyasztás társadalmi megítélése Nyugat-Európában. Mindezek arra engednek következtetni, hogy
különösen a fiatalok körében lényegesen kisebb hangsúllyal szerepel a mindennapokban a húsfogyasztás, és egyre gyakoribb a vegetáriánus étrend vagy a vegán szemléletmód.
A háttérben alapvetően a környezetvédelmi megfontolások állnak, de szerepet játszanak egészségügyi, állatjóléti, sőt, időnként spirituális szempontok is.
Felmerül a kérdés, hogy múló divatról, vagy egy tartós trend kezdetéről van-e szó.
Képes gyökeresen átalakulni az étkezési kultúránk a klímavédelem, az egészségtudatosság és az állattartás megítélésének változása miatt, vagy inkább csak a hangsúlyok tolódnak el némileg? Mennyire a jóléti, nyugati társadalmak elitjének szokásrendszere ez? És főleg: mikor hódíthat teret mindez Magyarországon, ahol a hús még mindig az étkezés elengedhetetlen és központi eleme.
Erről beszélgetett az Alapvetés, a Portfolio agráriummal és élelmiszeriparral foglalkozó podcastjében Braunmüller Lajos szerkesztő Sziráki Zsófia dietetikussal, okleveles táplálkozástudományi szakemberrel és Vadovics Edinával a GreenDependent Intézet szakmai vezetőjével.
Fotó: Getty Images