A Politico beszámolója szerint a találkozó után Olaf Scholz német kancellár azt mondta, „bosszantja”, hogy most vitáznak arról, hogy esetlegesen békefenntartókat küldjenek Ukrajnába. Szerinte most „rendkívül helytelen” erről tárgyalni, mielőtt még magáról a béketervről döntenének.
Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök korábban azt mondta, hajlandóak lennének békefenntartókat küldeni Ukrajnába. Donald Tusk lengyel miniszterelnök viszont kijelentette, nem küldenek lengyel katonákat Ukrajnába.
Az amerikai–orosz tárgyalások kapcsán a német kancellár azt mondta:
Üdvözöljük, hogy tárgyalások folynak a béketerv kidolgozásáról, de egy dolog biztos: Ez nem jelenti azt, hogy Ukrajnának el kell fogadnia azt, amit kínálnak neki.
Scholz azt is elmondta, hogy amennyiben az EU-s országok a GDP 2 százalékánál többet akarnak költeni védelemre, ő támogatná azt, hogy ezeket a költéseket az EU ne vegye figyelembe a költségvetési hiány kiszámításánál.
Keir Starmer brit miniszterelnök megismételte, hogy hajlandó lenne csapatokat küldeni Ukrajnába, de csak amerikai garanciákkal.
A folyamatnak még nagyon korai szakaszában vagyunk. Európának szerepet kell vállalnia, és kész vagyok megfontolni, hogy mások mellett brit erőket is bevessünk, ha tartós békemegállapodás születik, de szükség van az Egyesült Államok támogatására, mert az Egyesült Államok biztonsági garanciája az egyetlen módja annak, hogy Oroszországot hatékonyan elrettentsük attól, hogy ismét megtámadja Ukrajnát
– mondta Starmer a Reuters beszámolója szerint.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök kijelentette:
A transzatlanti kapcsolatok és az Egyesült Államokkal való barátságunk új szakaszba érkezett, és ezt mindannyian látjuk.
Címlapkép forrása: Maja Hitij/Getty Images