Hihetetlen, de hosszú évek után végre áttörés jöhet egy brüsszeli adóreform ügyében
Gazdaság

Hihetetlen, de hosszú évek után végre áttörés jöhet egy brüsszeli adóreform ügyében

Portfolio
Az EU-ban hamarosan konszenzusra juthatnak a 2021-ben benyújtott, de később elakadt energiaadó-irányelv reformjának ügyében, amelynek célja az adózási szabályok uniós klíma- és energiapolitikához való igazítása. Az elfogadást az akadályozza, hogy minden tagállam egyetértése szükséges, amit eddig nem sikerült elérni. Most azonban a versenyképességi nyomás elősegítheti a kompromisszum kialakítását, így a reform végre életbe léphet.
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.

Úgy tűnik, hogy felgyorsultak a folyamatok az uniós döntéshozóknál. Ugyanis jövőhét szerdán kerül bemutatásra az EU Tiszta Ipari Megállapodása, melynek célja, hogy az európai ipar számára erősebb üzleti alapot teremtsen a klímasemleges beruházások és a tiszta technológiák előmozdításához.

Ezzel párhuzamosan Brüsszel arra is készen áll, hogy

megegyezés szülessen a 2021 óta húzódó energiaadó-irányelv felülvizsgálatával kapcsolatban

- derül ki az Euronewshoz eljutott, az energiaárak csökkentését célzó cselekvési terv kiszivárgott tervezetéből.

A Bizottság egészen pontosan 2021. július 14-én kezdeményezte az energiaadó-irányelv (Energy Taxation Directive) felülvizsgálatát, amelynek három fő célkitűzése van:

  • az energiatermékek adóztatásának összehangolása az uniós energia- és éghajlat-politikával,
  • a tiszta technológiák előmozdítása adókedvezményekkel, és
  • a fosszilis tüzelőanyagok használatát jelenleg ösztönző elavult mentességek és kedvezményes adómértékek megszüntetése.

Mivel azonban az adóügyek egyike azon kevés uniós szakpolitikai területnek, ahol a jogalkotáshoz mind a 27 tagállam kormányának egyhangú támogatására szükség van, a reformot eddig nem sikerült átvezetni. A tárgyalások lényegében állnak a reform kezdeményezése óta, mivel az országok több kérdésben is megosztottak - de most végre pont kerülhet az ügy végére.

Az Európai Tanácsnak le kell zárnia az energiaadó-irányelv 2021-ben javasolt felülvizsgálatát

- olvasható a kiszivárgott szövegben. A javasolt reformok egyik pontja például az alacsony jövedelmű háztartások számára nyújtott adókedvezmény bevezetése.

A terv a lehetséges tehercsökkentéssel párhuzamosan vizsgálja a nem adózási megközelítéseket is: ilyen lehet például a a keresletoldali válasz (Demand Side Response - DSR). Ez olyan intézkedések összessége, amelyek lehetővé teszik a villamosenergia-fogyasztók számára, hogy a kínálat vagy az ár változására reagálva módosítsák energiafogyasztásukat. Továbbá szó esik a dokumentumban az energiahatékonysági fejlesztések piaci alapú ösztönzéséről is.

Az Európai Parlament ipari- és energiapolitikai bizottsága szerdán már elfogadott egy véleményt a tervezett javaslatról, amelyben felszólította az Tanácsot, hogy a reformot olyan intézkedésekkel egészítse ki, amelyek

ELŐSEGÍTIK A HELYI MEGÚJULÓ ENERGIA TERMELÉSÉT, TÁROLÁSÁT, MEGOSZTÁSÁT ÉS FOGYASZTÁSÁT.

A bizottság szerepe azonban csupán tanácsadói jellegű, és bár a reform végső soron az EU Tanácsának előjoga, az valószínűleg addig nem fog megvalósulni, amíg a parlament bizottsága el nem fogadja saját álláspontját a javaslatról.

A tervezet egyébként egy útmutatást is tartalmazna a kormányok számára, hogy miként lehet a szabályozás alapján a lehető legalacsonyabbra csökkenteni a villamosenergia-adókat és illetékeket.

Ez a fejlemény azért is érdekes, hiszen érintheti a magyar energiaszektorra kivetett különadót is. Az EU Tiszta Ipari Megállapodásának célja, hogy erősítse az európai ipar versenyképességét a klímasemleges beruházások és tiszta technológiák támogatásával, ami nyomást gyakorolhat a nemzeti adópolitikai döntéshozókra. Ennek következtében

MAGYARORSZÁG IS NYOMÁS ALÁ KERÜLHET, HOGY mérsékelje AZ ENERGETIKAI ADÓkat VAGY alakítsa át AZ UNIÓS CÉLOKKAL VALÓ ÖSSZEHANGOLÁS ÉRDEKÉBEN.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Senki ne vegyen Beat alapot!

Cser Tamással a (nem)olcsó európai részvényekről, Sándorfi Balázzsal a (nem)olcsó magyar ingatlanpiacról beszélgetünk és aztán kitárgyaljuk, hogy senki ne vegyen a nemolcsó Beat alapból. J

KonyhaKontrolling

Mibe fektessek most?

Coachingok során rendszeres kérdés, hogy mit tegyünk a mai kilátások mellett. Erre mindig egy válaszom van: honnan tudod, hogy milyenek a kilátások? A bejegyzés hallgatható verzióját itt talá

Holdblog

USA-kivételesség? Hogy mi?

Az USA részvénypiaca a valaha volt legjobb, legalábbis ezt szoktuk gondolni. Pedig ha az ember jó hozamokat keres, máshol érdemes kutakodni. Az Egyesült Államok értékei,... The post USA-kivétele

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
Transznyitsztria orosz gaz