Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint
a Gazprombank elleni szankciók a legerősebb eszközök közé tartoznak, amelyeket az USA bevethet.
Ezzel gyakorlatilag kizárják a bankot az amerikai pénzügyi rendszerből, megtiltják az amerikaiakkal való kereskedést, és befagyasztják a bank amerikai eszközeit.
A Gazprombank, amely részben a Kreml tulajdonában lévő Gazprom gázipari óriásvállalat tulajdona, kulcsszerepet játszik az orosz energiaszektorban. Ukrajna már régóta sürgette az Egyesült Államokat, hogy vezessen be további szankciókat a bank ellen, amely a Gazprom európai ügyfeleinek fizetéseit kezeli.
Janet Yellen pénzügyminiszter az intézkedésekkel kapcsolatban kijelentette: "Ez az átfogó intézkedés megnehezíti a Kreml számára, hogy kijátssza az amerikai szankciókat és finanszírozza és felszerelje hadseregét."
Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz Gazprombankkal szembeni új amerikai szankciók esetleges hatását, és szükség esetén felveszi a kapcsolatot földgázszállítójával - közölte a minisztérium csütörtökön a Reutersnek küldött e-mailben küldött válaszában. Magyarország egy 2021-ben aláírt 15 éves szerződés értelmében
évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít.
Az amerikai pénzügyminisztérium figyelmeztetést adott ki azoknak a külföldi pénzintézeteknek, amelyek a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tartanak fenn, jelezve, hogy "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhetnek.
A Gazprombank közleményben reagált, amelyben azt állította, hogy az amerikai lépések nem befolyásolják működését. Az orosz nagykövetség Washingtonban nem válaszolt a kommentárkérésekre.
Az új szankciók mellett a pénzügyminisztérium két új általános engedélyt is kiadott, amelyek lehetővé teszik az amerikai jogalanyok számára, hogy lezárják a Gazprombankkal kapcsolatos ügyleteiket, és megszabaduljanak a bank által kibocsátott adósságoktól vagy részvényektől.
Bár a Gazprombank már évek óta az amerikai kormányzat célkeresztjében van, egy washingtoni kereskedelmi jogász szerint a bankkal kapcsolatos potenciáls szancióra mintegy utolsó lehetőségként tekintettek az energiapiaci kitettség miatt, ugyanis el akarták kerülni az Európára gyakorolt potenciális hatásokat. A megválasztott elnöknek,
Donald Trumpnak egyébként meglenne a hatalma arra, hogy a Biden által végrehajtási utasítással bevezetett szankciókat feloldja,
ha más álláspontot akar képviselni - folytatta a szakember.
Edward Fishman, egy volt amerikai tisztviselő, aki jelenleg a Columbia Egyetem kutatója, úgy fogalmazott, hogy a csütörtöki intézkedés fontos lépés, amely Oroszország energiajövedelmeit veszi célba. Fishman szerint
a Biden-kormányzat még hivatalának elhagyása előtt további lépéseket tehet az energetikai szankciók szigorításában.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Portfolio