Az amerikai jelzálogpiac két meghatározó szereplője, a Fannie Mae és a Freddie Mac részvényei pénteken többéves csúcsra emelkedtek, miután a szövetségi ügynökségek közzétették a 2008 óta tartó állami felügyelet alóli esetleges kilépésük kereteit - írja a Reuters.
A Pénzügyminisztérium szilveszter napjának délutánján azt jelentette be, hogy ma újabb, 462 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza az Államadósság Kezelő Központ a Magyar Állam nevében eljárva a Magyar Nemzeti Banktól. Emögött az volt a motiváció, hogy teljesüljön az év végére az a cél, hogy a GDP-arányos államadósság ráta alacsonyabb legyen, mint a tavaly év végi szint. Az MNB is kiadott egy közlemény, amelyből kiderült, hogy még mennyi állampapír maradt a birtokában.
A lengyel pénzügyminisztérium jelentős előrelépést tett a jövő évi államadósság kezelésében, ami stabilizálhatja az ország pénzügyi helyzetét a következő évben. A tárca közlése szerint már idén sikerült előfinanszírozni a 2025-ös hiteligény jelentős részét.
Az amerikai pénzügyminisztérium súlyos kiberbiztonsági incidensről tájékoztatta a törvényhozókat. Egy kínai állam által támogatott hacker csoport beszivárgott a minisztérium rendszereibe, és hozzáfért egyes munkaállomásokhoz, valamint nem titkosított dokumentumokhoz - írta meg a CNN.
Az orosz vállalatok a nyugati szankciók hatására egyre inkább a kriptovaluták felé fordulnak a nemzetközi fizetések lebonyolításában. Anton Sziluanov pénzügyminiszter bejelentése szerint a kormány támogatja ezt a trendet, és további lépéseket tervez a digitális fizetőeszközök használatának kiterjesztésére a külkereskedelemben – számolt be a Reuters.
A parlament pénteken elfogadta a 2025-ös költségvetést. A jövő évi büdzsé az őszi tervezési és elfogadási folyamatnak köszönhetően sokkal megalapozottabb, mint elődei, de még így is jelentős kockázatok övezik, már az alapvető számokat. A parlamenti zárószavazás kapcsán bemutatjuk ezeket az aknákat.
Magyarország 2025-ös központi költségvetéséről dönt az Országgyűlés pénteken, idei ülésezésének várhatóan utolsó napján.
Rövid közleményt adott ki az idei államadósság-csökkentés kapcsán a Pénzügyminisztérium. Ebben lényegében bejelentik transzparensen, hogy az Államadósság Kezelő Központ ügyletének segítségével próbálják technikailag beállítani az idei év végére a csökkenő államadósságot.
Az országgyűlés kedden több mint két tucat előterjesztésről hozhat döntést, köztük fontos törvénymódosításokról és nemzetközi egyezmények tárgyalásáról. Az ülésnap során döntenek a választási eljárások módosításáról, a közszolgáltatások átalakításáról, valamint az igazságszolgáltatás szempontjából meghatározó jogszabályi változtatásokról.
A kormány majdnem 300 milliárd forintot csoportosít át a rezsivédelmi szolgáltatás támogatására, hogy biztosítsa a lakosság számára az energiaárak elleni védelmet 2024 utolsó negyedévében. Az intézkedés célja, hogy a villamosenergia- és földgázszolgáltatók időben megkapják az ellentételezést.
A Pénzügyminisztérium rendelettervezetet tett közzé társadalmi egyeztetésre, amely a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás és a gépjármű-szavatossági károk régi rendszeréből származó baleseti kártérítési járadékok emeléséről szól. A magasabb kifizetések 2025. január 1-jétől lépnének hatályba.
Az Európai Bizottság az Európai Bíróság elé citálja két ügyben is az Egyesült Királyságot, ami érzékenyen érintheti a London által tervezett EU–UK kapcsolatok „újraindítását”. Az esetek az EU állampolgárainak jogainak korlátozásával és kétoldalú befektetési megállapodások megszüntetésének elmulasztásával kapcsolatosak.
A műsor első részében Varga Mihály jegybankelnöki meghallgatásával foglalkoztunk, többek között azzal, hogy milyen monetáris politikát folytathat a jelenleg még pénzügyminiszterként dolgozó politikus, illetve, hogy kik voltak még jelen a mai eseményen és ennek mi lehet az üzenete. Minderről Csiki Gergelyt, a Portfolio lapigazgatóját, makroelemzőjét kérdeztük. A műsor második részében arról volt szó, hogy miközben Magyarország nem áll rosszul a digitális infrastruktúra fejlettsége terén, a lakosság tudása és IT-érettsége még bőven fejlődhet. Beszéltünk arról is, hogy a cégek hol tartanak a digitális érettségben. Turzó Ádám, a Portfolio pénzügyi elemzője volt a vendégünk.
Tax Just Happens - ezzel az újfajta megközelítéssel kell hamarosan megbarátkozniuk Magyarországon is az adózóknak - derült ki az RSM Adózás, adóváltozások 2025 című webináriumán. A tanácsadó cég már-már hagyományosnak mondható év végi rendezvényén ezúttal is a vállalati szektort érintő adómódosítások legfontosabb elemeit, a hazai és nemzetközi adózási irányokat mutatták be a társaság tanácsadói, de szó volt a munkavállalókat érintő adóváltozásokról is, valamint az ESG fenntarthatósági követelményekről is.
Elindult a kormányzati struktúra átalakítása, legalábbis annak az előkészítése. A parlament honlapjára felkerült törvénymódosításból ugyanis kiderül, hogy 2025. január elsejétől nem lesz Pénzügyminisztérium. Nem meglepő módon ez összefügg Varga Mihály jegybankelnöki kinevezésével.
Varga Mihály leendő jegybankelnök parlamenti meghallgatásán bemutatta új csapatát: Banai Péter Benő, Kurali Zoltán, illetve Sipos-Tompa Levente is az MNB-ben folytatja pályafutását. Röviden bemutatjuk pályájukat, illetve azt is, hogy jelenleg milyen munkát végeznek.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?