Orosz források kezdetben arról számoltak be, hogy dróntámadás érte a Gazprom baskíriai olajfinomítóját, 1200 kilométerre Ukrajnától. Később kiderült, az orosz légvédelem egy polgári gépet vett célba.
Törökország számára ellehetetlenül az orosz gáz kifizetésének lehetősége, ha a Gazprombankot ért amerikai szankció így marad, és éppen ezért tárgyalásokat kezdeményeztünk Washingtonnal, hogy kapjunk valamilyen felmentést a friss amerikai lépés alól – jelezte a török energiaügyi miniszter. Alparslan Bayraktar nyilatkozata egyrészt azért fontos, mert ő világosan kimondta, hogy a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt nem tudják kifizetni a nekik leszállított orosz gázt, és ez irányadó lehet a még megmaradt magyar és szlovák gázvásárlókra is. Másrészt azért is fontos jelzés, mert tárgyalni akarnak róla, hogy kapjanak valamilyen felmentést. Ez egybevág a Portfolio piaci információival, miszerint elképzelhető, hogy egy közbeiktatott török, vagy azerbajdzsáni bank lehet a megoldás arra, hogy a régióban még megmaradt orosz gázvásárlók továbbra is ki tudják fizetni a leszállított gáz ellenértékét.
Az OMV és a Gazprom több évtizedes együttműködése váratlanul ért véget november közepén, amikor az orosz energiaóriás felfüggesztette a gázszállításokat az osztrák vállalatnak. A Reuters hírügynökség által megkérdezett források szerint a konfliktus hátterében egy választottbírósági ítélet áll, amelynek értelmében az OMV lefoglalta az októberi orosz gázszállítmányt. Ez a lépés előzmény nélküli az Európai Unióban, ami akár a magyar–orosz tranzitra is kihathat.
Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.
Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.
Órákkal azután, hogy a Gazprom bejelentette: szombat reggeltől leállítja Ausztria felé a gázszállítást az OMV-vel való vitája miatt, rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Kerl Nehammer osztrák kancellár. Ennek keretében összességében nyugtatta az osztrák közvéleményt, hogy van elég gáz, nem marad fűtetlenül egyetlen lakás sem, és régóta készült már az ország erre a helyzetre.
Az orosz Gazprom Export arról tájékoztatta az osztrák OMV gázkereskedelmi cégét, hogy már a következő gáznaptól, azaz szombat reggel 6 órától leállítja felé a gázszállítást, és ezért az osztrák cég ezt az információt pénteken délután nyilvánosságra is hozta a CEGH REMIT platformon. Mindez azt jelenti, hogy egy egy 56 éves szerződéses kapcsolat látszik megszakadni a két fél között.
Az OMV javára döntött a választottbíróság az orosz Gazprom Exporttal szemben egy gázvitában, és 230 millió eurónál is több kártérítést ítélt meg neki, amely pénzt rögtön szembe állítja az OMV az orosz cég gázszállítási számláival, emiatt akár idő előtt megszakadhat az orosz gázszállítás Ausztriába – ezt közölte szerda éjjel az OMV.
Az idei első kilenc hónapban 309 milliárd rubeles, mintegy 3,2 milliárd dolláros vesztesége keletkezett az orosz Gazprom gázipari óriásnak a leányvállalatok nélküli orosz számviteli szabályok szerint, ami komoly negatív változás a tavalyi első kilenchavi 446 milliárd rubeles nyereséghez képest - derült ki további részletek ismertetése nélkül a cég ma közzétett számaiból.
Nagyot ugrott az orosz földgáztermelés az év első kilenc hónapjában, elsősorban a Gazprom termelésének felfutása miatt. A belföldi kereslet élénkülése és a vállalat jelentős termelése húzta felfelé az ágazati mutatókat, írja a Reuters.
A magyar állami MVM az idei negyedik negyedévben még több orosz gázt vesz kedvezményes áron a hosszú távú szerződésben rögzített mennyiségen felül, és tárgyalások zajlanak arról, hogy a szerződésen felüli vásárlás 2025-ben is folytatódjon – jelentette be az orosz állami RIA Novosztyi hírügynökség kedden nyilvánosságra hozott interjújában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A Portfolio információi szerint napi 11 millió köbméter körüli többlet orosz gáz vásárlásának lehetőségéről van szó, amely a hosszú távú szerződésen felül megérkezhet az idei negyedik negyedévben Magyarországra a Török Áramlaton át, és ez a tervek szerint a jövő évben is így lenne.
Jozef Sikela uniós energiaügyi biztosjelölt az orosz gázfüggőség csökkentését szorgalmazza az EU-ban, egy tervet is bemutatott, hogyan vágná le Kelet-közép-Európát az orosz ellátásról. A politikus már felszólította a magyar kormányt, hogy építse le a Gazprom-szállításait, és az oroszok gázmosásaiba se menjenek bele.
Az orosz kormány olaj- és gázadókból származó bevételei augusztusban ötödével ugrottak meg az előző év azonos időszakához képest, amit a nyersolaj árának emelkedése és a külföldi piacokra irányuló gázáramlás növekedése eredményezett.
Azzal párhuzamosan, hogy az ukrán elnöki tanácsadó bejelentette az orosz gáz- és olajtranzit év végi leállítását, Szentpétervárra, a Gazprom székházába repült Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és innen adott egy 5 perces Facebook-élő videónyilatkozatot. Ebben megvédte a hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási megállapodást, amelyet semmilyen körülmények között nem akar feladni a magyar kormány. Értelmezésünk szerint arra utalt, hogy az ukránok által potenciálisan blokkolandó évi 1 milliárd köbméteres orosz gázmennyiséget a szerződés hivatalos módosításával átterelik majd a felek a Török Áramlatra, a módosítás és az átterelés ugyanis eddig még nem történt meg. A nyilatkozatban egyetlen szót sem mondott arról, hogy mi lesz a Barátság II. leállítása esetén az Oroszországból származó olajvásárlásainkkal.
Komoly károkat okozna az orosz vezetékes gáz megmaradt európai vásárlóinak az, ha Kijev továbbra se lenne hajlandó arra, hogy az év végén lejáró orosz-ukrán tranzitszerződést meghosszabbítsa, igaz lenne kerülőút Törökországon át, de ezzel Ukrajna elveszítené a tranzitdíjat – küldött figyelmeztetést az ukrán vezetésnek és a gázvásárlóknak is Dmitrij Peszkov. Az orosz elnöki szóvivő arra is rámutatott, hogy az orosz vezetékes gázt kiszámíthatóbban és olcsóbban tudnák megvenni az európai felek Ukrajnán át, mintha például amerikai cseppfolyósított földgázt vennének. Az európai gázpiaci, gázellátási kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek itt érhetők el.
Az S&P Global Ratings hitelminősítő intézet stabilról felminősítést valószínűsítő pozitívra módosította Ausztria hosszú távú adósbesorolásának kilátását. A döntés hátterében elsősorban az ország javuló energiaellátási helyzete és stabil költségvetési pozíciója áll. A hitelminősítő külön kiemelte, hogy az ország lépéseket tett az orosz gázról leválás felé, így akkor is „nagyrészt ellenálló” lenne a gazdaság, ha az orosz-ukrán tranzitszerződés év végi lejártakor megszakadna az orosz gázszállítás az országba. Ezzel az S&P lényegében visszaigazolta az elmúlt hónapok osztrák erőfeszítését, és kommunikációját, miszerint a diverzifikáció miatt akkor sem lenne gond a gázellátás terén, ha az említett tranzit megszakadna.
Több kínai autógyártóhoz és a BMW-hez hasonlóan.
Újra fellángolt a vita a Covid-járvány eredetéről.
Több helyszínen valósulnak meg a lakások.
Miközben mindenki a DeepSeekre és a ChatGPT-re figyel, egy francia fejlesztés hozhatja a forradalmat.
Átértékelődnek a mesterséges intelligencia befektetéseik.
Az EKB elnöke a Lámfalussy-konferencián tartott előadást.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.