Az EU-s bírósági ítéletek végleg ellehetetlenítik az orosz gázszállításokat

Az EU-s bírósági ítéletek végleg ellehetetlenítik az orosz gázszállításokat

Az utóbbi hetekben a gázipar figyelme inkább az EU választottbíróságain meghozott ítéletekre összpontosult, mintsem az árakra, tárolói töltöttségre és a fogyasztási szokások változásaira. Úgy tűnik, hogy amit szankciókkal és rábeszéléssel nem sikerült elérni, azt néhány régebbi szerződés triviális passzusai végül mégis megvalósíthatják: leállhat az orosz csővezetéki gázszállítás az Európai Unió irányába. Ennek, valamint a magyar ellátás helyzetének gázpiaci és jogi hátterét mutatja be Jolsvai Zoltán energiapiaci szakértő és Bihary Ákos Ügyvéd, a Jean, Bihary, Fehér és Vizsy Ügyvédi Iroda partnere.

Bánják-e az oroszok, hogy leölték az 50 évig aranytojást tojó tyúkot?

Bánják-e az oroszok, hogy leölték az 50 évig aranytojást tojó tyúkot?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétvégi különkiadása, melyben arra kerestük a választ, hogy eldőlt-e már az orosz földgáz kontinentális sorsa. E mellett az utóbbi két év kegyesen enyhe teleiről, egy végzetes tévedésről, alkalmazkodásról, az MVM jónak tűnő üzletkötéséről, és a fali gázkazánok betilthatóságáról is kérdeztük Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét.

Izgalmas a helyzet a régiós gázpiacon, fontos diverzifikációs lépéseket tett az MVM

Izgalmas a helyzet a régiós gázpiacon, fontos diverzifikációs lépéseket tett az MVM

A német Uniper orosz Gazprommal szembeni hatalmas kártérítési igénye izgalmas helyzetet teremtett a minap a régiós földgázpiacon, az MVM Csoport friss részesedésvásárlása az azerbajdzsáni gázmezőben viszont inkább nyugtató hatású a magyar gázellátás biztonsága szempontjából. E két fejlemény apropóján összeszedtük, hogy milyen forrás- és útvonal diverzifikációs lépéseket tett már meg az MVM, mint a magyar gázpiac legnagyobb importőre, és milyen lehetőségei vannak/lehetnek középtávon a gázpiaci diverzifikáció terén. Ezek együtt kulcsfontosságúak az egész ország ellátásbiztonságának szempontjából. A gázpiaci diverzifikáció is szóba kerül a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre itt már lehet regisztrálni.

Bejelentették a német-orosz gázpiaci szakítást! - Ugranak a gázárak

Bejelentették a német-orosz gázpiaci szakítást! - Ugranak a gázárak

Bejelentette szerdán a német energiaszolgáltató Uniper, hogy felmondja az orosz Gazprom Exporttal fennálló hosszú távú gázvásárlási szerződését, és több, mint 13 milliárd eurós kártérítést követel az orosz céggel szemben. Mindez nagy jelentőségű fejlemény, hiszen jogi értelemben egy fél évszázados kapcsolat szakadt meg a két cég között, és komoly tovagyűrűző hatásai lehetnek arra a tucatnyi egyéb választottbírósági eljárásra is, amely jelenleg zajlik az uniós energiaszolgáltatók és az orosz cég között, és amely fejleményekre Magyarországnak is figyelnie kell. A mi régiónk következő hónapokbeli orosz gázellátásával kapcsolatos kérdőjelek miatt ugrottak ma a gázárak.

Kína csapdába csalta az oroszokat, súlyos kárt okoznak Putyinnak

Kína csapdába csalta az oroszokat, súlyos kárt okoznak Putyinnak

Megrekedtek Oroszország tárgyalásai egy Kínával kötendő nagy gázvezeték-megállapodásról, mivel Peking alacsonyabb árakat és szállítási szinteket követel. A holtpontra jutott helyzet kiemeli, hogy Oroszország az ukrajnai inváziót követően egyre inkább függ Kínától, a kitettséggel pedig az ázsiai ország vissza is él kihasználva, hogy Moszkvának nincsenek más jelentős vevői – számolt be a Financial Times három, az ügyet jól ismerő személyre hivatkozva.

Levághatnák Magyarországot az orosz gázról! - Súlyos döntést hozott a kormány

Levághatnák Magyarországot az orosz gázról! - Súlyos döntést hozott a kormány

Rendkívüli jelentőségű kormányrendelet jelent meg a csütörtök éjjeli Magyar Közlönyben, amellyel a kormány elébe akart menni annak, hogy a Gazprommal szembeni uniós gázpiaci végrehajtási ügyhalmazt a magyar állami MVM-mel szemben érvényesítsék – erősítette meg a Portfolio értelmezését egy megbízható magyarországi forrás. Ha ez a végrehajtás teljesülne idehaza, akkor az akár elvezethetne oda is, hogy leállna az orosz cég gázszállítása a magyar állami gázszolgáltató felé, nem jutna ugyanis hozzá az orosz Gazprom az MVM-től elindított átutalásokhoz. Egy külföldi, uniós versenyjogban jártas szakértő közben arra figyelmeztetett, hogy a kormányrendelet uniós alapszerződésbe ütközhet, és nem feltétlenül iktatott ki vele minden veszélyforrást a kormány. Megkérdeztük az MVM Csoportot is a kormányrendeletről, amely azt hangsúlyozta: "minden olyan kezdeményezést és megoldást fontosnak tart, amely hozzájárul Magyarország ellátásbiztonságához".

Európából zárhatják el a Gazprom pénzcsapját?

Európából zárhatják el a Gazprom pénzcsapját?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arra kerestük a válaszokat, hogy egy választottbíróság az orosz Gazprom ellenében hozott döntését követően további drámai változások várhatók-e az európai orosz gázszállításokban, és ez hatással lehet-e a Török Áramlat működésére. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében pedig az otthonfejlesztési program jövőheti el nem indulásának okairól kérdeztük Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét.

A Gazprom elleni perek kaszkádja fenyegeti a régiós gázszállításokat

A Gazprom elleni perek kaszkádja fenyegeti a régiós gázszállításokat

Sorra hoznak ítéleteket a Gazprom ellen indított jogi eljárásokban, ami komoly hatással lehet a régiós gázpiacra. Az első precedensértékű döntés abba az irányba mutat, hogy bírósági végrehajtásokkal vághatják el az orosz gázcéget az európai bevételeitől, zárolva a megmaradt ügyfelek utalásait. Az OMV már figyelmeztette részvényeseit, hogy a Gazprom leállíthatja a szerződött gáztételek leszállításait, ami intő jel lehet akár Magyarországnak is.

Bezuhant a Gazprom gáztermelése

Bezuhant a Gazprom gáztermelése

A Gazprom tavalyi gáztermelése 355,23 milliárd köbméterre esett a 2022. évi 412,57 milliárd köbméterről, miután 2021-ben még 514,79 milliárd köbméter volt. Az orosz gázipari cég először közölt éves adatot a tavalyi gáztermeléséről.

Gigantikus olajüzletet kötött Oroszország

Gigantikus olajüzletet kötött Oroszország

Az indiai Reliance Industries, a világ legnagyobb finomítókomplexumának üzemeltetője egyéves megállapodást kötött az orosz Rosznyeftel, hogy havonta legalább 3 millió hordó kőolajat vásárol, a vételárat pedig rubelben fizetik meg - közölte négy, az ügyet ismerő forrás az Indian Expresszel. A rubelfizetés felé való elmozdulás fontos lépés azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a nyugati pénzügyi rendszer alternatíváit szorgalmazza a kereskedelem megkönnyítése érdekében, dacolva az amerikai és európai szankciókkal.

Kibukott, nagy gondban a Gazprom és vele az orosz gazdaság

Kibukott, nagy gondban a Gazprom és vele az orosz gazdaság

Több mint 20 év után először szenvedett el veszteséget a Gazprom: tavaly 6,8 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el a vállalat. A Kreml számára ez súlyos válságot jelez előre, mivel az állami gázcég bevételei jelentős részét fedezték eddig a háborús kiadásoknak.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nemzetgyűlési választások: hatalmas győzelmet aratott Le Pen pártja, Macron súlyos vereséget szenvedett
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.