Moszkva új energiastratégiája szerint a világ második legnagyobb olajexportőrének és második legnagyobb földgáztermelőjének számító Oroszország stabil kőolajtermelésre és jelentős földgáztermelési és -exportnövekedésre számít a következő negyedszázadban, írja a Reuters.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb értékelése szerint a globális földgáz- és LNG-piac egyre összetettebbé válik, amit nemcsak a geopolitikai feszültségek, hanem a klímaváltozás, a megújulók térnyerése és a régiók közötti fokozódó összekapcsoltság is felerősít. Molnár Gergely, az IEA vezető gázpiaci elemzője a budapesti LNG Summit 2025 rendezvényen tartott előadásában részletes betekintést nyújtott a jelenlegi tendenciákba és a közeljövő kilátásaiba
Az amerikai energiavállalatok a múlt héten 2023 júniusa óta a legnagyobb mértékben csökkentették a működő olajkutak számát, ami a harmadik egymást követő heti csökkenést jelenti az olaj- és földgáz-kitermelők összesített számában – közölte pénteken a Baker Hughes energetikai szolgáltató vállalat rendszeres jelentésében a Reuters szerint.
Az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit.
A 2022. nyári rezsiátalakításkor meghatározott átlagfogyasztáshoz képest a földgáz esetén kb. 25%-kal, a villamosenergia esetén csaknem 10%-kal kevesebb mostanában a magyar háztartások átlagfogyasztása, azaz a kormány akár jócskán csökkenthetné azt a két plafon értéket, ameddig rezsivédett áron jár a gáz és az áram. Ezzel költségvetési spórolást tudna elérni a Rezsivédelmi Alapban, hiszen többen többen lógnának a két plafon fölé, másrészt további energiamegtakarításra is ösztönözhetné a háztartásokat. A Portfolio háttérinformációi szerint azonban nem készül a plafon értékek csökkentésére a kormány, és a 2026-os költségvetést is a mostani rezsiplafonok mellett tervezi meg. Mindezzel párhuzamosan viszont készül egy újabb "nagy rezsicsata" Brüsszellel, amely lényeges költségvetési következményekkel is járhat vagy a háztartások, vagy az állami költségvetés szintjén.
Kathleen Sgamma, akit Donald Trump a Földkezelési Hivatal (BLM) vezetésére jelölt, visszalépett a pozíciótól - jelentette be a Fehér Ház csütörtökön a CBS News szerint. Sgamma korábban erősen elhatárolódott a Capitolium 2021. január 6-i ostromától és bírálta Trump abban betöltött szerepét.
Ha az energiapiaci árakat messzebbről nézzük, akár meg is nyugodhatunk, hogy minden rendben van, az árak konszolidálódtak. Azonban ha mélyebbre ásunk, látszik két olyan fontos trend is látszik, ami árnyalja a képet. Ugyanis az emissziós kvóta és a másnapi villamosenergia ára is magasabb szinten stabilizálódott az európai energia válságot követően - mondta el Orbán Gábor, az MVM Partner Zrt. vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián. Szerinte az első és legfontosabb olyan eszköz, amivel az energiabeszerző vállalatok sok költséget meg tudnak takarítani, az a keresletoldali válasz.
2025. július 1-jétől az energiaszolgáltatók és a hálózati elosztó társaságok a lakossági fogyasztónak nem minősülő felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, függetlenül attól, hogy egyetemes szolgáltatás keretében, vagy versenypiacról vételezve szerzik be az energiát - adta hírül az MVM.
Az amerikai elnök újabb vámháborús lépései megmozgatták a világgazdaságot: de nem a jó irányba. A piaci bizalom megrendülésével együtt a földgáz ára szabadesésbe kezdett és a holland TTF tőzsdén néhány nap alatt több mint 15 százalékos zuhanást produkált. Bár elsőre jól hangzik az olcsó energia, az EU ellátásbiztonsága és LNG-importja komoly veszélybe kerülhet, ha az árfolyam tartósan alacsony szinten ragad.
Lengyelország bővíti az Ukrajnába irányuló földgázszállítási kapacitását, hogy segítse keleti szomszédját a télre való felkészülésben – közölte csütörtökön a Gaz-System, a lengyel gázvezeték-hálózat üzemeltetője.
Az amerikai elnök legújabb vámháborús lépései gazdasági bizonytalanságot keltettek világszerte, amelyek hatása már az energiahordozók piacán is megmutatkozik. A holland TTF gáztőzsdén jegyzett gázár a hét eleji emelkedést követően esésbe fordult, amit elsősorban a romló gazdasági kilátások táplálnak.
A hazai földgáz-, geotermikus energia és biogáz-kitermelés is érdemben nőtt az elmúlt években, és az energiapolitikai tervek alapján ez a tendencia várhatóan a következőkben is folytatódik. Ez főleg az orosz eredetű gázimport lehető legnagyobb mértékű kiváltása miatt lenne fontos, ami elengedhetetlen Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez és a klímavédelmi vállalások teljesítéséhez is. Az energiatermelési potenciál és elemzések alapján az alternatív források akár a stratégiai célokban meghatározottaknál is jelentősebb szerepet tölthetnének be a magyar energiaellátásban.
Ma bemutatta a Mol a magyar és a szerb kormány képviselőinek a magyar-szerb kőolaj vezeték megvalósíthatósági tanulmányát, amely után idén év végén, vagy jövő év elején elindul az építkezés, amely 2028-ra le is zárulhat – jelezte a menetrendet ma Belgrádban Szijjártó Péter.
"A mai naptól a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték megnövelt kapacitással működik. 900 millió köbméterrel növeltük meg évente most ennek a vezetéknek a kapacitását. Eddig 2,6 milliárd köbmétert tudtunk szállítani a két ország között évente. Mától ez 3,5 milliárd köbméterre nő" – hívta fel a figyelmet a mai közös magyar-szlovák sajtótájékoztatón Szijjártó Péter. Gázellátási, gázbeszerzési kérdésekről is részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
A Mol megvásárolta az O&GD Endrőd térségében, mintegy 1000 km2-es területen található gázmezőit és a kapcsolódó infrastruktúrát. A területen jelenleg 29 szénhidrogén-termelésre kiképzett kút található, a jelenlegi napi termelés körülbelül 1000 hordó egyenértéknyi, és a bányatelkek további kutatási lehetőségeket kínálnak.
"Az elmúlt egy év alapján azt látom, hogy Európa óriásit lépett előre a pragmatizmus irányába", hogy a gyors ütemben romló versenyképességét javítsa, de a 90%-os gázimport kitettség miatt a geopolitikai változások során nagyon észnél kell lennie – hangsúlyozta a Portfolio-nak adott interjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója úgy látja: három-öt területen kell komoly változásokat tennie az európai vezetésnek, többek között az energetikai szabályrendszert le kell egyszerűsítenie, mert ez a verseny erősítésén keresztül a megfizethető energiafelhasználást is elősegítheti. Az orosz gáz esetleges európai visszatérése kapcsán kijelentette: "a nemzetközi szankciók teljes körű betartása mellett úgy gondoljuk, hogy a kulturális és kereskedelmi kapcsolatok csatornáinak megőrzése hozzájárulhat a hosszútávú stabilitás előmozdításához, és közben csökkentheti az energiaköltségeket is mindenki számára." Lakatos Benjamin hangsúlyosan beszélt arról, hogy most mi az az óriási jelentőségű döntés, amely az új német vezetés előtt áll, és összességében egész Európa versenyképességére kihat. Emellett több más fontos témáról, így a MET akvizícióiról, energiatárolási üzleti kérdésekről, LNG-hajóról is beszéltünk, és azt is elárulta, hogy mitől lehet három év múlva nagyon boldog és mosolygós.
Már vizsgálja az Európai Bizottság a jogi lehetőségeket.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Itt vannak a részletek.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napra van kilátás.
A befektetők sem elégedettek.
Több mint egy tucat uniós ország kormánya lépne a magyar féllel szemben.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.