Még egy évvel, 2026. tavaszáig, kinyújtotta a kormány a 2022-es gázválság során sebtében, nagyon drágán beszerzett különleges földgázkészlet megtartásának határidejét, hogy pénzügyileg ne (egyszerre) kelljen realizálni a rajta elszenvedett hatalmas veszteséget – derült ki a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent egyik kormányrendeletből. Elképzelhető azonban, hogy ennél hamarabb is elkezdi felhasználni a kormány a különleges készletet, mert a friss rendeletmódosítás megteremti annak lehetőségét, hogy erre engedélyt adhat az energiaügyi miniszter.
Jelenleg mintegy 3,3 milliárd köbméteres földgázkészlet érhető el a magyarországi létesítményekben, írja az Energiaügyi Minisztérium. A tartalék mennyisége tizedével haladja meg az éves lakossági fogyasztást, a hozzáférhető készlet a korábbi felhasználási adatokkal kalkulálva kb. 67 téli napra lenne elegendő az egész ország ellátásához.
Az amerikai energiatermelés fokozását és az energiahordozók exportjának növelését célzó intézkedéseket jelentett be az amerikai elnök. Trump többek között közölte, hogy az energiatermelés fokozása érdekében eltörli Joe Biden rendeletét, amellyel megtiltotta az Egyesült Államok partvidéki területein a tengeri energiatermelést.
Három nap alatt, péntek reggelig, 17%-kal zuhant az Európában irányadó holland TTF-en a gázár, amelyben jelentős szerepe lehet annak, hogy előtte történelmi csúcsra ugrott a spekulatív nettó gázvételi pozíciók darabszáma, amelyek egy részét a jelek szerint hirtelen zárni kezdték a befektetők. Elképzelhető, hogy ezt szándékosan akarták elérni vezető európai döntéshozók, ezért meglebegtették a sajtóban, hogy visszatérhet a gázársapka Európában, illetve lazíthatják a kötelező gáztároló feltöltési célokat. Utóbbira építve sok spekulatív szereplő halmozhatott fel pozíciókat, tudva, hogy a tagállamoknak bármi áron el kell érni a célokat, most azonban ez a hit meginoghatott, elindítva a pozíció zárási hullámot. Ezt akár fel is erősítheti a meginduló amerikai-orosz tárgyalás az ukrajnai békéről. Pénteken reggel 50 euró/megawattóra alá bukott a gázár, de ez még mindig nagyon magas, a 2010-2020 közötti évtized átlagának a 2,5-szerese.
Ukrajna újabb 10%-al növeli gázimportját, ami így már napi 25 millió köbmétert jelent - derül ki az ukrajnai rendszerüzemeltető adataiból. Az emelés nem előzmény nélküli, hiszen február eleje óta fokozatosan növeli a behozatalát, és mostanra már közel tízszeresét importálja az ország a kezdeti mennyiségekhez képest.
A kormány 2024-ben elfogadta a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervet (NEKT), amelyben hazánk energiaimportnak való kitettsége elleni intézkedésként a hazai földgáz- és kőolaj-kitermelés felpörgetését is célul tűzte ki. Ennek megvalósítása tulajdonképpen már 2022 óta zajlik. Az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátása ma itthon többségében a földgáz- és kőolajfogyasztás mértékétől függ, tehát annak szintjét mindenképp csökkenteni szükséges. Az már ennél összetettebb kérdés, hogy amíg van földgáz- és kőolajfogyasztás Magyarországon, addig annak kitermelése hol és hogyan történjen?
India földgázfogyasztása az elkövetkező években látványosan megugorhat: a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint akár 103-120 milliárd köbméter gázigénye is lehet az országnak 2030-ig. A gázszektor növekedést a kapcsolódó infrastruktúra gyors bővülése, a hazai kitermelés várható növekedése és a nemzetközi gázpiaci árak enyhülése hajthatja. Miközben az ország egyre több gázt használ fel az iparban, az energiatermelésben és a közlekedésben, a hazai kitermelés nem tud lépést tartani az igénnyel, ezért az országba importált LNG mennyisége megduplázódhat az évtized végére.
Miután tegnap megírtuk, hogy a magyar hátterű MET Csoport nyújt humanitárius jellegű gázszállítást a moldovai szakadár régióba, amely mögött orosz hitelkeret áll, mivel a szakadár régió elutasította az újabb uniós finanszírozást, megkérdeztük a cégcsoportot az ügy hátteréről.
"Az orosz hitel és funkcionális támogatás” segítségével a magyar hátterű MET juttat el gázt Transznyisztriába február 13-tól 16 napon át – jelentette be hétfőn Vadim Krasznoszelszkij, a moldovai szakadár terület vezetője a Telegramon, igaz a gáz forrását és az orosz hitel összegét nem árulta el. A bejelentéssel párhuzamosan a moldovai miniszterelnök azt jelezte: nem fogják blokkolni a napi 3 millió köbméternyi gáz eljutását a szakadár régióba, amely súlyos gázhiánnyal küzd a tél kellős közepén. Frissítés! A MET Csoport kedden nyilatkozatot küldött a témában a Portfolio-nak, amelyről külön cikkünk itt érhető el.
Három áramszolgáltató a pontatlan, vagy hiányos adatszolgáltatás miatt összesen 12,75 millió forint bírságot kapott a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH), egy földgázelosztó figyelmeztetésben részesült – jelezte hétfői közleményében a MEKH.
Megállíthatatlanul drágul a földgáz Európában, az elmúlt egy évben óta közel 130 százalékkal került feljebb a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén. Az áremelkedés hátterében több ok is meghúzódik.
Oroszország földgázkitermelése 2024-ben 7,4 százalékkal emelkedett az előző évhez viszonyítva – közölte az MTI. Bár a termelés ismét növekedni kezdett, továbbra is elmarad a háború előtti szinttől, amikor az orosz gázexport még jelentős szerepet játszott az európai piacokon.
A KazMunayGas (KMG) kazah nemzeti olaj- és gázipari vállalat bejelentette, hogy a nyugat-kazahsztáni Rozhkovskoje mező jelentős termelési eredményeket ért el 2024-ben. A mező üzemeltetője, az Ural Oil and Gas LLP (UOG) vegyesvállalat, amelyben a Mol is érdekelt. A KMG és a Mol vezetői tárgyalásokat folytattak a kazah olaj európai piacra történő szállításának bővítéséről, valamint a petrolkémiai projektekben való együttműködés lehetőségeiről - számolt be a Reuters.
A csehországi ügyfeleinket már "nyugatról látjuk el, nem orosz gázzal", és az ukrajnai tranzit leállása miatt kiesett évi 1 milliárd köbméter orosz gázt "a déli útvonalra tereltük át" – jelentette be a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Mátrai Károly. Az MVM Csoport vezérigazgatója bemutatta, hogy milyen lépéseket tettek az orosz gáz diverzifikációja terén, és az E.ON romániai leánycégének felvásárlásánál látott félelmek kapcsán azt hangsúlyozta: "nem lenne célszerű a tengerbe vizet hordani". Ezzel arra utalt, hogy mindig a helyi földgázforrások a legolcsóbbak, így "az orosz gáz Romániába szállítása irdatlan szállítási költségeket róna ránk", ezért nem is tervezik. Arra számít, hogy "optimális esetben" nyáron le tudják zárni a tranzakciót; a nyár egyébként nagyon sűrűnek ígérkezik, mivel várhatóan akkortól kezdődik meg a Mátrai Erőmű területén az új rugalmas gázerőmű, illetve az MVM második székházának építése is. A cégcsoport 2035-ig szóló stratégiájának előrehaladása és a külső forrásbevonási tervek is szóba kerültek, és azt is elárulta Mátrai Károly, hogy "a 2024-es év a második legsikeresebb éve volt az MVM Csoportnak 2023 után". A befektetőknek azt üzente: "további régiós akvizíciókra mindenképpen számíthatnak", és a naperőművek mellett akár szélerőművek vásárlása, építése is jöhet. Rögzítette: itthon az a legfontosabb cél a következő években, hogy "egy egységes ügyfélkiszolgálási rendszert hozzunk létre".
Magyarország szénhidrogén-kitermelése jelentős mérföldkőhöz érkezett: a kőolajtermelés 20 éves csúcsot döntött, míg a földgáztermelés is számottevően növekedett. A Mol, mint a szektor meghatározó szereplője, az Indexnek közölt ezzel kapcsolatban fontos részleteket.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétette a 2025/2026-os tárolói évre szóló földgáztárolási díjak mértékét, amelyek április elsejétől érvényesek. A díjak összességében 11%-kal csökkentek, de egy bizonyos tétel ennek ellenére nőtt az előző évhez képest.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Azonnali hatállyal megtiltották az OMR OIL LLC befektetésgyűjtését.
Itt vannak a valódi számok.
Kifogásolják a hatóságok az elektromos autókkal kapcsolatos tájékoztatást.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?