Amiatt, hogy januártól kiesett az orosz gáz ukrajnai tranzitja, nőttek a Török Áramlat gázvezetékre leselkedő veszélyek, de amíg utóbbi rendben üzemel, addig Magyarország jól jár a helyzettel; annak a szlovák fenyegetésnek viszont nincs realitása, hogy blokkolják az áramexportot Ukrajna felé – ezeket hangsúlyozta a Portfolio-nak nyilatkozó öt ukrajnai, magyarországi és brüsszeli energiapiaci szakértő az elmúlt hetek példátlan ukrán-szlovák szócsatája után. A feszültség mára tervezett csillapítása elmarad, hiszen Robert Fico szlovák miniszterelnök elutasította, hogy Kijevbe látogasson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására. A régiós gázellátási helyzet alakulása a magyar gazdasági kilátások szempontjából is kiemelt jelentőségű, amelyet jól érzékeltet az, hogy ma reggel Orbán Viktor kormányfő külön is beszélt róla, és leszögezte, hogy a magyar gazdaság ütőerének számító Török Áramlatnak mindenképpen működnie kell, különben borulnak a kormány gazdasági tervei.
Ukrajna földgáztermelése tavaly újabb mérföldkövet ért el, meghaladva a 19 milliárd köbmétert, ami 2,2%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A kormány célja, hogy a következő években elérje a 20 milliárd köbméteres éves termelést, amiben az állami vállalatok továbbra is jelentős szerepet játszanak - írta meg az ukrán hírügynökség.
Az azerbajdzsáni Shah Deniz Alfa gázplatformon végzett váratlan, nem tervezett karbantartási munkálatok a tervekkel ellentétben nem fejeződnek be 2-3 nap alatt, hanem legalább most vasárnapig elhúzódnak, és emiatt hosszabb ideig esik az Európába irányuló gázszállítás is - jelentette be szerdán az Azerbajdzsáni Gázszolgáltató Vállalat (AGSC). A BP által üzemeltetett létesítményen műszaki problémát észleltek, és ennek elhárítása a mai közlés szerint várhatóan január 19-ig tart. Az eset rávilágít az európai gázellátás sebezhetőségére és az alternatív források fontosságára.
A MET Csoport újabb mérföldkövet ért el az európai energiapiacon: megalapította csehországi leányvállalatát, a MET Česká Republika-t. Az új cég kezdetben az ipari nagyfogyasztók és közműszolgáltatók számára biztosít energiaellátást, később pedig kisebb vállalkozások és háztartások számára is nyitott lesz. A cseh piac fontos szerepet kap az energiaátmenetben, a szénről földgázra történő átállás elősegítésében és az energiaforrások diverzifikálásában, amelyhez a MET Csoport tapasztalatára és nemzetközi jelenlétére alapozva kíván hozzájárulni - közölte honlapján a vállalat.
A szlovák miniszterelnök biztonságával kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva nem kerül sor most pénteken Robert Fico kijevi látogatására Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására, hogy az ukrajnai gáztranzit jövőjéről tárgyaljanak – jelezte a szlovák parlament helyettes vezetője kedden a szlovák nemzeti hírügynökségnek.
Miután Robert Fico szlovák miniszterelnök hétfőn sürgős tárgyalásra Szlovákiába hívta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a gáztranzitról, egyetlen udvariatlan mondattal rendezte le a kérdést az ukrán vezető az X-en, ami a diplomáciában elég szokatlan stílusú volt.
Az orosz védelmi minisztérium hétfő délelőtt azt közölte, hogy dróntámadási kísérlet érte a Török Áramlat gázvezeték közelében található kompresszorállomást az oroszországi Krasznodar régióban. Bár az incidens nem okozott fennakadást a létesítmény működésében, ráirányította a figyelmet a földgázszállítás biztonságának kérdésére. Szijjártó Péter a Facebook-oldalán reagált a hírre, hangsúlyozva a szállítási útvonalak biztonságának és zavartalan működésének tiszteletben tartását.
2030-ig akár 80 új földgáztüzelésű erőmű épülhet az Egyesült Államokban, amelyek együttes teljesítménye elérheti Norvégia teljes villamosenergia-rendszerének beépített teljesítőképességét. A gázerőmű-építési boom hátterében többek között az Egyesült Államok és Kína közötti mesterséges intelligencia verseny, valamint az USA ipari kapacitásainak visszahozása áll, melyek jelentős villamosenergia-igényt generálnak. Bár a leköszönő Biden-kormányzat szén-dioxid mentes villamosenergia-hálózatot célzott meg 2035-re, a tervezett erőművek egyike sem lesz felszerelve szén-dioxid leválasztó technológiával, ami rekordszintű emissziót eredményezhet a gáztüzelésű erőművekből - írta meg a Financial Times.
A Centrica, a British Gas tulajdonosa, aggodalmát fejezte ki az Egyesült Királyság gáztárolási szintjével kapcsolatban, amely január elejére már a felére csökkent, így jelenleg kevesebb, mint egy hétre elegendő készlet áll rendelkezésre átlagos fogyasztás mellett. Az Egyesült Királyság jelentős mértékben függ a földgáztól a fűtés és az elektromos energia termelésében a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia kiesésekor - írta meg a Reuters.
Az éves összes villamosenergia-felhasználás 41,9 terawattóra volt 2024-ben, amely 2,2%-os növekedést jelent a 2023-as adathoz képest, földgázból pedig mintegy 8,5 milliárd köbméter fogyott, 0,8%-kal, 68 millió köbméterrel több, mint az előző évben – hozta nyilvánosságra pénteken reggel az előzetes egész éves adatokat az Energiaügyi Minisztérium. Utóbbi azt jelenti, hogy az energiaválság előtti szintnél hozzávetőleg negyedével kevesebb gázt használt fel az ország a múlt évben, de egyúttal azt is, hogy megállt a gázfelhasználás meredek csökkenése. Pontosabban a családoknál minimálisan folytatódott a gázpiaci "fogyókúra" a rezsicsökkentési rendszer kettős ára mellett, a cégeknél és intézményeknél viszont már nőtt a fogyasztás.
Bár a szlovák miniszterelnök drasztikus gázpiaci hatásokat vázolt újévi videójában amiatt, hogy leállt Ukrajnán keresztül az orosz gáztranzit, ez - amint várható volt - az ellátásbiztonság terén teljesen elmaradt, az árak tekintetében viszont van hatása, részben a hideg idő miatt is. A Portfolio rövid gázpiaci vizsgálata alapján az látszik, hogy a régiós országok rugalmasan alkalmazkodtak a kieső gázmennyiséghez, részben felpörgették a gáztárolói felhasználást, részben megnövelték a szomszédos országok felől a gázimportot. Magyarország egyelőre a gázforgalom tekintetében a legkevésbé érintett országok között van.
A lengyel Orlen olajipari vállalat ambiciózus beruházási terveket jelentett be az új stratégiájának részeként: a cég 2035-ig 380 milliárd zloty (91,5 milliárd dollár) értékű befektetést tervez, ami jelentős növekedés a korábbi célkitűzésekhez képest. Az Orlen emellett emeli osztalékfizetését, és számos energetikai projektet kíván megvalósítani a következő évtizedben.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) konzultációra bocsátotta az energetikai szabályozási tesztkörnyezetről szóló rendelettervezetét, amelyet az érintettek 2025. január 31-ig véleményezhetnek - olvasható a Hivatal honlapján. A gyorsan változó technológiai-műszaki környezetben a szabályozási tesztkörnyezet intézménye olyan eszközt biztosít a MEKH számára, amelynek segítségével hatékonyan ösztönözheti a piacra lépés előtt álló innovációkat, és a szabályozás területén is képes lekövetni a változásokat.
Szerdán egy olyan törvényjavaslatot regisztráltak az ukrán parlament honlapján, amely arra irányul, hogy hadiállapot idején Ukrajna zárja le az Oroszországból induló földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat. Erre reagálva Facebook-posztjában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter leszögezte: akár a földgáz-, akár a kőolajszállítási útvonalak lezárása elfogadhatatlan és ellentétes az EU-integrációhoz kapcsolódó elvárásokkal.
Az amerikai LNG-export körüli jogi és politikai csatározások nemcsak az Egyesült Államok energiaiparának jövőjét, hanem az Európai Unió energiaellátásának biztonságát is jelentősen befolyásolhatják. A Biden-adminisztráció által felfüggesztett új exportengedélyek és a part menti kitermelési korlátozások mellett Donald Trump leendő elnökként ígéretekkel és jogi manőverekkel készül helyreállítani az iparág pozícióját. Eközben az európai országok – az orosz energiától való elszakadásuk közepette – az amerikai földgázra igyekeznek támaszkodni, miközben a globális árak növekedése és a szűkös kapacitások újabb gazdasági kihívások elé állítják őket - mutat rá körképében a Reuters.
Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden jelentős lépést tervez az ország partvidékeinek védelme érdekében, bár ezzel nehéz helyzetbe hozza az olaj- és gázkitermelőket. A Fehér Ház hétfői bejelentése szerint az elnök a ciklusa vége előtt elfogadja azt a jogszabályt, ami megtiltja az új tengeri olaj- és gázkitermelést az amerikai partvidékek többségén. A döntés, amelyet egy korábbi döntés alapján csak nehezen lehet visszafordítani, nem csak Donald Trumpot, hanem az Európai Uniót is érzékenyen érintheti. Bár Európa energiabiztonságát várhatóan nem befolyásolja, de jelentős hatással lehet a földgáz árára, ami már így is magasan jár.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mégis elfogadna moldovai gázszállítmányokat a Dnyeszter Menti Köztársaság.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Jelentős mozgást okoztak Trump első kiszivárgott tervei.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.