Széteshet a magyar-orosz gázszállítási struktúra! – Nagy változások jöhetnek

Széteshet a magyar-orosz gázszállítási struktúra! – Nagy változások jöhetnek

Jelentős az esélye annak, hogy a jelenlegi magyar-orosz gázszállítási struktúra szétesik a következő hónapokban a Gazprom elleni választottbírósági ügyhalmaz következményeként – mondta el a Portfolio-nak két megbízható, a témára rálátó szakmai forrás. Egy harmadik szakértő pedig azt jelezte, hogy már el is indult a háttérben a mozgolódás - például Törökországban - arra, hogy ezt a nagy változást kezelni lehessen. Egy negyedik forrásunk az orosz-ukrán trazit jövőre tovább élésének egyik fontos jeléről adott információt. Fontos, hogy még ha tényleg szét is esik a magyar-orosz gázszállítási keret jelenleg ismert formája, akkor is eljutna hozzánk az orosz gázmolekula, csak más együttműködések, és esetleg más útvonalak segítségével. Éppen ezért a fenti forgatókönyv egyelőre nem jelentene érdemi kockázatot a magyar ellátásbiztonságra, és egyébként is az elmúlt évtized legmagasabb szintjén áll a magyar gáztárolók töltöttsége. Emellett az oroszon kívüli gázellátási együttműködéseink, illetve az eddig megtett óvatos diverzifikációs lépéseink is segíthetnek átnavigálni egy turbulensebb gázpiaci környezetet. A gázpiaci kilátásokról, diverzifikációról, ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, részletek és jelentkezés itt.

Itt a nagy hír: lefoglalná az MVM pénzátutalását a Gazprom felé az Orlen!

Itt a nagy hír: lefoglalná az MVM pénzátutalását a Gazprom felé az Orlen!

Egy varsói bírósági döntés miatt bő egy hónapja a lengyel Orlen arra figyelmeztette a magyar állami MVM gáznagykereskedő vállalatát, a CEEnergy-t, hogy több, mint 350 millió eurót lefoglalhat a magyar cég Gazprom felé indított pénzátutalásából, hogy a saját követelését érvényesítse az orosz céggel szemben – tudta meg a Reuters. Gázpiaci kilátásokról, diverzifikációs és ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.

Átvették a vezetést a megújuló energiahordozók az unió áramtermelési mixében

Átvették a vezetést a megújuló energiahordozók az unió áramtermelési mixében

Nagyot esett a kőszén- és földgáz felhasználása tavaly az Európai Unióban, és ez az áramtermelésen belüli részarányban oda vezetett, hogy átvették a vezetést a megújuló energiahordozók a fosszilis alapúaktól, ami egy új korszak kezdetét jelenti – derült ki az Eurostat ma közzétett előzetes adataiból. Az áramtermelési mix átalakulásáról és a fosszilis alapú energiahordozók szerepéről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre itt már lehet jelentkezni.

Újabb választottbírósági eljárást kezdeményezett a Mol a horvát állam ellen

Újabb választottbírósági eljárást kezdeményezett a Mol a horvát állam ellen

A Mol Nyrt. új választottbírósági eljárást kezdeményezett a washingtoni Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) a horvát állam ellen, mert a zágrábi kormány szerinte törvénytelenül kényszerítette az INA horvát olajipari vállalatot, hogy az országban kitermelt gázt a kizárólag állami tulajdonban lévő Horvát Elektromos Műveknek (HEP) kell eladnia nyomott áron - írta a 24sata című horvát napilap internetes kiadásában szombaton.

Bánják-e az oroszok, hogy leölték az 50 évig aranytojást tojó tyúkot?

Bánják-e az oroszok, hogy leölték az 50 évig aranytojást tojó tyúkot?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétvégi különkiadása, melyben arra kerestük a választ, hogy eldőlt-e már az orosz földgáz kontinentális sorsa. E mellett az utóbbi két év kegyesen enyhe teleiről, egy végzetes tévedésről, alkalmazkodásról, az MVM jónak tűnő üzletkötéséről, és a fali gázkazánok betilthatóságáról is kérdeztük Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét.

Izgalmas a helyzet a régiós gázpiacon, fontos diverzifikációs lépéseket tett az MVM

Izgalmas a helyzet a régiós gázpiacon, fontos diverzifikációs lépéseket tett az MVM

A német Uniper orosz Gazprommal szembeni hatalmas kártérítési igénye izgalmas helyzetet teremtett a minap a régiós földgázpiacon, az MVM Csoport friss részesedésvásárlása az azerbajdzsáni gázmezőben viszont inkább nyugtató hatású a magyar gázellátás biztonsága szempontjából. E két fejlemény apropóján összeszedtük, hogy milyen forrás- és útvonal diverzifikációs lépéseket tett már meg az MVM, mint a magyar gázpiac legnagyobb importőre, és milyen lehetőségei vannak/lehetnek középtávon a gázpiaci diverzifikáció terén. Ezek együtt kulcsfontosságúak az egész ország ellátásbiztonságának szempontjából. A gázpiaci diverzifikáció is szóba kerül a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre itt már lehet regisztrálni.

Mentené az EU az orosz gáztranzitot, meglepő szövetségest kerestek

Mentené az EU az orosz gáztranzitot, meglepő szövetségest kerestek

Az Európai Unió és Ukrajna arra kérte Azerbajdzsánt, hogy segítse elő a tárgyalásokat Oroszországgal egy gáztranzit-megállapodás ügyében, amely az év végén lejár – közölte egy azeri elnöki tanácsadó csütörtökön a Reuters hírügynökséggel.

Jöhet az azeri gáz, ami attól még orosz lesz – Hogy is van ez?

Jöhet az azeri gáz, ami attól még orosz lesz – Hogy is van ez?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében az azerbajdzsáni Shah Deniz gázmezőre magát bevásároló MVM-ről, illetve a magyar gázellátás lehetőségeinek változásáról kérdezzük Holoda Attila energetikai szakértőt. Ez követően a napokban az Indiában lezárult, és váratlanul szoros eredményt hozó parlamenti választások gazdasági és politikai következményeit vesszük sorra Vara Bálinttal, a Portfolio Globál rovatának elemzőjével.

Nem adjuk fel az oroszokkal a gázvásárlási megállapodást – üzente Szentpétervárról Szijjártó Péter

Nem adjuk fel az oroszokkal a gázvásárlási megállapodást – üzente Szentpétervárról Szijjártó Péter

Alig egy nappal azután, hogy Azerbajdzsánban történelminek nevezett gázpiaci megállapodást jelentett be Szijjártó Péter, azt hangsúlyozta a Szentpétervári Gazdasági Fórum csütörtök reggeli programján, hogy a nyomás ellenére se adja fel Magyarország az oroszokkal a gázvásárlási együttműködést – tudósított a Reuters. Frissítés! Később befutott a tárca közleménye is az elhangzottakról. Közben a magyar külgazdasági és külügyminiszter az orosz állami hírügynökségnek jelentette be, hogy Magyarország is részt vesz a június közepi svájci békekonferencián, igaz oda Oroszországot meg se hívták. Szijjártó ma még a Roszatom felsővezetésével is tárgyal a szentpétervári eseményen, ahogy az tegnap kiszivárgott.

Lantos Csaba is megszólalt az MVM történetének legnagyobb befektetéséről

Lantos Csaba is megszólalt az MVM történetének legnagyobb befektetéséről

Magyarország szempontjából óriási jelentőségű az MVM által ma aláírt azeri földgázpiaci megállapodás, amelyben rögzítették, hogy 2050-ig melyik fél mekkora mennyiséget termelhet ki a Kaszpi-tenger alól – hangsúlyozta az MTI-nek Lantos Csaba. Az MVM tulajdonosi joggyakorlójaként az energiaügyi miniszter rámutatott, hogy ez a magyar energiavállalat történetének legnagyobb befektetése, amelyet a vállalat saját erőforrásaiból finanszíroz.

Az MVM részesedést vett a világ egyik legnagyobb földgázmezőjében

Az MVM részesedést vett a világ egyik legnagyobb földgázmezőjében

Miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bakuban bejelentette, hogy Magyarország és Azerbajdzsán megállapodott a Shah Deniz földgázmezőben való magyar részesedés vásárlásról, az is kiderült, hogy magyar oldalról a vevő az MVM. A magyar állami energetikai cég az azeri gázmező termelési megosztási megállapodásában 5%-os részesedést vásárolt, a gázértékesítést végző vállalatban pedig 4%-os részesedést. A megállapodás aláírása után az MVM tulajdonosi joggyakorlójaként Lantos Csaba energiaügyi miniszter is megszólalt, amelyben többek között azt hangsúlyozta, hogy ez a magyar energetikai vállalat történetének legnagyobb befektetése, amelyhez a cég nem kap állami költségvetési támogatást, azt teljes egészében saját forrásokból finanszírozza.

Itt a bejelentés: földgázmezőben vesz részesedést Magyarország Azerbajdzsánban!

Itt a bejelentés: földgázmezőben vesz részesedést Magyarország Azerbajdzsánban!

"Megállapodás született arról, hogy Magyarország részesedést vásárol a világ egyik legnagyobb földgázmezőjében, amely itt található Azerbajdzsánban" - jelentette be a történelmi megállapodásként aposztrofálva a fejleményt Bakuban Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter rámutatott, hogy a megállapodás nyomán Magyarország ellátásbiztonsága új dimenzióba léphet, mivel "a földgázszükségletünk egy komoly részével mi magunk fogunk tulajdonilag rendelkezni". Frissítés! Délután az is kiderült, hogy az MVM vett 4, illetve 5 százalékos részesedést a gázmezőben és az értékesítést végző cégben, amelyről itt írtunk bővebben. Frissítés 2! Az MVM részesedésvásárlása után tulajdonosi joggyakorlóként Lantos Csaba energiaügyi miniszter is megszólalt, aki többek között azt emelte ki, hogy ez a magyar energiavállalat történetének legnagyobb befektetése, amelyet a saját erőforrásaiból finanszíroz.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nemzetgyűlési választások: hatalmas győzelmet aratott Le Pen pártja, Macron súlyos vereséget szenvedett
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.