Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca
Gazdaság

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

A 2025-ös költségvetés bemutatásakor érkező információk alapján már számítani lehetett arra, hogy a jövő évi adócsomagról szóló törvényjavaslaton felül érkezik a kormány részéről még egy másikfajta 2025-ös adócsomag. A főbb bevételi sorokból pedig kiolvasható volt, hogy a kormány az eredetileg 2 évre (2022-re és 2023-ra) ígért extraprofitadók egy részét nemcsak 2024-ben tartotta fent, hanem 2025-ben is számol egy részükkel.

A Portfolio által szervezett Budapest Economic Forumon elhangzott miniszteri jelzések alapján pedig biztosra vehető volt, hogy a bankok jövőre sem búcsúzhatnak még el teljes mértékben a banki extraprofitadótól. Varga Mihály pénzügyminiszter akkor már jelezte a Portfolio rendezvényén, hogy türelmet kér a hitelintézetektől.

Mint ismeretes, 2022 nyarán a kormány az energiaválságra és a háború negatív gazdasági következményeire hivatkozva több szektort is extraprofitadónak nevezett plusz adóterheléssel sújtott a rendeleti kormányzása keretében, jellemzően ezek azok az ágazatok, amelyek már évek óta fizetnek különböző jogcímeken különadókat. A rendeleti úton 2022-ben bevezetett extraprofitadókat most szabályozza újra a kormány.

Ez a kormánydöntés csütörtök este a Magyar Közlönyben kihirdetett extraprofitadó-rendelet módosításával meg is jelent.

Az Orbán Viktor által jegyzett és idén december 31-én, valamint egyes paragrafusai alapján 2025. január elsején hatályba lépő kormányrendelet az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) Korm. rendeletet módosítja több ponton.

Hitelintézeti extraprofitadó

Az eredeti rendelet 1. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény szerinti hitelintézet és pénzügyi vállalkozás a 2022–2025. adóévekre a (2)–(9) bekezdésben foglaltak szerinti különadó önadózás útján történő megállapítására, bevallására és fizetésére kötelezett.”

Ez annyiban változott, hogy

a jelenleg hatályos kormányrendelet a 2022-2024-es évekre határozta meg a banki extraprofitadót, ez most kiterjed 2025-re is.

A mostani módosítás fontos eleme, hogy az eredeti rendelet 1. §-a a következő (2e) bekezdéssel egészül ki:

A 2025. adóévben az e § szerinti különadó alapja a 2023. adóévi éves beszámoló alapján meghatározott adózás előtti eredmény, azzal, hogy az adóalap megállapításakor

a) csökkentő tételként kell figyelembe venni

  • aa) a 2023. adóévben a számvitelről szóló törvény szerinti pénzügyi műveletek bevételei között osztalék jogcímen kimutatott vagy az éves beszámolóját, a könyvviteli zárlatát az IFRS-ek szerint összeállító adózónál az ennek megfeleltethető összeget, feltéve, hogy annak összegét az osztalékot megállapító társaság nem számolja el az adózás előtti eredmény terhére ráfordításként.
  • ab) a 2023. adóévi éves beszámoló alapján meghatározott, a nem a szokásos tevékenység keretében keletkezett áruértékesítésből, szolgáltatásnyújtásból származó nyereséget;

b) növelő tételként kell figyelembe venni a 2023. adóévi adózás előtti eredmény terhére elszámolt

  • ba) az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló 2006. évi LIX. törvény szerinti pénzügyi szervezetek különadóját,
  • bb) a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló 2012. évi CXVI. törvény szerinti pénzügyi tranzakciós illetéket,
  • bc) az e rendelet szerinti adót.”

A különadó mértéke a (2e) bekezdés szerinti adóalap 20 milliárd forintot meg nem haladó része után 7 százalék, az e feletti összegre 18 százalék.

A rendelet részletesen szabályozza azt is, hogy a banki extraprofitadó miként csökkenthető.

"(5h) Amennyiben a hitelintézet, a pénzügyi vállalkozás tulajdonában lévő (5i) bekezdés szerinti állampapíroknak a 2023. január 1-je és 2023. április 30-a közötti időszakra, illetve a 2024. szeptember 1-je és 2024. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állománya közül a magasabb értékhez viszonyítottan a 2025. január 1-je és 2025. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állománya növekszik, akkor a hitelintézet, a pénzügyi vállalkozás az (5g) bekezdés alapján a 2025. december 10-ig teljesítendő különadó fizetési kötelezettségét az (5i)–(5m) bekezdésben foglaltak szerint csökkenti, azzal, hogy az állampapírok e bekezdés szerinti napi átlagos állományának kiszámításához az állampapírok névértékét kell figyelembe venni".

"(5i) Az (5h) bekezdés alkalmazásában állampapír alatt a 2029. január 1-jét követően lejáró Magyar Államkötvény elnevezésű, forintban denominált, aukció keretében forgalomba hozott állampapírokat kell érteni, azzal, hogy a Tpt. szerint meghatározott fordított repóügyletek, értékpapírkölcsön ügyletek és az értékpapír-finanszírozási ügyletek és az újrafelhasználás átláthatóságáról, valamint a 648/2012/EU rendelet módosításáról szóló, 2015. november 25-i (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendelet 3. cikk 8. pontjában meghatározott vétel-eladás (buy-sell back) ügyletek keretében megszerzett állampapírok nem tartoznak e rendelkezés hatálya alá. (5j) Az (5h) bekezdés alapján alkalmazható csökkentés összege az (5i) bekezdés szerinti állampapír állomány névérték-növekményének 10 százaléka, de legfeljebb az e § szerinti különadó (5h) bekezdés alapján alkalmazható csökkentés figyelembevétele nélkül számított, adóévre fizetendő összegének 50 százaléka, figyelemmel az (5k) bekezdésre. Az állampapírok e bekezdés szerinti napi átlagos állományának kiszámításához az állampapírok névértékét kell figyelembe venni".

Kiskereskedelmi pótadó

A mostani módosítás második paragrafusa a kiskereskedelmet érintő pótadó (alap kisker különadón felüli adóteher) jövő évi fenntartásának részleteiről szól. Itt a kormány ezt úgy oldja meg, hogy a rendeletben kimondja, az eredeti 2022-es rendelet 16. §-a a következő (4b) bekezdéssel egészül ki:

„(4b) A pótadó mértéke a 2025. január 1. és 2025. december 31. között keletkezett adóalap esetén

a) a (2) bekezdés a) pontja szerinti adóalaprész

  • aa) 48 milliárd forintot meg nem haladó része után 3 százalék,
  • ab) 48 milliárd forintot meghaladó része után 14 százalék;

b) a (2) bekezdés b) pontja szerinti adóalaprész

  • ba) 48 milliárd forintot meg nem haladó része után 2 százalék,
  • bb) 48 milliárd forintot meghaladó része után 6 százalék.

Biztosítói extraprofitadó

A Korm. rendelet 16. § (5) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki - ez a rész érinti a biztosítói szakmát.

(A biztosítónak) „e) 2025. december 10-ig a (4b) bekezdés szerinti adómértékkel a 2025. január 1-jétől 2025. november 30-ig elszámolt biztosítási díj alapulvételével és a (6b)–(6g) bekezdés figyelembevételével számított”

(összegű pótadóelőleget kell megállapítani, megfizetni és – az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon – bevallani.)

(A biztosítónak) „d) a (4b) bekezdés szerinti adómértékekkel számított pótadót két egyenlő részletben 2026. január 31-ig és 2026. július 31-ig” (kell megállapítania, megfizetnie és – az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon – bevallania.)

A mostani módosítás - az előzetes jelzéseknek megfelelően - a biztosítótársaságok esetén is tartalmaz olyan kitételt, amely arról szól, hogy miként csökkenthetik extraprofitadó-kötelezettségüket állampapírvásárlással.

„(6b) Amennyiben a biztosító a tulajdonában lévő, (6c) bekezdés szerinti állampapíroknak a 2024. augusztus 1-je és 2024. október 31-e közötti napi átlagos állományához viszonyítva a 2025. január 1-je és 2025. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állománya növekszik, akkor a biztosító a (4b) bekezdés szerinti mértékkel megállapított különadó fizetési kötelezettségét a (6c)–(6h) bekezdésben foglaltak szerint csökkenti, azzal, hogy az állampapírok e bekezdés szerinti napi átlagos állományának kiszámításához az állampapírok névértékét kell figyelembe venni".

(6c) A (6b) bekezdés alkalmazásában állampapír alatt a 2030. január 1-jét követően lejáró Magyar Államkötvény elnevezésű, forintban denominált, aukció keretében forgalomba hozott állampapírokat kell érteni, azzal, hogy a Tpt. szerint meghatározott fordított repóügyletek, az értékpapír-finanszírozási ügyletek, értékpapírkölcsön ügyletek és az újrafelhasználás átláthatóságáról, valamint a 648/2012/EU rendelet módosításáról szóló, 2015. november 25-i (EU) 2015/2365 európai parlamenti és tanácsi rendelet 3. cikk 8. pontjában meghatározott vétel-eladás (buy-sell back) ügyletek keretében megszerzett állampapírok nem tartoznak e rendelkezés hatálya alá. (6d) A (6b) bekezdés alapján alkalmazható csökkentés összege a (6c) bekezdés szerinti állampapír állomány névérték-növekményének 30 százaléka, de legfeljebb az e § szerinti különadó (6b) bekezdés alapján alkalmazható csökkentés figyelembevétele nélkül számított adóévre a (2) bekezdés a) pontja szerinti adóalap után fizetendő adó 40 százaléka, illetve a (2) bekezdés b) pontja szerinti adóalap után fizetendő adó összege, figyelemmel a (6e) bekezdésre. Az állampapírok e bekezdés szerinti napi átlagos állományának kiszámításához az állampapírok névértékét kell figyelembe venni".

Marad a Brent-Ural spreadre kivetett különadó is

A rendeletmódosításban szerepel egy ilyen kitétel is:

2. § (1) bekezdésében a „2022–2024.” szövegrész helyébe a „2022–2025.” szöveg lép. Ez pedig nem más mint a kőolajtermék-előállító (jelen esetben a Mol) esetében korábban bevezetett Brent-Ural spreadre vonatkozó 95%-os különadó fenntartása jövőre is.

Amiktől búcsúzunk

A mostani kormányrendeletben felfedezhető hatályt veszítő szabályozás, amivel a kormány több extraprofitadót kivezet 2025. január elsejétől.

Így például hatályát veszíti az eredeti rendelet

  • 2/A. §-a, ami a kőolajtermék-előállító társaság (jelen esetben a Mol) nettó árbevételére vetített különadóról szólt.
  • 3. §-a, ami a megújuló energiatermelő vállalatokat sújtó különadóról szólt.
  • 3/A. §-a, ami a kiegyenlítő szabályozási kapacitást érintette.
  • 4/A. §-a, ami a gyógyszergyártói extraprofitadó és gyógyszergyártói különadót szabályozta.
  • 7. §-a, ami a gyógyszerforgalmazói extraprofitadót tartalmazta. Ezzel nagyon úgy tűnik, hogy a 10 ezer forintot meghaladó termelői áras gyógyszerek esetén 40%-ra emelt befizetési kötelezettség eltűnik.
  • 8. §-a, ami a feldolgozóipari gyártó (a bioetanol gyártó, a keményítő és keményítőtermék gyártó, valamint a napraforgóolaj gyártó) vállalatokat is az energiaellátók jövedelemadója hatálya alá tette.
  • 14. §-a, ami a távközlési szektor extraprofitadójáról szólt.
  • 22. §-a, ami az extra bányajáradékról szólt.

Cikkünket frissítjük.

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Kiszámoló

Bankkártya helyett fizess gyűrűvel

Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankkártyán és mobiltelefonon kívül számos egyéb fizetési lehetőségre is. Amikor megjelent a Pa

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben nagy változás jön a Szép-kártyáknál!

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
épület-falu-folyó-hegy-hó-nyár-tél-természet-zöld